Dopis z první světové války

Kategorie: První světová válka

Na velkou vzácnost narazila obchodnice se starožitnostmi Amanda Kehlerová z kanadského města Steinbach. V hromadě starých papírů našla dopis, který napsal voják nasazený v bojích během první světové války. Psaní je 102 let staré.

Staré písemnosti Kehlerová koupila, protože do svého obchodu potřebovala nové zboží. „Byla to obyčejná sobota. Plánovali jsme najít nové poklady do našeho starožitnictví. Koupili jsme staré noviny, certifikáty i telegrafické zprávy. Takové věci mě zajímají, proto jich vždy nakoupím velkou hromadu,“ zavzpomínala majitelka starožitnictví.

Když pak doma staré papíry procházela, narazila na dopis, který ji hned zaujal. V té chvíli ještě netušila, jak je vzácný. Když ho otevřela, nestačila se divit. Napsal ho kanadský voják Earl Sorel, který sloužil během první světové války u 78. praporu. Na dopise je poštovní razítko z května 1917. Byl adresovaný sestře muže, který Sorelovi zachránil v dubnu 1917 život v boji o hřeben Wimy v severní Francii. Šlo o první úspěšný útok proti Hindenburgově linii. „Myslím, že v Kanadě tuto část první světové války všichni dobře známe. Přečíst si proto dopis napsaný vojákem, který tenkrát ve Francii bojoval, je mnohem víc osobní než mít v ruce historickou knihu,“ myslí si Kehlerová.

Na sociálních sítích proto zveřejnila část dopisu: „Na velikonoční pondělí odstartovala velká věc u hřebenu Wimy. Už ráno kolem páté hodiny jsme byli v zákopu a čekali jsme, až zaútočí nepřítel. Na povel jsme vyběhli do protiútoku, najednou jsem cítil ostré pálení v zádech a levé paži. Pamatuji si, jak mě Gorden stáhl zpátky do díry a řekl, abych tam zůstal. To bylo naposledy, co jsem ho viděl živého. Odvezli mě někam do fabriky, kde dočasně zřídili nemocnici. Posléze jsem se dozvěděl, že Gorden padl v boji,“ píše se v dopise.

Bitva o hřeben Wimy byla důležitým milníkem první světové války. Přes sto tisíc spojeneckých vojáků mělo za cíl obsadit opevněné pozice německé armády. Bylo to poprvé, kdy všechny čtyři kanadské divize bojovaly společně. „Dopis dokresluje, čím si naši vojáci museli na bojišti projít. Byla to doslova krvavá lázeň, zaútočit na Němce z tehdejších pozic chtělo pořádnou odvahu,“ myslí si Tim Cook z kanadského vojenského muzea.

Cook tvrdí, že vojáci během první světové války napsali miliony dopisů. „Mnoho se jich ztratilo, proto je nově nalezený dopis vzácný. A to i v kontextu toho, že jsme se dozvěděli více o osudu dalšího z vojáků. Všichni přeživší z první světové války již zemřeli,“ poznamenal historik. Poslední veteránem byl Brit Claude Choules, který zemřel před osmi lety v Austrálii.

Kehlerová chce předat dopis rodině vojáka, který ho napsal. Kontaktovala proto organizace zaměřené na veterány i kanadskou armádu. Prosbu o pomoc zveřejnila také na sociálních sítích. „Myslím, že je vše na dobré cestě. Pokud se mně nepodaří příbuzné vojáka najít, daruji dopis kanadskému válečnému muzeu. S takovými věcmi bychom neměli obchodovat,“ podotkla.

Zdroj: www.ccn.com, https://steinbachonline.com/, www.cbc.ca

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádni, tyhle příběhy mě vždy dostanou :,-(. Nedokážu si představit jaké to bylo. Jen ta myšlenka mě děsí. :-/

Miluju clanky o WWI. Myslim si, ze je to dost opomijeny valecny konflikt oproti WWII. Pritom co tam ti vojaci zazili, to bylo ciste peklo. Dekuji za clanek ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru