Dva mosty, unikátní sekera a meč z 10. století objeveny v polském jezeře Lednica

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Archeologové zmapovali dno západní části polského jezera Lednica. Objevili přitom pozůstatky mostů z doby prvních polských vládců a také raně a vrcholně středověké artefakty – mj. stříbrem vykládanou sekeru či křížem zdobený meč.

Lednický ostrov byl důležitým bodem rané dynastie Piastovců. Nachází se mezi prvními polskými „hlavními městy“ Hnězdnem a Poznaní, ve které sídlil také první biskup v zemi. Vědci z univerzity Mikuláše Koperníka v Toruni a odborníci z lednického Muzea prvních Piastovců provádějí systematický výzkum v jezeře a jeho okolí od roku 1982, avšak první výzkumné práce se zde konaly již v padesátých letech. Mezi dosud poslední objevy patří např. křížem zdobený meč z 10. století s pozůstatky kožené pochvy, který byl objeven spolu s dalšími zajímavými artefakty z období prvních Piastovců.

Vědci se zaměřili na oblast poblíž dvou mostů spojujících ostrov s pobřežím, které byly nalezeny v roce 2017. Mladší most pochází z přelomu 13. a 14. století, starší je ze začátku století desátého – dřevo využité pro jeho stavbu bylo poraženo v letech 913 a 914. Mosty jsou samy o sobě zázrakem – měří několik set metrů a na svou dobu byly opravdu působivou stavbou.

Pod jejich pozůstatky odkryli archeologové nově celkem 21 předmětů, včetně raně středověkého zdobeného meče a dvou seker, dále hrot kopí, hroty šípů a kuše spolu se srpem ze 13. a 14. století. Vedoucí univerzitního centra pro podvodní archeologii profesor Andrzej Pydyn řekl: „Nejúžasnějším nálezem této výzkumné sezóny je v pořadí již osmý meč nalezený v jezeře Lednica; první za posledních 20 let. Ale také hroty šípů, sekery, včetně zdobené sekery, která je zřejmě jedním z nejúžasnějších zdejších nálezů. Toto je pravděpodobně nejbohatší sezóna za posledních tucet let. Nejen kvůli počtu objektů, ale také pro jejich hodnotu a kontext, ve kterém byly nalezeny.“

Pozoruhodný meč a sekera z 10. století nemohli patřit běžnému válečníkovi, pravděpodobně je vlastnil někdo s vysokým postavením a mocí. Sekera je vykládána a zdobena stříbrem, zhotovena byla ve stylu podobném typickým skandinávským produktům. Meč s křížem je v evropském kontextu častým motivem, ale vzhledem k místu nálezu a době výroby velmi vzácným nálezem. Mezi další artefakty z pod mostů patří také dobová keramika a zvířecí kosti.

Dno jezera vědci zmapovali pomocí fotogrammetrie, následně vytvořili podrobný 3D model oblasti. Metoda odborníky přivedla k dalšímu objevu, který nabídl nové informace o roli a velikosti tamějšího sídla. Nejcennějším se jeví pozůstatky pobřežního opevnění, především pevných dubových trámů. Jejich stáří bylo zkoumáno dendrochronologickou analýzou, která potvrdila, že stromy byly poraženy v roce 980 za vlády vévody Měška I. - prvního vládce Polska.

„Nálezy vrhají úplně nové světlo na to, co se v této oblasti odehrávalo. Začínáme si být jisti, že celá oblast kolem Lednického ostrova byla důležitá nejen v období panovníka Měška I., ale také v dobách jeho otce a děda,“ vysvětloval profesor Pydyn.

Roman Němec

Zdroje: radiopik.pl, wiadomosci.onet.pl, rmf24.pl

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásná zachovalost, jo to bahno.

Tu sekyrku tu nekdo posledne taky daval

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru