Dva výjimečné nálezy detektorem kovů v UK

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Detektorem kovu našel vzácnou zlatou brož, její hodnota je 25 tisíc liber

Zlatá brožNález z říše snů se podařil anglickému hledači detektorem kovu. Stan Cooper objevil zlatou brož 2,5 centimetry velkou, připomíná srdce na jehož špičce jsou sepjaté ruce. Pochází z období mezi  lety 1350 až 1450, podle odborníků to byl pravděpodobně dar k zásnubám. Hledač ho našel na poli ve městě Sandbach v regionu Cheshire (Velká Británie).
 
Oborníci odhadli hodnotu šperku na pětadvacet tisíc liber. „Je to prstencový styl brože, který spojuje dva symboly a sice srdce a sepjaté ruce. Takových šperků je velmi málo,“ řek Bill Forrest z Macclesfield, který prodává brože. Upozornil, že ruce jsou odlišné. Jedna tedy pravděpodobně symbolizuje ženu a druhá muže. Jsou oblečené ve zdobených rukávech. „Pravděpodobně to byl zásnubní dar od velmi vysoce postaveného pána pro jeho budoucí manželku. Sběratelé se budou o brož  zajímat, je velmi vzácná,“ domnívá se Forrest.

Zlatá brož nalezená detektorem kovůPro Coopera je brož životním nálezem. Po vyjmutí ze země byla pokrytá zeminou. Netušil proto, že je zlatá. Na to přišel až šperk očistil. „Šperk je v neuvěřitelně dobrém stavu na to, že ležel v hlíně stovky let. Asi pět centimetrů pod povrchem,“ podotkl Forrest. Šperk nyní zkoumají vědci z Britského muzea a pravděpodobně bude určen k prodeji. Copper prohlásil, že s penězi z prodeje se podělí s majitelem pozemku, kde brož našel. Na okolních polích v minulosti našel hlavně měděné mince.

Hledač s detektorem kovu našel mince a šperky

Nález mincí a šperků detektorem kovůPoklad nalezl ve Furness v minulém roce v květnu hledač s detektorem kovu. Objevil dvaadevadesát stříbrných mincí a vikingské předměty.  Cenu pokladu odborníci odhadli na téměř padesát tisíc liber. Kromě mincí nalezl hledač také šperky, mezi kterými byl například stříbrný náramek. Poklad se ukrýval na poli ležícím asi deset kilometrů od Barrow v blízkosti vápencových skal. „Vikingské poklady jsou v Anglii velmi vzácné,“ řekla tehdy kurátorka muzea v Barrow Sabine Skae. Dodala, že o pobytu vikingů v této oblasti nemají historici žádné písemné důkazy. „Právě z nalezených pokladů potom čerpáme cenné informace,“ prohlásila Skae.
 
Nalezeno detektorem kovůPoklad nalezený v minulém roce ve Furness obsahuje dvaadevadesát stříbrných mincí, některé jsou roztříštěny na několik částí. Jsou na nich květinové motivy a norští vládcové. Mezi mincemi je také pár arabských dirhamů vyražených zřejmě v Bagdádu v desátém století.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krasne nalezy,takove u nas bohuzel nikdo neodevzda. :-( Pri dnesnich zakonech a pravidlech by taky byl zralej na Chocholouska.

Pre Crusader: A kvuli takovejm jako ty, vznikají Chocholuškovy zákony.. Viz tva prva veta.. :-(

Pre Crusader: A kvuli takovejm jako ty, vznikají Chocholuškovy zákony.. Viz tva prva veta.. :-(

No a prečo sa všetci usmievajú?Neboja sa že pôjdu do basy?

Až to bude nastavený jako v GB, tak pohoda. Teď se po nás kouká jako na zloděje :-( . Rozkradači kovů, které by nikdo nenašel ani nehledal! Situaci zhoršuje DW kde se zveřejní vše a pak si okolí myslí, že hledači mají z pokladů obrovské bohatství

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru