Elitní indiánská hrobka plná zlata

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

V panamském archeologickém parku El Caño v okrese Natá provincie Coclé byla objevena bohatě vybavená hrobka vysoce postaveného muže kultury Coclé z předhispánského období. Hrobka pochází z let 750 – 800 a obsahuje mnoho obětních artefaktů, včetně unikátních zlatých šperků, několika pektorálů a mnoha dalších předmětů různých materiálů…

Přepychově vybavená pohřební komora s označením č. 9 byla objevena v rámci dlouhodobého archeologického projektu zahájeného během období sucha v roce 2022. Patřila elitnímu muži, možná náčelníkovi, který byl pohřben obličejem dolů na ženském těle, což bylo v této společnosti a tomto období běžným zvykem.

V pohřební výbavě se našla velkolepá sada zlatých předmětů včetně pěti zlatých pektorálů, dvou pásů se zlatými korálky, čtyř náramků, dvou antropomorfních náušnic s mužským a ženským vyobrazením. Dále náušnice ve formě dvojitého krokodýla, jeden náhrdelník s malými kruhovými korálky, pět náušnic ze zubů vorvaně potažených zlatem, sada zlatých destiček, dva zvonečky, náramky, sukně ze psích zubů a soubor kostěných fléten. A mnoho keramických nádob.

„Soubor mohl patřit vysoce postavenému dospělému muži z řad náčelníků,“ vysvětlila ředitelka nadace El Caño Dr. Julia Mayová, která už 18 let vede archeologický projekt od zahájení vykopávek v roce 2008. „Hrobka byla postavena okolo roku 750 našeho letopočtu a je hrobem nejen vysoce postaveného muže, ale také dalších lidí, kteří zemřeli jako jeho doprovod na onen svět,“ dodala s tím, výkop hrobky dosud nebyl dokončen, proto nelze v tuto chvíli určit, kolik lidí bylo pohřbeno s ním.

Naleziště El Caño asi 140 km jihozápadně od Panama City bylo objeveno v 70. letech 20. století při zemědělské činnosti. Následné archeologické průzkumy objevily pohřební mohyly obklopené masivními vztyčenými kameny. Monolity také ohrazovaly obřadní plochu s dřevostavbami. Pohřebiště patřilo předhispánské kultuře, která obývala velkou část dnešní provincie Coclé od roku 200 př. n. l. do roku 1550 našeho letopočtu. Nekropole El Caño byla postavena kolem roku 700 našeho letopočtu a opuštěna o 300 let později.

Nejnovější objev je důležitý nejen svou nesmírně bohatou výbavou, ale také představuje zvláštní typ tzv. simultánního pohřbu, kdy po smrti vysoce postaveného muže byly obětovány další osoby, aby posloužily zemřelému na onom světě.

Roman Němec

Zdroje: micultura.gob.pa, panama24horas.com.pa

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný

Kolosální! :-O Tak snad k dalšímu bádání nafasujou v muzeu pořádný boty! :-D

To Argill: tohle nosí celá jižní Amerika a taky Zukloš :)

Peťan taky chodí po dílně v puntíkatých ponožkách? :-D

Já na to koukal a myslel jsme že jsou to ty děrované plastové sandály :)

:-D Jo ták. ;-) Ovšem na kroksy taky nedám dopustit!☝️ 8-)

Petr od konce března do listopadu... :)

U mě kroksová sezóna začíná začátkem března a končí s prvním sněhem. :-) Měl by jsi zvážit útrpné pracovní podmínky ve firmě a pouvažovat o podlahovém vytápění :-D :-D :-D

Sedíme v bývalé knihovně kláštera. Stěny mají cca. 1,5 metr kamene. Tady je zima i když venku padají mouchy vedrem :) Podlahovka nebude, pan domácí má velký kotel na dřevo a díky kůrovci na zahradě zásobu dřeva na 10 let ;-)

Naštěstí se prodávají kroksy s kožíškem! :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru