Germánské šperky

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

1Během pátého století se po celé Evropě usadily germánské kmeny. Ostrogóti, Vizigóti, Vandalové, Frankové, Langobardi a mnoho dalších, kteří žili na východní straně řeky Rýna, a Dunaje byly pod vlivem pozdních Římanů, což se projevilo i v technickém zpracování šperků. Dobře rozeznat je můžeme pomocí ozdobných stylů, které jsou odlišné od práce římských zlatníků. Dobrou znalost o germánských špercích máme především díky způsobu pohřbívání. Mrtvé totiž ukládali do hrobů i s různými předměty včetně šperků. Šíření křesťanství tyto rituály změnilo a od 7. a 8. století, se proto musíme spoléhat na jiné zdroje informací.

2

3Pro výrobu šperků používali řemeslníci především zlato a stříbro. Výjimkou však nebyly i šperky z pozlaceného nebo postříbřeného bronzu. Velmi populárními se staly drahé kameny. Safíry, smaragdy i granáty zdobí germánské šperky. Poslední zmiňované tedy granáty se používaly velmi intenzivně. Germáni kladli velký důraz na barvy. Velká poptávka byla i po perlách z orientu i sladkovodních perlách ze Skotska. Z byzantské kultury postupně germánští mistři přebírali i techniku smaltu.

4

 

 

 

Hra s barvami a světlem, to je charakteristická pro germánské šperky. Typické germánské zlatnictví však přebíralo i asijské prvky. Předměty velmi nákladné na technické zpracování, bohatě zdobené geometrickým dekorem se vytvářelo tzv. cloisonne – technika přihrádkového emailu. Jedná se o techniku příbuznou malířství, kdy se na podložku kladou kovové drátky, které se přiletují, a tím se tvoří kresba. Do vniklých políček se nanáší barevné sklo. Techniku si oblíbili především Gótové (východogermánské etnikum), kteří se ve 3. století usídlili v severním Černomoří v rozsáhlé oblasti mezi Dunajem a Donem. Postupným stěhováním tohoto etnika na západ začali přejímat tuto techniku zpracování i ostatní germánské kmeny.

5

 Velmi oblíbené byly v období mezi léty 500 až 1000 zvířecí motivy. Husté dekorace vypadaly na první pohled chaoticky, ale věnujeme-li motivu větší pozornost, můžeme odhalit skryté obrázky.  Později se začal vyskytovat i druhý styl, kdy se mezi vzory začala objevovat zvířata spletená svým tělem nebo jeho částí. Ani křesťanství příliš neovlivnilo u germánských kmenů dekorační styly. Jedinou výjimku tvoří kříž, který se zařadil mezi velmi oblíbené motivy.

 7

 

 

 

 

 

 

 

Germánské šperky měly často nějaký účel a nesloužily jen jako dekorace. Nejčastěji se totiž vyráběly knoflíky, brože, jehlice, opasky nebo tzv. fibuly (podlouhlé spony ke spínání pláště na ramenou, skládají se ze dvou částí - vetší obdélníkové a menší hruškovité, spojených vypouklým obloučkem). Ženy nosily prsteny, náramky a náhrdelníky. Méně oblíbené byly náušnice. Hodně často archeologové nachází i jantarové perly, kterými si ženy zdobily oděvy nebo z nich vyráběly náhrdelníky.

6 Ukázka spony nalezené v proslaveném anglosaském hrobě v Sutton Hoo roku 1939. Jedná se o klasický způsob pohřbívání, kdy byl mrtvý do hrobu pohřben společně s předměty, které ho měly doprovázet do světa mrtvých. Konkrétně z tohoto hrobu známé mnoho dalších krásných předmětů včetně této zlaté spony.

8

 

 

 

 

 

 

 

Nejvýznamnějším nalezištěm Vizigótských šperků je tzv. Guarrazarský depot nacházející se blízko Toleda ve Španělsku. Zahrnuje jedenáct bohatě zdobených korun. Zlatníci ve službách krále Recceswitnth a Swinthila na výzdobě opravdu nešetřili. Na koruně se také nachází kříž, což značí, že si křesťanství našlo cestu i ke Germánům.

9

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera , radost pohledět :-O

To teda ano.

Nádheraaa. :-O

Opravdu hezká řemeslná práce :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru