Osamělé kameny v krajině

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Kamenný památník, vysoký 2.2 metrů, se nachází v Peak národním parku. Má neobyčejný pravoúhlo-trojúhelníkový tvar, který se naklání ke geografickému jihu. Orientace a sklon svahu je zarovnán do výšky Slunce v polovině léta. Vědci věří, že monolit má symbolický význam měnící se sezónní iluminace.

Archeologie a detektory

Dr. Daniel Brown představil 27. března výsledky v Astronomy Meeting Manchester

Vzácný příklad monolitu se nachází necelou hodinu jízdy od Manchesteru. Výzkumníci provedli mikrofotografický průzkum povrchu v okolí kamene. Jejich zjištění dokazují, že základna monolitu byla podložena dalšími kameny. Pozice kamenu byla velice přesně vyměřena a ti co jej usazovali, chtěli co nejpečlivěji určit jeho pozici. Také se provádí 3-D modelování dopadajícího světla v různých ročních obdobích v průběhu 4000 let.

Krajina v okolí kamenu skrývá mnoho starověkých památek, jako jsou základy staveb z Pozdního Neolitu nebo Doby bronzové. Jsou zde znát stopy dlouhotrvající lidské přítomnosti. Vědci věří, že kámen je také z doby Pozdního Neolitu. "Vzhledem k citlivosti místa, není snadné provádět výzkum. Nicméně, přes všechny problémy, jsme zjistili vyšší hustotu kamenů v podloží na jedné ze stran a mohli tak určit, kam byl kámen úmyslně orientován", říká doktor Brown.

Archeologie a detektory

3-D modelování ukazuje, že v zimním období šikmé strany kamene zůstávají ve stínu a naopak po většinu léta jsou osvětleny. Kámen byl možná ukazatelem pro nějaký druh sezónního setkání, nebyl ale určen pro přesné měření času ve smyslu slunečních hodin. Vědci doufají, že se jim podaří prosadit další archeologický průzkum lokality.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé... :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru