Hledači s detektory ve Skotsku prožili úspěšný rok

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Úspěšný rok prožili hledači s detektory kovu ve Skotsku. Od dubna 2013 do konce března 2014 odevzdali do skotských muzeí 825 artefaktů, z toho 265 prohlásili za poklad. Z toho 22 našli archeologové. Mezi nejvýznamnější nálezy patří zlatá mince, kterou razila Merovingian dynastie žijící v Galii. Tyto mince byly rozšířené po celé Anglii, ale najít ji u severní hranice Skotska je dost neobvyklé. Je to vůbec první platidlo tohoto druhu, jaké někdo v této oblasti našel.


 
Dalšími nalezenými artefakty jsou římská lžíce a šálek objevené v Hawick. Vzácnější je ale spona z popruhu, který zřejmě používali na koně. Hledač ji našel detektorem kovu v Dunbar (Lothian).
 
Další nálezy zahrnovaly stříbrný keltský kříž z Perth a dokonce zlatý prsten zdobený bílým smaltem nalezený v Roslin v Midlothian.

Kurátorka Catherine Dyer hodnotí tento rok jako velmi úspěšný. „Nálezy potvrzují, že máme za sebou velmi úspěšný rok. Několik nálezů je opravdu vynikajících. Budou zdobit sbírky muzeí po celém Skotsku,“ míní. „Obrovské díky patří těm hledačům, kteří nahlásili stovky nálezů na příslušných místech. Zachovávají historii Skotska pro budoucí generace,“ vzkázala.

Dalšími významnými nálezy jsou fragmenty bronzového ostří objevené v Dumfries nebo římská brož z Charlestown. V minulém roce vyplatili ve Skotsku za poklady přes padesát tisíc liber. Platby se pohybovali v rozmezí od deseti liber až do 5500 liber. V osmi případech se nálezce vzdal finanční odměny.
Jako poklad může být ve Skotsku označená movitá věc, kterou lze přenést. Může zahrnovat cokoliv a jakéhokoliv materiálu – dřevo, kov, látka i kámen. Neoprávněná likvidace artefaktů je ve Skotsku vnímána jako krádež, protože jsou majetkem koruny, nikoliv statkáře nebo majitele pozemku. O vyhodnocování pokladů a proplácení odměn slouží ve Skotsku speciální úřad QLTR - Queen's and Lord Treasurer's Remembrancer. Polupracují i s Národním muzeem Skotska, kterému hlásí pokladu, které lze odkoupit.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pěkné

ZVERORIGINAL má pravdu, taky souhlas.
ps : na slovensko by mě s detíkem NIKDO nedostal, je tam vo hubu.
nic ve zlým ale pro nás detíkáře, zlatý česko :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru