Hledačský příběh

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

O tom, že hledač s detektorem kovu našel identifikační známku vojáka, jsme psali už několikrát. Anglickému dobrodruhovi Glynu Nightingalobvi se podařil trochu jiný objev. Detektorem vybádal jídelní ešus. Zjistil, že patřil vojákovi z New Jersey, který bojoval v Normandii. Kontaktoval jeho rodinu ve Spojených státech amerických a památku na příbuzného jim odevzdal.

Vypadá to jako velký lidský příběh. Anglický dobrodruh Glyn Nightingale používá během svých bádání detektor kovu. Minulý rok prohledával různá místa v Normandii (Francie) a narazil na jídelní ešus, který má na sobě vyryté iniciály HLF. Patří amerického vojákovi sloužícímu, který bojoval v druhé světové válce. Díky písmenům Nightingale zjistil, že se jedná o Hudsona Leyore Funka, který sloužil v 83. pěší divizi. V roce 1944 přišel během služby v Lucembursku o nohu. Hledač také zjistil, že rodina vojáka žije v New Jersey.

Ešus se Nightingalovi podařilo předat rodině vojáka v Medfordu (město na jihu Oregonu, USA). Sešlo se tam sedmdesát rodinných příslušníků, aby oslavili život statečného vojáka. „Byl to skvělý pocit. Cítil jsem, že držím věc, která patřila mému tátovi, a že v tu chvíli je s námi,“ řekl pětasedmdesátiletý Leroy Funk, který je jedním z pěti dětí vojáka.

Nightingale se podařilo zjistit komu jídelní nosič patří také díky tomu, že je na nádobí vyryté identifikační číslo vojáka. S rodinou se spojil přes Facebook v listopadu, o dva měsíce později letěl do USA. Setkal se čtyřmi z pěti dětí vojáka, jeho devadesátiletou sestrou, pětadevadesátiletým bratrem i dvanácti vnoučaty. Všichni plakali.

O jídelní soupravu zřejmě Funk přišel v červnu 1944 během invaze v Normandii, poté odešel se svou divizí do Lucemburska. „Zbytek života pak nosil dřevěnou nohu, o svoji přišel. O válce se vůbec nechtěl bavit. Možná se nám teď podaří zjistit víc informací. Díky ešusu můžeme s tátou sdílet alespoň malou část jeho příběhu. Věřím, že se na  nás z nebe dívá. Těším se, až všechno povyprávím zbytku rodiny, která nemohla na setkání dorazit,“ zavzpomínal Leroy Funk.

Foto: www.people.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásnej příběh :-)

Hezký příběh.hned jsem se řádně začetl :-) kéž by takovýchto příběhů bylo více. :-)

super tak to má být

Tak tomu říkám poctivý nálezce.... ;-) skvělý chlap.Takových poctivců by mělo být víc.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru