Hrob v opatství Furness vydal poklady středověkého opata

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Nečekané poklady byly nalezeny v hrobě jednoho z nejkrásnějších britských opatství spolu s pozůstatky opata, kterému náležely. Opat zemřel ve věku kolem čtyřiceti let, byl dobře živený, trochu cvičil, trpěl artritidou a cukrovkou typu 2. Hrob byl objeven v opatství Furness na předměstí Barrow v Cumbrii v místě, které zastávalo ve své době pozici jednoho z nejmocnějších a nejbohatších cisterciáckých opatství v zemi. Archeologové našli stříbrnou pozlacenou berlu a prsten zdobený drahokamy v pozoruhodném stavu. „Je to velice vzácný nález, který dokládá, že opatství mělo ve středověku statut mocenského sídla,“ komentuje Kevin Booth, vrchní správce English Heritage.

Nálezy byly odhaleny při restaurátorských pracech na dřevěných základech, které způsobovaly praskliny ve stěnách. Během vykopávek prováděných Oxford Archeology North, který zjišťoval závažnost problému, odhalili členové týmu neporušený hrob opata spolu s jeho zádušní výbavou.

Správkyně Susan Harrison je překvapena, že hrob nebyl poškozen vykradači v 16. století, kdy bylo opatství zrušeno, ani Viktoriánskými a Edwardiánskými starožitníky. Všichni ho až do teď minuli. Berla je neobvyklá a jde o první takový nález za posledních 50 let. Zdobena je stříbrnou pozlacenou plaketou zorazující archanděla Michaela zabíjecího mečem draka.

Berla nalezená detektorem kovů

Prsten -, dosti objemný, určený osobě se silnými nebo baculatými prsty – byl pravděpodobně dán opatovi při vysvěcení. „Jde o zajímavý prsten,“ říká Harrison. „Osazení má pyramidový tvar a je špičaté – bodalo by vás do prstu. Cítili byste to při každém psaní. Mohla by to být připomínka zbožnosti k daného úřadu. Je také možné, že prsten na opatově prstu v sobě skrýval relikvii.
Antropoologové při prohlídce kostry zjistili, že se jednalo o vysokého muže, který trpěl nadváhou. Jeho stáři určili mezi 40 a 50 lety, trpěl artritidou a „žil si velmi slušně,“ dodává Harrison. Je také porkázáno, že měl pokročilé stádium cukrovky.

Prsten nalezený detektorem kovů

Harrison dodává, že nálezy jsou velmi vzrušující. Mohou nám pomoci zjistit více o cisterciáckých pohřebních praktikách obecně a konkrétně o opatství Furness. Opatství, které se stalo inspirací pro Wordswortha a Turnera, bylo založeno na počátku 12. století Štěpánem, pozdějším anglickým králem. V době, kdy Jindřich VIII. nařídil jeho zrušení, v roce 1537, bylo druhým nejbohatším v Anglii.

Berla a prsten budou, během jarních svátků, vystaveny v opatství.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pěkný počtení ;-)

DOcela mě překvapuje, že ten prsten "není" ze zlata.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru