Hrobka zasvěcená Romulovi

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Z výjimečného nálezu se radují archeologové v Itálii. Nedaleko slavného náměstí Forum Romanun našli místnost se sarkofágem, který byl podle všeho posledním místem odpočinku Romula. Ten je označovaný za mýtického zakladatele Říma.

Hrobka se nacházela nedaleko starověké svatyně Lapis Niger. Toto kultovní místo vzniklo v 6. století před Kristem a bylo objevené už v roce 1899. Nachází se v ní řecký nápis, který odkazuje na posvátné území. Ve stejném období vznikla i hrobka, kde se nacházel 1,4 metru dlouhý kamenný sarkofág a oltář. Podle archeologů byla posledním místem odpočinku Romula, i když se tam nenašly žádné kosti. Kvůli tomu nejde jejich teorii nijak stoprocentně ověřit.

Forum Romanum, v jehož blízkosti se místnost nachází, bylo kdysi obdelníkové náměstí v centru Říma obklopené vládními budovami, které fungovalo jako jedno velké tržiště. Konaly se zde také slavnosti, různá shromáždění či volby. Dříve se zde nacházelo údolí oddělující pahorky, které bylo náchylné k záplavám. První fáze stavby byla zahájená okolo roku 650 před Kristem. Nejnižší část údolí byla vysušena, zarovnána a přivezli sem udusanou zeminu. Práce pokračovaly dalších dvacet let, kdy opět povrch renovovali, až vytvořili hlavní místo pro veřejná shromáždění.

„Nález místnosti se sarkofágem je skutečně výjimečným objevem. Forum nás nikdy nepřestává překvapovat,“ řekla pro The Times ředitelka archeologického areálu Alfonsina Russová.

Podle staré legendy založili Řím v roce 735 před Kristem bratři Romulus a Remus u ústí řeky Tibery. Pojmenováno bylo po Romulovi (Roma), který bratra zabil. Byli dětmi boha války Marta a pozemské ženy Rhey Silvie. Když se narodili, byli vhozeni do řeky Tibery, odkud je vytáhla vlčice a zachránila před utonutím. Jde samozřejmě o legendu a není jasné, zda Romulus nebo Remus vůbec někdy existovali. Někteří archeologové si myslí, že Řím prostě vznikl spojením několika osad, které se tak chtěly lépe bránit útokům nepřátel.

Nalezená místnost se sarkofágem, kde měl Romulus naposledy spočinout, se nacházela pod schodištěm vedoucím do Kurie, která sloužila jako jedno z míst, kde se scházela rada starších známá jako Senát.

Nadšená z nálezu je také starostka Říma Virginia Raggiová. „Děkuji archeologům za jejich práci. Řím nikdy nepřestává udivovat,“ napsala na sociálních sítích.

katakomby

vstup

romulus

Zdroje: Boatwright Mary T., Gargola Daniel J., Talbert Richard J. A.: Dějiny římské říše. www.thesun.co.uk, www.foxnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Na všech takových "městských" nalezištích mě vždycky překvapí, o kolik níže byl původní terén. Vůbec nechápu, jak se to může tak zvyšovat. Tak nějak bych předpokládal, že zástavba se modernizuje, ale zůstává na stejných základech.

Zajímavé, děkuji. :-)

Luc_sulla: Je to tím, že lidi byli (a bohužel pořád jsou) neskutečný prasata (prasata prominou). Odpad házeli stovky let okolo sebe. Centralizovaný svoz odpadu je až výkřikem "moderní" doby a tak vlastně ani jiná možnost nebyla. Zde článek o Koňském trhu a haldách zapáchajícího odpadu: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2019/cislo-2/zivot-konskem-trhu.html

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru