Jednorázové kelímky z 15. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

I když se to zdá přitažené za vlasy, jednorázové poháry nejsou vynálezem moderní spotřební doby. Může vás o tom přesvědčit nález z východního Německa.Přibližně před 500 lety se konaly na nádvoří hradu ve Wittenbergu velké a rušné hodokvasy. Během těchto venkovních veselic, kdy hosté hodovali na rozličné zvěřině a vše zapíjeli vínem, bylo evidentně zničeno na tisíce pohárů. Zdá se, že hosté po tom, co pohár dopili, ho zahodili za sebe a ten se rozbil o dlaždice.

Podařilo se najít celé vrstvy promísených zvířecích kostí a pohárů. Podle Rode Holgera, archeologa, který vede zdejší vykopávky, poháry pro účastníky těchto žranic nebyly ničím jiným, než jsou pro nás dnes papírové kelímky. Tedy je pravda, že keramika jistě dávala pocit podstatně luxusnějšího pití, a také byla jistě známkou bohatství šlechty, která Wittenberg vlastnila.

Poháry byly nalezeny pouze na této lokalitě, byly zde vyrobeny a zdá se, že jednoznačně sloužily pouze k jednomu použití. Podobné počínání je ale známé i v dalších velkých německých rodech.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

hustý... :-O :-O takže z archáčů se stali bufeťáci, akorát se přehrabujou v odpadcích 500 let starých :-D :-D :-D

To musela být solidní pařba. :-)

Konzumní společnost? :-D

Nebo to bylo jinak?
Jedlo se a pilo. Jeden řekl druhému "uhni mi ty prase !" a už se to mlelo. Rozřískali to tam celé až ze stolů létaly třísky. No a ti co to tam pak po nich uklízeli, tak to shrnuli všechno lopatou.
Podíval bych se ještě po nějakých vyražených zubech a bylo by jasno :-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru