Kamenný box ukrýval 1 200 let starý zlatý poklad obrovského významu

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Když stavební dělníci hloubili ve městě Ringinlarik v musucké oblasti centrální Jávy klasickou vodní nádrž, ani ve snu by je nenapadlo, že se dočkají vskutku unikátního pokladu. Dvaačtyřicetiletý Sumardi – jeden z najatých dělníků – zcela náhodou objevil neporušené a zavřené kamenné pouzdro. Protože ho napadlo, že by se mohlo jednat o šperkovnici (a navíc byl při nálezu nechtě spatřen i dalšími kolegy), pouzdro pro jistotu předal úředníkům. Ti po otevření zjistili, že skrývá malé zlaté destičky s nápisy ohromného historického významu...

Detektory kovů v praxi

Kamenné pouzdro s víkem o rozměrech 14 cm x 13, 5 cm x 6 cm bylo perfektně uzavřeno a neporušeno. Uvnitř se skrývalo dvadvacet popsaných zlatých destiček. Zlato bylo odborně testováno, má 18 karátů. Každá deska obsahuje nápisy ve starobylém jávském písmu. Některé přestavují jména bohů, další texty na destičkách pak různé modlitby a ochranné formulky.

Destičky deklarují jména osmi „větrných“ bohů, kteří strážili 8 směrů. Patří do tzv. nižších hinduistických božstev, které řídí specifické oblasti přírody a lidstva. Dewatas Lokapala jsou strážci směrů, dohlížitelů čtyř světových stran - Indra (východ), Yama (jih), Varuṇa (západ) a Kubera (sever). Dále pak směrů vedlejších - Agni (jihovýchod), Nirrti (jihozápad ), Vayu (severozápad) a Isana (severovýchod). Jávský hinduismus zná také devátou stranu, představující středový bod mezi všemi.

Podobné schránky bývaly záměrně ukládány do základů staveb chrámů, ovšem zpravidla na dřevěných či hliněných destičkách. I proto jsou odborníci z nálezu nadšeni – ve zlatě se jim podobný nález ještě nepodařil. Vzhledem k tomu, že na místě byl počátkem 9. století postaven buddhistický chrám a destičky s boxem byly jistě uloženy před samotnou stavbou, je zřejmé, že mladší nebude.

Pro archeology nejen z Jávy, ale i širší oblasti Indonésie se jedná o nález ohromného významu. I proto dostanou všichni dělníci, kteří při nálezu asistovali, odměnu. O tu se podělí také s majitelem pozemku.

Zdraví Roman – GM4PRO

Zdroje: thejakartapost.com, ibtimes.sg, archaeology.wiki, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru