Kamenný kruh v Yorkshire Dales

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Kamenný kruh, který byl poprvé objeven v Yorkshire Dales v roce 1896, byl znovu odkryt. Archeologové z Hartlingtonu přehodnocují účel tohoto kamenného útvaru. První teorie uvažovaly o podlaze sušárny kukuřice. Nové poznatky však ukázaly, že by mohlo jít o pec.
 
V roce 2008 odkryla skupina Upper Wharfedale Heritage a tým archeologů z Ingleborough sušárnu na kukuřici v Kilnsey. K určení byl vyzván úřad národního parku Yorkshire Dales. Ten se spojil se zástupci Hartlington Parish, aby bylo určeno, zda se nález v Hartlintonu podobá podobnému nálezu v Kilnsey.

Kamenný kruh v Yorkshire Dales


Vysoké teploty

Nyní, díky finanční pomoci úřadu, pomáhá tým dobrovolníků z Upper Wharfedale Heritage místnímu archeologovi Dr. Davidu Johnsonovi opětovně odkrýt Hartlingtonské kameny. Dr. Johnson tvrdí, že kameny musely být srdcem nebo základnou pece, neboť byly vystaveny teplotám tak vysokým, že většina z nich pukla.

Větrací komín se táhl pod podlahou budovy a rozšiřoval teplý vzduch do zbytku konstrukce. „To, co není jasné je, k čemu vše sloužilo“, říká.
 „Sušení kukuřice tak nepřichází v úvahu, jelikož k tomu je zapotřebí nízkých teplot. Teplo z ohně bylo vždy dál od vytápěné podlahy.

V současné době si pohráváme s myšlenkou, že mohlo jít o veřejnou pec na chléb. Hartlington bylo totiž součástí prastaré farnosti Burnsall a je známo, že se tam taková pec nacházela. Nikdo ovšem neví kde.
Budova leží velmi blízko středověkého panského sídla. Zdejší páni kontrolovali veřejné pečení chleba, protože to pro ně byl zdroj příjmů. Takže umístění pekárny také sedí.“

Vedoucí archeolog z úřadu národního parku Yorkshire Dales dodává: „Archeologické lokality této části národního parku jsou špatně zaznamenány a po léta bylo toto naleziště tak trochu záhadou. Nyní je jasnější co bylo roku 1896 nalezeno, ačkoli, jako vždy, vykopávky s sebou na světlo vynesly další nezodpovězené otázky.“

Ačkoli nálezy nejsou v takovém stavu, aby mohly být permanentně odkryty, zůstanou ke shlédnutí do konce léta.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru