Kaplička u sv. Jana Nepomuckého

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Kaplička u sv. Jana Nepomuckého Tato kaple se nalézá v nedalekém lese zvaném Kejkol za obcí Libovice. Lidově se zde říká " U sv. Jána". K této kapličce se váže pověst o jejím založení, kde se zázračně zachránil synek zdejšího majitele zámku a uhelných dolů Františka Beyera.

Byly mu asi čtyři roky, když pobíhal kolem statku, spadl do nedaleké studny. Chůva, která ho v té době hlídala utíkala pro pomoc. Lidé vzali žebříky a spustili se do studny. Jaké bylo jejich radostné překvapení, když našli Eduarda zdravého a živého. Když spadl dolů, zachytil se tam za silné prkno, které plavalo na vodě a na něm seděl, když ho havíři našli. V ruce držel medailonek sv. Jana Nepomuckého, který míval pověšený na krku. Beyerovi byli nábožensky založeni a věřili, že to byl zázrak boží. Z vděčnosti dal František Beyer udělat sochu sv. Jana Nepomuckého. Roku 1837 nechal postavit poblíž studně kapličku a tam sochu přenést. Od té doby každý rok 16. května, na svátek sv. Jana Nepomuckého, se zde konala slavná pouť.

kaplička

kaplička

kaplička

kaplička

kaplička

kaplička

kaplička

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný článek, i fotky, díky. :-)

Děkuji. Trochu mě mrzí že tam vypadla ta úvodní část. Bylo to jako poděkování mému dlouholetému příteli a jeho kamarádům kteří tohle dílo vykonali. Už je to sice nějaký ten pátek ale takovýhle srdcaři si zaslouží obdiv. Za mě obrovský klobouk dolů a děkuji mému příteli za poskytnuté fotky z rekonstrukce a před rekonstrukcí.

A ještě koukám že tam vypadla jedna zásadní fotka :-/

To Wladyslav- tohle je moc fajn, že se najde pár lidí a dají takovouto kapličku opět do pořádku. Mě se to moc líbí, sám se také starám o křížek u silnice před mojí chalupou, na letošek mám domluveného zedníka a budem ho vyrovnávat, naklání se na stranu a chci ho dát opískovat a nově nalakovat. Má také svůj příběh a zaslouží si, aby se dal do pěkného stavu. Jen kdyby tohle dělalo více lidí. At' se daří.

Jj taky mám jednu svoji památku kterou jsem zrekonstruoval a teď už jen udržuji. Někdy je ale problém úředník jako vždycky na duben jsem vstávala kaplička respektive křížek bylo to někdy v roce 2006 jsme zažádali jestli to můžeme obnovit začali jsme na tom pracovat a čekali na povolení jenže se začali hádat dvě vesnice komu to vlastně patří a kdo by měl dát povolení pak z toho sešlo No a nakonec to celé někdo ukradl to musel odvézt náklaďákem to byly žulové kvádry. Jediné co mi potom zbylo je krátké video co jsem tenkrát natočil když jsme to začali opravovat a čekali na povolení :-/jinak je určitě dobře že je nás víc co se o tyhle drobné památky připomínající naší historii staráme i když tomhle případě to byla docela velká památka :-D taky ať se ti daří

Na duben jsem... Mělo být nad Lubencem :-) ty telefony :-D

Moc pěkný, muselo to dát spoustu práce! :-)

Zajímavé s tím Lubencem, v poslední době se tam toho opravilo dost, pamatuji opravu kapličky Sv. Jiljí, pomníčku Lažanským, místní opravují kostel sv. Jiljí v Libyni, v plánu je snad i oprava umělých jeskyněk (Ermitáž)... Nechával jsem rekonstruovat porcelánovou tabulku z pomníku lesníka u Ležek. Ale o tom incidentu s kvádry z r. 2006 jsem myslím i cosi zaslechl. V okolí se bohužel kradou i přírodní žulové balvany. :(

Tady zmizelo všechno i3 žulové kvádry na kterých byl řetěz kolem toho ten čtvrtý tam zůstal protože je zarostlý ve stromě. Svým způsobem byly kompletní jen byly shozené taková ta klasika Sudet. Na spodní žulovým kameni byl dlouhý nápis v němčině. Jak říkám mám někde video natočený my vlastně začali tím že jsme okolo vysekali ty nálety a hevery jsme začali zvedat ty kvádry. Pak ale okolo nějaký Ferda a řekl nám že musíme na to mít povolení. Tak jsme poslali žádost přišla nám odpověď že to nespadá tuhle vesnici ať napíšeme do druhé napsali jsme do druhé a tam nepřišlo nic. A pak ze dne na den to celé zmizelo jen ten jeden zarostlý ve stromě tam zůstal. Je fakt že jsem tam už nebyl asi dva roky a nemyslím si že by si to někdo vzal na roky domů aby to opravil a pak to vrátil. Spíš to má nějaký němčour doma na zahradě nebo ve vesnici... Když tak mi do sz pošli mail já to video najdu a pošlu ti to. Samotného by mě zajímalo co se stalo. A vlastně další skoro stejné byli směr Žlutice taky v lese a taky sražený. Ale jejich osud neznám. Jinak o tom kostelu v Libyni vím a vím že ho opravujete někde jsem slyšel že by se měla opravovat i ta rozhledna nebo jestli už se opravuje. Jezdil jsem tam na kopec na chatu měl jsem tam tchýni a tchána.

A samozřejmě hledat před 15 lety to tam bývalo dobrý.. jenže to už je dávno pryč ..

Moc pěkná práce a kaple :-D

Parádní počin, tyhle drobné památky si zaslouží stejnou péči jako ty velké, jsou dílem našich předků stejně tak jako všechno to ostatní, to vše co nám zde v naší malé zemi zanechali, a co do počtu plochy, nemají tolik skvostů nikde jinde ve světě, na to by se nemělo nikdy zapomínat..

Pěkný počin, taktéž jsem cca před 15 lety opravoval z vlastní vůle 2 sakrální památky.
Ovšem v tomto případě výsledek ne vidno, to je ta ztracená fotografie?

Krásná spolupráce

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru