Když si archeologové vezmou na pomoc detektory kovů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové odhalili úžasný nález v síti hrobek v Bulharsku, který spojují s Alexandrem Velikým

•    Velice dobře zachovalý poklad nalezený na historickém místě v Bulharsku
•    Thrácké artefakty jsou více než 2000 let staré.
•    Mohou být spojeny s Filipem II Makedonským, otcem Alexandra Velikého

Archeologové během odkrývání thrácké hrobky v severním Bulharsku objevili starověké zlaté artefakty včetně diadému s motivem zvířat a koňskou hlavu.

Významné nálezy jsou datovány až ke konci čtvrtého a začátku třetího století před naším letopočtem a byly objeveny v největší ze 150 starověkých hrobek thráckého kmene Getů, kteří byli v kontaktu se starověkými Řeky.
Nálezy na hoře Omurtag nedaleko vesnice Sveshtari obsahují zlatý prsten, 44 figurek s motivem ženských postav a také 100 zlatých knoflíků.

Diadem nalezený detektorem kovů
Diadém nalezený detektorem kovů

Dotek historie: Archeologové vystavili zlatou čelenku zdobenou lví hlavou a jinými zvířaty nalezenou v bulharské hrobce. Je součástí neuvěřitelného a historicky významného nálezu.

Nálezy pomocí detektorů kovůNálezy pomocí detektorů kovů
Diadém a koňská hlava

Nejasnosti: Historici tvrdí, že nálezy jsou pravděpodobně pozůstatky z rituálního pohřebiště getského vládce Cothelase, jednoho z tchánů Filipa II. Makedonského, otce Alexandra Velikého. (Vpravo) Zlatá koňská hlava.
Jsou to úžasné nálezy z vrcholného období vlády Getů , řekla Diana Gergova, vedoucí archeologického týmu v místě starověkého getského pohřebního komplexu nedaleko vesnice Sveshtari, přibližně 400 km severovýchodně od hlavního města Bulharska Sofie.

Z toho, co jsme prozatím nalezli, lze usuzovat, že hrobky mohou být spojeny s prvním známým vládcem Getů Cothelasem, říká Gergova, proslulá badatelka thrácké kultury z Národního archeologického institutu v Sofii.
Paní Gergová dále upřesňuje, že lze předpokládat, že byl poklad zabalen ve zlatě tkané látce, protože kolem byly nalezeny zlaté nitě.

Jsou to pravděpodobně pozůstatky z rituálního pohřbu, říká profesorka, a dodává, že tým expertů objevil obrovské pohřebiště, pravděpodobně spojené s pohřbem vládce Getů Cothelasem, jednoho z tchánů Filipa Makedonského, který je otcem Alexandra Velikého.

Výrobky: Pár zlatých artefaktů, datovaných na konec čtvrtého a začátek třetího století před naším letopočtem.
Šperky: Artefakty Thráků. Dnešní Bulharsko je považováno za geografickou kolébku thrácké civilizace.
Poznamenává, že jde unikátní nález, jaký kdy byl v Bulharsku učiněn, s odkazem na Novinite.
Jedna z hrobek známá jako hrobka Sveshtari, je zapsána mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO pro svoji jedinečnou architektonickou výzdobu v podobě napůl rostlinných napůl ženských postav a také nástěnných maleb.

Nález je natolik významný, že bulharský premiér Boyko Borisov zařídil, že bude vystaven v Národním archeologickém muzeu v Sofii, kde je v současné době již umístěn. Thrákové, byli nesmírně bohatí, měli zlaté poklady, byli mocní váleční aristokraté, osidlovali území sahající přes dnešní Rumunsko, Bulharsko po severní Řecko a evropskou část Turecka již 4000 let před naším letopočtem.

Žili na okraji řecké a římské civilizace, často se střetávali s vyspělejšími kulturami, až byli začleněni do římské říše kolem 45 našeho letopočtu.Archeologové v posledních desetiletích objevili velké množství artefaktů v thráckých hrobkách v Bulharsku, ze kterých lze odvodit mnoho informací o jejich kultuře, protože nepoužívali písmo a nezanechali žádné takové záznamy.

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2231461/A-golden-discovery-Bulgarian-archaelogists-discover-astonishing-artifacts-linked-Alexander-Great-vast-network-tombs.html

Další řadu článků o archeologických výzkumech najdete v sekci LP: Nálezy a archeologické výzkumy v zahraničí
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

K tomuhle kdybych měl přístup, asi bych to odklonil :-D

Bulharsko stojí za výlet s DETÍKEM

Žádný odklonění, když se to odkloní tak to už nikdo v životě neuvidí ;-)

Kdybych tonašel,tak se tomu pokloním. ;-)

Alexu,tohle tady asi nedáme. Šance tedy umírá poslední, ale těch kontaktu na staré Řecko bylo asi hodně málo :-)

Luxusní kousky :-O :-O :-D

Panečku to je šmakuláda :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru