Keltské hroby na jižní Moravě

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Keltské hroby ze 4. až 3. století před naším letopočtem našli archeologové na okraji Kuřimi na Brněnsku. V jednom se nacházel bojovník se zachovalým mečem, v dalším pak ostatky ženy pochované s bronzovým šperkem.

O nálezu informoval Ústav archeologické památkové péče Brno. Záchranný výzkum archeologové provádí už od loňského roku. Na okraji Kuřimi našli celkem tři keltské hroby. 

„Záchranný výzkum na okraji Kuřimi probíhá postupně od loňského roku a podařilo se během něj odkrýt také eneolitickou a keltskou osadu,“ přiblížil archeolog David Parma.

První Keltové žili na jižní Moravě v pátém století před naším letopočtem, druhá vlna pak přišla ve čtvrtém století před naším letopočtem. Nejprve to byl kmen Bójů, podle kterých germánští Markomané později dali jméno Boiohaemum, který na Moravě vystřídal ve třetím století kmen Volků-Tektoságů. 

Většina nalezených pohřebišť na našem území spadá právě do období druhé poloviny čtvrtého a třetího století před naším letopočtem. Například v Holubicích se našlo 75 hrobů, další pak v Blučině, Lovčičkách, Chrlicích či Křenovicích. Starších hrobů bylo prozkoumáno podstatně méně.

Tři keltské kostrové hroby na okraji Kuřimi objevili archeologové v polovině srpna letošního roku. „V jednom případě šlo o ženu vybavenou třemi páry bronzových kruhových šperků včetně plasticky zdobeného náramku,“ nastínil Parma.

V dalším hrobě se nacházely pozůstatky bojovníka, kterého pohřbili s kompletní výbavou. A to včetně zachovalého železného meče, který podle všeho používal v boji. 

„Byl zasunutý v pochvě s ozdobným nákončím. Dále jsme našli mohutný hrot kopí sloužící především k boji zblízka. Součástí mužova kroje byla i železná spona a opasková garnitura sloužící k upevnění meče,“ prozradil Parma, co archeologové objevili v dalším keltském hrobě.

Kuřim na Brněnsku byla důležitou obchodní křižovatkou, která byla osídlená od začátku mladší doby kamenné. Už loni tam archeologové našli pozůstatky keltské osady. Prozkoumali přibližně 121 zahloubených objektů. Nejstarší z nich reprezentují pozůstatky osady nositelů kultury se zvoncovitými poháry z pozdní doby kamenné, tedy asi 2 500 let před našém letopočtem. 

Zdroje: www.uapp.cz, https://mojebrno.jecool.net/, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru