Kolem baziliky postaví podmořské muzeum

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V Evropě vznikne další podmořské muzeum. Postaví ho kolem staré baziliky, která byla postavená před 1600 lety v turecké provincii Bursa. Práce odstartují už v letošním roce. Takový turistický cíl pod vodou se nachází také na Kanárských ostrovech nebo Mexiku.

Provincie Bursa je pro archeology zvlášť zajímavým místem, proslula totiž svými krásnými dlaždicemi. Pozůstatky baziliky se nachází v hloubce 1,5 metru, asi dvacet metrů od břehu jezera Iznik. Dostala název po svatém Neofytosovi, který patřil mezi oddané křesťany žijící za vlády římských císařů Diocletiana a Galeria. Mučili ho a nakonec v roce 303 zabili římští vojáci. „Muzeum prakticky postavíme kolem baziliky a bude veřejně přístupné,“ přiblížil archeolog Alinur Aktaş.

Svůj návrh na podobu podvodního muzea předložil tureckému ministerstvu kultury a cestovního ruchu. Nyní čeká na schválení. Plánuje vystavit také všechny artefakty, které našli během prozkoumávání baziliky. Dominantou návrhu podoby muzea je dvacetimetrová věž. „Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si oblast přes den i v noci. Pod vodou vytvoříme prostor pro milovníky potápění. Věřím, že to bude znamenat velký přínos pro cestovní ruch,“ doufá Aktaş.

Až dokončí muzeum chtějí pořádat také kurzy potápění a pokračovat v archeologickém výzkumu. „Nejsme limitovaní plochou, kde se nachází bazilika. Probádáme i další lokality, mohli bychom narazit na nová zajímavá archeologická místa. Celou oblast chceme přeměnit na institut mezinárodního výcviku podvodní archeologie,“ nastínil Aktaş další ze záměrů.

Baziliku našli archeologové na začátku minulého roku. Podle historiků se zřítila kvůli zemětřesení, které zasáhlo tureckou provincii Bursa v roce 740. „Postavili ji přesně na místě, kde údajně zabili římští vojáci Neofyta. Existuje hlubotisk, na kterém je masakr zobrazený. Odehrál se přímo u břehu jezera Iznik. Když tam postavili baziliku, cíleně tuto lokalitu začali vyhledávat věřící,“ poznamenal historik Mustafa Şahin.

Sochy v hloubce čtrnácti metrů

Evropa už podvodní muzeum má. Koncem února 2016 ho zpřístupnili na Kanárských ostrovech. Přesně v zátoce Coloradas ve městě Yaiza na ostrově Lanzarote. Nachází se čtrnáct metrů pod hladinou moře. Potápěči tam najdou například sousoší Vor z Lampedusy odkazující na současnou uprchlickou krizi v Evropě. K vidění je tam celkem 300 soch v deseti instalacích.

Autorem je sochař Jason deCaires Taylor, který pracoval také na podobě podmořského muzea na dně Karibiku u pobřeží města Cancún v Mexiku. Ročně tam zavítá až 200 tisíc lidí. V tomto případě se britský sochař zaměřil na vliv člověka na životní prostředí. Celkem se jedná o soubor 400 soch v životní velikosti v devítimetrové hloubce. Dohromady váží přes 180 tun.


Lanzarote


Lanzarote


Mexiko

Zdroj: www.dailysabah.com, www.hurriyetdailynews.com, www.cactlanzarote.com, www.telegraph.co.uk, www.dailymail.co.uk


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ty sochy to musí být parásní zážitek. ;-)

pecka

:-O ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru