Krabička plná starožitných šperků

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Horlivý hledač s detektorem kovu David Upton našel u anglického Bristolu krabičku plnou šperků, drahokamů a polodrahokamů. Bádání po vzácných artefaktech se věnuje už přes padesát let. Skvělý objev se mu povedl už minulý rok, šlo o šavli z napoleonské éry.

Dvaasedmdesátiletý hledač našel krabičku na poli. Na první pohled nevypadala nijak vzácně, navíc byla pevně uzavřená. Upton do ní proto nahlédl až doma, kde se mu ji podařilo otevřít. Byl ohromený, protože uvnitř se nacházely desítky zlatých a stříbrných šperků jako prsteny, náušnice, brože, přívěsky a vzácné kameny.

„Nic podobného jsem za padesát let, co hledám s detektory kovu, skutečně nenašel. Byl jsem opravdu překvapený,“ svěřil se Upton, který si nedokáže vysvětlit, jak se krabička dostala na pole.

V oceňování starožitných předmětů je poměrně zkušený vzhledem k tomu, jakou dobu se hledání věnuje. Pro jistotu se však šel poradit za známými, kteří provozují obchod se starožitnostmi. Uptonovi potvrdili, že v krabičce se nachází vzácné šperky ze čtrnácti i osmnácti karátového zlata, některé dokonce až z viktoriánské éry. K tomu navíc několik drahokamů a polodrahokamů. Konkrétně jde o rubíny, safíry, opály, ametysty, smaragdy a několik diamantů, které se běžně používaly k výrobě šperků v 16. století. „Myslel jsem si, že v krabičce je vesměs samá bižuterie. Tolik vzácných šperků jsem nečekal,“ poznamenal Upton.

Drahokamy a polodrahokamy se nacházely na dně krabičky. „Byly ukryté pod šperky. Některé nejsou větší než oko od jehly. Vzhledem k tomu si myslím, že krabička mohla patřit někomu, kdo se zajímal o renovaci šperků,“ podotkl hledač. 

Už minulý rok se přitom jméno Davida Uptona objevilo v médiích. Jako v případě krabičky se šperky našel  poblíž Bristolu obrovskou šavli, která je přes dvě stě let stará a mohl být používána během napoleonských válek. S touto myšlenkou tenkrát přišli odborníci z Bristolského muzea. Podle nich jde o těžkou jezdeckou šavli, které se vyráběly ve velkém v letech 1798 až 1820. „Proto se o ně sběrači zbraní v minulosti moc nezajímali. Šavle, kterou našel pan Upton je ve výborném stavu, což nebývá obvyklé. Byla to impozantní zbraň. Představte si vojáka na koni s něčím takovým,“ uvedl Kurt Adams v Bristolského muzea.

Upton hned po zveřejnění mohl šavli prodat za zajímavou částku, nabídku však odmítl. „Chci navštívit několik aukcí se starožitnostmi, kde se schází odborníci. Poradím se s nimi, jakou má šavle vlastně hodnotu,“ řekl tenkrát Upton.

Zdroj: www.bristolpost.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To bych se opravdu bál že dostanu infarkt... V těhle letech najít něco takovýho tak mě tam najdou natazenyho... Ono možná už teď by to byl dost velký nápor na pumpu... Parádní nalez, škoda že není foto i tě šavle :-)

Viky - díky za článek, tohle jednou najít, to je sen. :-D

Strejda, neboj o velikonocích nebude o šavle nouze :-) ;-)

JohnDeeere a nejvíc jich bude v ááálejích :-D :-D :-D :-D :-D
článek pěknej , nález taky... ;-) ;-) ;-)

Díky za čtení. Jó a pán je jedno velké štěstíčko :-)

No a tady je pán s tou šavlí :-)

https://www.bristolpost.co.uk/news/bristol-news/man-finds-ancient-treasure-old-1794550

JÉÉÉ

Tak se mu to po půl století povedlo ;-)

Jooo kdo si pocka, ten se docka. Ale tech, kteri vydrzi pul stoleti hledat, tech bude jak safranu. Tak snad se dockame a vydrzime vsichni ;-)


jelda80 Napsal:
No a tady je pán s tou šavlí :-)

https://www.bristolpost.co.uk/news/bristol-news/man-finds-ancient-treasure-old-1794550
--------------------------------------------------------------------------------
Takové se používaly na lodích, bylo by zajímavé vědět, komu ten nalezený depot původně patřil..

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru