Lovci hus našli vikingský meč

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Nebývalý objev se podařil lovcům, kteří hledají něco jiného než poklady detektory kovu. Chytají totiž husy a během číhání v poli narazili na meč vikingského bojovníka. Zbraň objevili náhodně v Skaftárhreppuru na jihu Islandu. K nálezu mohlo přispět, že tento region v minulém roce těžce poničili povodně.

vikingský meč

Lovci našli dvousečný meč, který je v pozoruhodně dobrém stavu, což překvapilo archeology. Má pouze ulomenou špičku.     Je mírně zakřivený a částečně zkorodovaný. Kolem rukojeti ale stále lze zpozorovat úlomky dřeva. Tento mimořádný objev byl předaný úřadu pro kulturní dědictví Islandu. „Meč pochází přibližně z roku 950, když Vikingové obsadili Island. Možná se ještě díky objevu této zbraně dozvíme něco zajímavého,“ uvedla generální ředitelka úřadu pro kulturní dědictví Kristin Huld Sigurdardottir.

Meč nyní zkoumají odborníci, kteří provedou podrobnou analýzu. Lovci hus našli ještě jeden předmět, který zatím nikdo neprozkoumal. „Čekáme až se z výzkumu vrátí archeologický tým, který bude zjišťovat, zda na místě, kde lovci našli meč, není pohanský hrob,“ poznamenala Sigurdardottir.

Jeden z mužů, kteří meč našli - Arni Bjorn Valdimarsson míní, že zbraň patřila vikingskému muži, který kolem roku 870 patřil k prvním obyvatelům Islandu. V té době se tam usídlovali i Norové a Keltové. Vikinští náčelníci zakládali takzvané thingy, což byly místní sněmy, které veřejně urovnávaly spory a konflikty mezi osadníky. „Myslím, že meč vlastnil samotný Ingólfur Arnarson,“ jásal dokonce jeden z nálezců na Facebooku.

Ingólfur Arnarson společně se svou ženou Hallveig jsou považováni za první trvalé norské obyvatele Islandu. Podle knihy Landnámabók Ingolfur Arnarson založil usedlost s názvem Reykjavík v jihozápadní části ostrova v roce 874. A právě v hlavním městě Islandu stojí jeho socha. Někteří archeologové, kteří prováděli průzkumy tvrdí, že usedlost, kterou prý založil Ingolfur Arnarson, už existovala o několik let dříve. Také se uvádí, že Arnarson měl syna Thorsteinna Ingólfssona, který údajně na Islandu založil první parlament.

Foto: www.rt.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru