Luxusní hrobová výbava z celého známého světa doby bronzové nalezena na Kypru

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Archeologové v kyperském městě Hala Sultan Tekke poblíž Larnaky odkryli dvoukomorovou hrobku z pozdní doby bronzové. Hrobka z let 1400 až 1300 př. n. l. obsahovala bohatou výbavu více než 500 kusů importovaného luxusního zboží ze zlata, stříbra, bronzu, slonoviny, drahokamů a bohatě zdobených nádob mnoha kultur z celého Středomoří, jaké až dosud na Kypru nikdo nenašel.

Někdejší město Dromolaxia Vizatzia z pozdní doby bronzové bylo zkoumáno po desetiletí. Jednalo se o místo s prosperujícím keramickým a textilním průmyslem. Obrovské množství skořápek ostranky jaderské potvrzuje, že zde bylo výrobní centrum oblíbené a vysoce ceněné indigově modré barvy, později známé jako „týrský purpur“, který oblékala jen nejvýše postavená elita jako symbol výsostného sociálního statutu. 

Archeologové Göteborské univerzity z týmu The Söderberg Expedition objevili hrobky v roce 2018. První sezónní výkop odkryl ze dvou komor 13 koster. Hrobovou výbavu tvořily lokálně vyrobené nádoby, sklenice, alabastr, malé džbány a kojenecké láhve dovezené z oblasti kolem Egejského moře. Nejpozoruhodnější z nich byl velký mykénský kratér (nádoba pro mísení vína s vodou) s namalovanými dvěma vozy taženými čtyřmi koňmi a 10 muži s meči. Fajánsové a alabastrové nádoby byly dovezeny z Egypta, stejně jako perforované disky ze slonoviny, jež byly součástí oděvu zesnulého.

Nález vyžadoval pečlivou práci při exkavaci, protože kostry po více než 3 000 let strávených ve slané půdě kolem Larnackého solného jezera byly velmi křehké. Čtyři roky od objevení dvoukomorové hrobky archeologové odkryli kosterní pozůstatky dalších 142 lidí, celkem tedy 155 jedinců, z nichž někteří byli spáleni. Kosti a náhrobky byly navrstveny přes sebe, což dokazuje, že hrobky byly používány po generace.

Nalezeny byly také stovky dalších vzácných artefaktů, včetně bronzového nože se slonovinovou rukojetí, stříbrných a bronzových šperků, nádobí ze Sardinie či velké minojské duté figurky býka, která je vůbec první svého druhu objevená na Kypru. Byly objeveny nejméně tři velké ženské figurky s ptačími hlavami. Všechny mají v uších otvory a náušnice - jedna se třemi keramickými a jednou bronzovou, druhá se třemi keramickými a třetí – největší – pouze s jedinou náušnici.

Dalším výjimečným nálezem je válcovitá hematitová pečeť ze starobabylonské říše. Pochází z 18. století př. n. l., což znamená, že již v době, kdy byla uložena do hrobu, patřila mezi starožitnosti a byla nejméně 300 let stará. Pečeť zobrazuje božstvo, lidi a zvířata a má třířádkový akkadský nápis zobrazující mezopotámské božstvo Amurru a dva krále – otce a syna.

Egypt reprezentovaly zlaté šperky – především diadém, korálkový náhrdelník, přívěsek ve tvaru lotosu s kamenným a fajánsovým vykládáním a skarabeus s vyrytými hieroglyfy, který pochází z doby vlády Achnatona a Nefertiti. Také zbytky ryby z údolí Nilu nalezené mezi jinými zvířecími kostmi. Drahé kameny nalezené v hrobce zastupovaly např. červený karneol z Indie, modrý kámen lapis lazuli z Afghánistánu a jantar z okolí Baltu...

„Nálezy naznačují, že se jedná o rodinné hrobky pro vládnoucí elitu města. Našli jsme například kostru pětiletého dítěte se zlatým náhrdelníkem, zlatými náušnicemi a zlatým diadémem. Bylo to pravděpodobně dítě z mocné a bohaté rodiny,“ říká profesor Peter Fischer, vedoucí vykopávek. „Našli jsme také keramického býka. Tělo tohoto dutého býka má dva otvory: jeden na zádech, aby se naplnil tekutinou, pravděpodobně vínem, a jeden u nosu, z něhož se dá pít.“

Výjimečný geografický rozsah a kvalita náhrobků svědčí o stěžejní roli, kterou Dromolaxia Vizatzia sehrála ve středomořských obchodních sítích v pozdní době bronzové. Kosterní pozůstatky budou nyní podrobeny analýze DNA: „To nám odhalí, zda jsou mezi sebou různí jednotlivci příbuzní a jestli jsou zde migranti z jiných kultur, což není nepravděpodobné vzhledem k rozsáhlým obchodním sítím. Způsob, jakým se keramika v průběhu času měnila ve vzhledu a materiálu, nám umožňuje poměrně přesnou dataci a stud spojení těchto lidí s okolním světem. Nejvíc mě fascinuje rozsáhlá síť kontaktů, které měli před 3 400 lety,“ dodal Peter Fischer.

Roman Němec


Dvoukomorová hrobka


Figurka s ptačí tváří


Egyptský zlatý lotosový šperk vykládaný kameny cca. 1350 před Kristem


Figurky s ptačími obličeji a náušnicemi


Velká řecká nádoba s malovanými vozy, lidmi, koňmi a dalšími zvířaty z dobby cca 1350 před Kristem


Zlatý korálkový náhrdelník pětiletého chlapce


Zlatý diadém z dětského hrobu

Zdroje: gu.se, heritagedaily.com, egyptindependent.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný kousky, dobré počteníčko ;-)

:-O

Na tomto místě se bude ještě roky pracovat a taktéž na nálezu. Chtěl bych to vidět aspoň dokumentární snímek. Na domácím poli jsem toho viděl dost a dost. Toto je super.

Krásný 👍😊

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru