Malé zamyšlení na téma: (NE)SPOLUPRÁCE

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

V nedávné době tu proběhla vlna nevole kolem jisté webové stránky, jejíž autor se vyhraňuje vůči vzájemné spolupráci detektoristů s odborníky, přičemž prezentuje polopravdy a smyšlenky, mixuje zákony a pravidla s jeho vlastním subjektivním výkladem věcí. Dosti zřetelně a manipulativním způsobem se pokouší o zastrašování, spamuje kdejaké weby, muzea a instituce s cílem odradit amatérské i profesionální archeology od spolupráce. Naštěstí se mu to nepovede…

Jednak proto, že ke spolupráci dochází čím dál častěji a ku spokojenosti všech zúčastněných, dále je dlouhodobě potvrzeno, že spolupráce nejenže smysl má, ale musí být do budoucna nevyhnutelně ještě užší a současně odbornější. V případě spolupráce jdou zákony a jejich přehnaně úzkoprsé vykládání stranou. Nadřazenou prioritou je záchrana archeologických nálezů a lokalit ve spolupráci s detektoristy před nicneřešícím zastrašováním či postihováním všech spolupracujících. Jiná cesta, jak se ukázalo třeba i na Slovensku, neexistuje.

Když před několika týdny našel a následně odevzdal kamarád Vláďa depot mincí z počátku 15. století, napsal jsem o tom článek (info v časopisu LH4, Míšeňské groše na severu) na jehož základě jsme byli kontaktováni televizí k natočení reportáže. Vše proběhlo výborně, muzeum v Děčíně nález převzalo, Vláďovi poděkovalo, spolupráce si váží a těší se na další. Ale co mě po zveřejnění nálezu nejvíce překvapilo, byl poměr tzv. „klepačů na čelo“ vůči těm, kteří odevzdání schvalovali.

Nejenže bylo klepačů nepoměrně méně než těch, kteří si Vláďova odevzdání cení, ale současně jsem začal dostávat emaily a soukromými zprávami či přímo v terénu dotazy na možnosti spolupráce, detaily a informace. Především z našeho regionu, ale ptali se mně i detektoristi z Prahy a odjinud. Zjistil jsem, že z řad „klepačů na čelo“ šlo převážně o laiky a „civilisty“, kteří viděli reportáž, ale detektor nemají, nikdy neměli. Prý kdyby ho měli, tak by hledali poklady a nikdy nic neodevzdali. Tady je k zamyšlení, zda je laická veřejnost dostatečně informována o smyslu a přínosu odevzdání a spolupráce a jestli by s tím neměl někdo něco dělat.

Naopak detektoristé, a to jak začínající, tak ti zkušení, projevili velký zájem o informace a kontakty na spolupracující muzea. Občas mi i přijde fotka nálezu s dotazem, zda je to něco na odevzdání a nebo ne a pokud ano, tak kam a jak. Jeden kamarád dokonce v průběhu jediné společné hledačky a diskuze postupně měnil názor ze zarytého „neodevzdávače“ na nejprve „zviklaného pochybovače“ až skončil u nadšeného zájemce o spolupráci. Celkově mě překvapilo, že přes různě formy diskuzí a negativních nálad je trend spolupráce stále hmatatelnější. Ono je to ostatně vidět i v nálezech a klubových příspěvcích na webu LP.

Myslím si ale, že nezbytnou součástí plodné spolupráce by měla být rostoucí odbornost amatérských archeologů / detektoristů se současnou osvětou vůči veřejnosti. Na webu Lovecpokladu je spousta informací, článků a ukázek příkladné spolupráce. Díky tomu dnes už i začátečníci mají přístup k prověřeným postupům, informacím a zdrojům, které jim pomohou rychleji pochopit smysl odevzdávání a zbavit se strachu či ostychu před odborníky. A to je (nás) v konečném důsledku vede k dalším možnostem sebevzdělávání.

Z mnoha případů z minulosti víme, že z amatérských archeologů a detektoristů se stali zkušení znalci a badatelé v zájmovém oboru, patrioti se znalostmi lokální historie, externí spolupracovníci muzeí, archivů a dalších institucí, přičemž byly a jsou jejich znalosti a zkušenosti přebírány s vděčností i profesionály.

Podle mého názoru není možné do budoucna nespolupracovat. Je to samozřejmě v zájmu samotné archeologie, potažmo státu. Jak se ukazuje v zahraničí, kde je hledání zakázané, i přes tvrdé postihy stejně dochází k nelegální prospekci a to převážně na významných archeolokalitách. Současně tam vyšuměla jakákoli možnost ke spolupráci s tragickými důsledky pro stát a jeho kulturně-historické bohatství.

Věřím, že u nás tato situace nikdy nenastane. Díky všem, kteří se nebáli navázat spolupráci, ať již ze strany detektoristů či odborníků, je trend oproti Slovensku naštěstí opačný. Rostoucí zájem a vzdělanost detektoristů, ochota ke spolupráci a společná snaha o využití potenciálu amatérů v moderní současné archeologii nás staví na jednu loď. Věřím, že jakékoli snahy tlačit ji zpět proti proudu vyjdou naprázdno. K tomu je ale třeba více vzdělávání. A to jak směrem k veřejnosti, tak i v našem vlastním zájmu s ohledem na možnosti spolupráce a výhody z ní plynoucí...

Dodatek: Článek je zamyšlením a vyjádřením mého osobního pohledu na věc, přičemž záměrně neřeším legislativu a její rozbor, ale jde mi o smysl a význam spolupráce jako takové.

Zdraví Roman – GM4PRO

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pekne napsane ;-) Bude tu asi rusno...

Tohle by si měl každý přečíst a chovat se podle toho. Super článek a názor! Je sice pravda, že ne každej den se nachází artefakt o který by měli v muzeu zájem, ale když už se to stane měli bychom vědět na koho se obrátit. ;-)

Vážení kdo má zájem tak si přečtěte co o detektorářích píše . Jmenuje se ABUŠINOV http://www.no-detector.info/

Ještě než jsem dostal předešlý odkaz na psaní toho pána tak jsem navštívil přednášku v muzeu u nás kterou měl PhDr Salaš DrCs .Přednáška byla nálezy bronzových depotů v lese . Poděkoval za nálezy které byly odevzdané a je jich opravdu hodně Nálezy se našly ve dvou lokalitách lesa a sice jen píši západní tam jich bylo méně na počet artefaktů . Jeden depot 16 ks hřiven , další dva bronzové náramky , další kopí srp sekerky i zlomky , poslední sekerky srpy kopí také zlomky . Ve východní části také 4 depoty ale celkem 1100 artefaktu které jsou odevzdané sekerky několik druhů ,srpy , kopí , náramky kroužky jehlice hřivny jejich zlomky a také spoustu bronzových slitků . . Není to jen nalezené v jednom roce ale v souběhu více let .Již kolem roku 1900 se tam nalezly sekerky jehlice kopí srpy a to bylo při klučení a sázení nových stromků .Promítal nám některé artefakty a další ještě dokumentují ty neměl na diaprojekci .Velice zajímavá a poučná přednáška .

super ;-) ;-) ;-) ;-)

pěkně a poučně napsáno, ale každá mince má dvě strany. Bylo by dobré znát názory těch, co v dobré víře odevzdali, nebo byli přinuceni odevzdat, nebo těch, co se pochlubili třeba na Lovci vzácnějším nálezem - zlatá mince. Několikrát jsem byl u rozhovoru s takovým detektorářem, bohužel názory z praxe jsou odlišné.

Parádní článek ;-)

Jó abych nezapomněl sluší ti to Romane :-D

Jak to vidí někteří archeologové můžete slyšet na videu Po stopách minulostí po otevření webu Video Zlín zde: https://www.facebook.com/VideoZlin/

Parádní článek,bohužel odkaz www.no-detector.info koluje na policejním intranetu MS kraje jako metodická příručka.Já tomu říkám zoufalost policie, pustit tyhle nesmysly na svůj intranet. :-P

Tenhle pán Abušinov ještě před pár lety o sobě prohlašoval, že je amaterský archeolog. Dnes píše, že nic takového není a amaterští archeologové jsou mimo zákon...má to v hlavě trochu pomatený, chlapec 8-)

Zyklon-Tenhle archeolog ti nestačí ?
http://www.5plus2.cz/?e=XA-PRAHA&d=29.01.2016#strana=12
Romane dobře napsané. Sám s archeologem spolupracuji a odevzdávám vše ,o co mají zájem . Je dobré si třeba mailem ověřit ,jestli má cenu do muzea chodit s tím a s tím ( nafotit a připsat okolnosti a místo nálezu) a archeolog už sám řekne , jestli má cenu to do muzea nosit. Spolupráce perfektní a určitě nedošlo k žádnému,, zdupání " za nelegálně vykopanej artefakt . Řekl bych , že většinou na archeology nadává jedinec , kterej se snaží zdůvodnit svoje neodevzdávací sobecké a soukromnické potřeby 8-) ;-)

Perfektně napsané Romane,klidně se i pod to podepíšu.Věřím že spolupráce s archeology je přínosná a užitečná.Veřejnost by měla vědět že nejsme žádní zlatokopové a bytosti devastující přírodu.Samozřějmě že se najde černá ovce asi jako všude ale na nás dobrých záleží aby jsme to eliminovali. ;-)

moc hezky napsané a pravda je že většina archeologů a heledačů jsou v pohodě ;-)

dobře napsané :-)

Byl jsem tři dny v NSR a přijel jsem před chvilkou. Když jsem ale článek ve čtvrtek připravoval do administrace, měl jsem trochu strach, zda s toho nebude nějaká bramboračka, Roman ostatně také. Musím říci, že reakce na LP ukazují, jak jsou hledači kteří chodí na LP vyspělí. Nemá smysl se nechat otrávit a na základě názoru jednoho člověka, který se vydává za něco co není, zničit spolupráci, která se často rodila mnoho let. ;-)

Pěkný článek, je potřeba víc takových. ;-)


Zajímavý článek
Zyklon : Souhlasím s tebou ;-)

Hezký-naprostý souhlas. Konec konců, kdybych chtěl zbohatnout, tak místo procházek s detíkem makám a mám za rok pár zlatých investičních mincí. Takhle mám krásné zážitky, měďáky a slunce v duši. :-D

vitorio -víc takhle uvědomělých ;-)

S textem výše souhlasím ale nemělo by se ale zapomínat i na druhou stránku věci. Prázdná hradiště, odkovená pole Moravy, ... lokality z nichž se podařilo nebo podaří zachránit jen setiny původního počtu artefaktů. Stále je rabovačů různých druhů od tvoření vlastní sbírky až po prodej všeho co najdou podle mě většina. Jen nejsou vidět tak vidět v internetových diskuzích a v terénu ještě méně.

Zyklon-tož to ja .Sem tě blbě pochopil ;-)

Azaz: Tenhle článek řeší, zda má či nemá smysl odevzdávat a spolupracovat. Tedy se dotýká těch, kdož o spolupráci stojí. Rabovači to nejsou. A nikdy nebudou. Nelze spojovat rabovače s námi. Distancuji se od nich. My nejsme jako oni. Jedine, co s námi mají společného je detektor. Ale nic víc. Je to stejné, jako spojovat teroristy s policií. Mají stejné zbraně. Ale jde o zcela odlišné lidi.

Díky za tenhle článek!!!!!
Na stránku http://www.no-detector.info/ jsem narazil cca před týdnem a měl jsem zkažený celý den :-(
P.S. už jsem si říkal, že kdybych našel něco, co by bylo na odevzdání, tak by se hodil kontakt na někoho kompetentního. Jsem z Vysočiny (Žďár nad Sázavou) a kontakt na nejbližšího archeologa jsem našel v Jihlavě. Máte někdo zkušenost s někým z Jihlavy, kontakt, doporučení,...
Díky

Teda Romane vyvoláváš tím článkem vášně aj na FB :-D :-D Takovej Matůš Kapitán a podobná individua se dou před tebou křižovat o:-) :-D :-D :-D

Paradní článek, který stojí za to si ho přečíst a pustit mezi hledače, a nezatězovat se nějakým abušinovem :-) Odevzdávám a odevzdávat budu , a zatim s archeology jen ty nej zkušenosti :-)

Perfektní článek Romane ;-) Spolupráce dneska funguje myslím dost dobře, samozřejmě až na pár vyjímek ,ale to je ve všech oborech.Myslím , že když to srovnám třeba se zdravotnictvím , kde pracuji na hlavní poměr tak je to paráda. Abušinov je podle mne zakomplexovanej nešťastník , kterého na různých webech vídám již spoustu let a neznám žádný , kde by nešel do nějakého konfliktu. Podle toho co se dalo kde vyčíst tak má sám máslo na hlavě.
To že na moravě má policie na intranetu jeho stránky jako manuál mě zaráží , protože dle mého soudu by z právního hlediska spíš měli provětrat jeho :-(

...Romane díky za super článek,též se pod něj podepíšu,odevzdávám vše co odevzdat chce práce s archeologem v Chebu p.Beránkem je více než vynikající...čau Enki...PS:články typu nodetektor nečtu neboď to jsou výplody nějakého chorého člověka...a nenechám se ovlivnit kde jakým nešťasníkem který nemá ani potuchu oč jde... ;-)

Tak jsem byl dnes v muzeu a ten smejd to s tou strankou na netu zavaril asi vic nez si myslime.Vypada to na zakaz prijimat od detektoraru jakekoliv nalezy.Archeolog dostal oznameni od reditelky muzea,zatim si to teda ode me vzal ale nevidi to budoucna ruzove.Sam je nasranej protoze si uvedomuje ze bez nas uz to asi nepujde.

Kyl: Buď konkrétní: Který archeolog, které muzeum?

Já tedy budu konkrétnější a text nechávám v původní podobě. Tohle je rozesíláno po muzeích a jde to rovnou na ředitelství a mezi námi je to pěkná prasárna.

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli,v souvislosti se vznikem nové iniciativy poukazující na problematiku nelegálního užívání detektorů kovů a spuštěním nových webových stránek http://www.no-detector.info/ si Vás dovolujeme oslovit s prosbou o věnování zvýšeného preventivního zájmu činnosti archeologického pracoviště vaší instituce. Máme oprávněné důvody se domnívat, že archeologové některých muzeí (tím ovšem nemáme na mysli zrovna vaše muzeum) si nepočínají eticky a legálně ve vztahu k uživatelům detektorů kovů. Zejména tím, že přijímají do sbírky archeologické nálezy pocházející z nekontrolované činnosti, akceptují provádění prospekce pomocí detektorů kovů bez odborného dohledu, ve spolupráci s detektoráři provádějí terénní prospekce s částečně destruktivními účinky, pro které nemají patřičný souhlas Archeologického ústavu AV ČR, odborně určují či oceňují nelegálně získané archeologické nálezy, publikují, vystavují a medializují nálezy pocházející z nekontrolované činnosti bez upozornění na nelegálnost jejich původu.

Tím podporují nelegální aktivity v oblasti získávání archeologických nálezů, v rozporu se zákonem o státní památkové péči, Úmluvou o ochraně archeologického dědictví Evropy, profesním etickým kodexem pro muzea, profesním kodexem Evropské asociace archeologů a podobně. Bližší informace lze získat na uvedených webových stránkách.Děkujeme Vám za pochopení a pozornost,

s pozdravemBarbora Šestáková

Tým No-detector

Začínám mít podezření, že za stránkama ,,no- detector" je banda vylupovačů archeolokalit a sere je , že jim kazíme kšeft 8-) ;-) :-D :-D

Z toho no-det mám pocit, jako bych v protektorátních novinách četl článek, kterej varuje před parašutistama...

To joeblack: třeba si někdo dohledá informace, proč už ten pán už není pracovníkem jednoho Českého hradu ;-)
Každopádně to nejsou jenom hledači, on jde stejným způsobem i do archeo parků a dalších věcí. Jak mi dnes řekl jeden kamarád archeolog. "Možná by pomohlo se zavřít do věže se slonoviny, zahodit klíče a tam jenom bádat" :-) Pak by se nedalo nic skazit :-)

Díky Máro za tip ;-)

Zajímavé je, že ještě před pár dny byl registrátorem domény pan Abušinov, dnes ovšem už je to paní Šestáková. Není to něco podobného jako Landa vs Žito? https://www.stream.cz/blanik/10008721-zito

:-D :-D :-D :-D Boha jeho Shauný ta představa je strašná ! :-O :-D :-D :-D :-D

Kdo konkrétně je to ten "Tým no-detektor"?

Aha :-O Tak proto ty myšlenkový pochody nemyslícího individua 8-) ;-) :-D :-D

Romanovi děkuji za pěkný a podnětný článek. Ostatním se divím, že se takovým debilem - či paní bez mozku v hlavě vůbec zabýváte. Tím, že ho tady takto probíráte mu děláte jen radost a potěšení. Takový magor mě dokáže svými výmysly hodně pobavit. A jestli je to nějaký zkrachovalec, tak už se s ním vůbec nehodlám bavit a poslouchat nebo číst výplody jeho chorého mozku. On zhyne sám na svou blbost a nepotřebuje k tomu žádnou reklamu. Dělejte to každý podle svého nejlepšího svědomí a s muzejníky buďte v pohodě. Jsou to taky jenom lidi jako my, jen to mají ( historii ) , za svou práci. A mizerně placenou. Nad blbem mávněte rukou, on jím totiž zůstane až do svého konce. Budiž mu peklo teplé a olej v hrnci dostatečně vařící. o:-) :-D

Hlavně se zamysleme, co s tím. Já bych navrhoval za detektoráře podat i anonymní trestní oznámení na uvedené stránky a autora no-detektor.info na podezření ze spáchání
návodu k trestnému činu dle § 171 tr. zákoníku Omezování osobní svobody
(1) Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
a
návodu k trestnému činu dle § 180 Neoprávněné nakládání s osobními údaji
(1) Kdo, byť i z nedbalosti, neoprávněně zveřejní, sdělí, zpřístupní, jinak zpracovává nebo si přisvojí osobní údaje, které byly o jiném shromážděné v souvislosti s výkonem veřejné moci, a způsobí tím vážnou újmu na právech nebo oprávněných zájmech osoby, jíž se osobní údaje týkají, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.
a
návod k trestnému činu dle § 184 - Pomluva
(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Jde o to, že na stránkách nabádá lidi k zadržení detektorářů u kterých může docházet (ale nedošlo) k páchání trestné činnosti a jde o to, že nabádá k pořizování videozáznamů a fotek těchto detektorářů bez jejich svolení. V neposlední řadě se může jednat o pomluvu. Taky bych požádal soud o předběžné opatření- odstranění těchto stránek z internetu. Myslím,že by rychle vystřízlivěl. :-P

Romane paráda.
Na toho debila jsem zapomněl hned jak jsem ten jeho blábol dočetl.Už jen proto že za posledních cca 11 let néli více se už takovejch objevilo moc.(a zase zmizelo).Jediný komu to muže pokazit náladu je jen nováček v tomhle koníčku..Pevné nervy a ať to pípá. ;-) ;-)

Tady je historie domény než to přepsal, sloupec vlevo dole.

https://who.is/domain-history/no-detector.info

Je smutné, když se někdo musí stydět za vlastní jméno. Jenom že ono je mezi archeology tak profláklé, že se opravdu není čemu divit. I když jenom s archeology spolupracujeme, tak ho znám více jak 10 let a vždy když jsem o něm slyšel, bylo to v nějaké podobné souvislosti. Teď holt došlo na hledače.

Určitě má ale pravdu Mildas, jak říkala naše babička, čím více se v h...ě rejpeš, tím víc smrdí :-)

Nikde žádný kontakt,anonymy nebrat vážně :-P

Brala jsem to do včerejška jako néco někdo napsal . Dnes jsem mluvila s archeologem a také jim to poslal a poslal to i PČR a ta to musí řešit pokuď jim někdo zavolá a dal jim k tomu i postup jak :-( Jediný řešení prý je to co tu napsal Tonniczech podat trestní oznamení. Snad se to brzo uklidní a budeme si moc uživat klid a pohodu při hledání a nemuset se bát odevzdávat .

To kikina-k9: tohle je taková kachna... už mi to dnes někdo říkal. Představ si, že rozešleš nějaký pantflet policii, oni si ho vytisknou a hurá jde se na věc. Tedy pokud by to takto fungovalo, docela rád bych taky něco rozeslal :) Vsadím se že můj výklad mnoha paragrafů by se líbil všem :-)

:-) tak tomu, že by se líbil i věřím :-) já nikdy PČR nic neposílala :-) tak nevím jak to chodí , ale psal mi to známý, co dělá u policie tak už jsem to brala trochu vážněji .

...lidičky neblázněte nenechte se ovlivňovat nějakým chudáčkem který je zapšklý komunista a rozezluje lidi kolem sebe a má s toho zjevně radost,takových u nás tu máme mnoho a již jsme na ně imuní...buďte i vy...přece si nebudeme kazit radost ne... ;-)

Politiku jsem netahej sluničko.. :-D

Krásne napsáno a mužů jen souhlasit ;-)

...hmm...
...Hore spomínaný horlivec sa nepriamo naváža aj do numizmatiky - aukcie mincí...http://www.no-detector.info/obce-a-vlastnici-pozemku/oznameni-internetove-kriminality/.
...použitý obrázok patrí 53. aukcii v aukčnej sieni Aurea...nemôže to mať niečo spoločné s poškodzovaním dobrého mena?...

Ahoj vespolek.Hodně zajímavej článek.Rozhoně člověka donutí k pozastavení a zamyšlení.Mě tedy pozastavil až tak,že jsem si zapomněl dát špunt do vany při napouštění a zarytě četl.Ještě jsem sice nenašel nic co by stálo za odevzdání a pokud by se tak stalo,jistě bych to po pár dnech pokochání odevzdal,ať se tím můžou v muzeu kochat i jiní.Všem přeju ničím nerušený příjemný den

Kelt: Ony jsou tam zkopírovány i texty :-) To je to, čeho jsem si všiml ihned. Však mě znáte :-)

Enki tohle komóš nebude o:-) Za komóšú se naopak dařilo různým kroužkům a klubům mladých archeologů a podobných partiček nadšenců 8-) ;-) Od první třídy sem byl s kroužkem věčně v přírodě ,i když od patnácti už to spíš byla i dobrá záminka k zašití se u ohně s pivem a nebo čučákem o:-) :-D :-D

Romane: tiež som si toho všimol...sú tam samé "podpásovky" a prekrútené fakty, ...ALE nakopať do varlat aj renomované aukčné spoločnosti...no uznaj....ten človek( tí ľudia) to fakt nemá(nemajú) v hlave všetko v poriadku... :-) :-/

...zase som sa ponáhľal....chcel som ešte dodať, že článok je na jednotku - ale to je u Teba už štandard... ;-)

Parádní článek. Moc děkuji ;-)

For kelt122:ale bude to mít souvislost s tr.činem ohledně porušování autorských prav ;-)

Článek je fajn, na no-detektora kašlete, beztak je to jen nějaká provokace. :-) Různé názory budou existovat vždy, jeden archeolog mi kdysi řekl, že jestli mám rád archeologii, tak bych měl detektor ihned přestat používat, aby zbylo něco nevykopané na příští generace s lepší technikou zachycení nálezových okolností. Sice jsem nesouhlasil, ale vše proběhlo ve vší slušnosti. A aspoň ty jeho argumenty dávaly nějaký smysl na rozdíl od té výše zmíněné stránky.

dnes jsem měl téměř po roce naplánováno hledání artefaktů z 2.svět. na mé oblíbené, ale již dávno prochozené lokalitě. Pro navnadění jsem zašel ještě LP a po přečtení všech příspěvků a odkazů na toho hňupa, jsem zůstal doma. A asi to tak i na delší dobu zůstane, nemám zapotřebí, aby na mne nějaký uvědomělý občan volal VB. Kde jsou ty časy, kdy jsem s tímto koníčkem byl na celém okrese sám. Dnes aby se člověk bál vystrčit rypák z baráku. Omlouvám se za ty slova, ale vážně mě to nakrklo. :-/

Jinak je na zamyšlení, že zdaleka největší odsudky detektorářů jsem slyšel od jednotlivců z komunity fanoušků "Living history", "LARP" a podobných věcí. Nevím proč to tak je, ale zde se to asi opět potvrzuje...

Dík, nechám si tenhle článek jako ohříváček na zimu, jak poudal p. Hrušínský.
Těším se až něco odevzdáníhodnýho najdu a vyzkouším si ten správňáckej pocit. A těším se na ksichty kolegů v rachotě, až jim po tý jejich věčný otázce: "...co jsi našel a jakou to má cenu...", řeknu "...našel jsem poklad, odevzdal jsem ho a nechtěl jsem po nich nic...". To bude nějakýho klepání na čelo, ale já budu vědět svý. Že to stálo za to.
Děkuji za pozornost, už se těšíme v Verčou do lesa ;-)

Newt -věř mi , že ten pocit je skvělej a obzvlášť ten pocit před trotlama , co si klepou na to čelo 8-) :-D :-D
Najednou cítíš téměř hmatatelně tu jejich malost a seš nad věcí ,vidíš tu jejich bezmoc na tebe něco vytáhnout ,aby utišili svou závist a neštěstí z toho , že to nenašli oni ..... o:-) :-D :-D :-D
Jo ! A že zdravím Verču o:-) ;-) :-D

:) znám oblast paragrafů a jsem celkem klidný

mám dobrý vztah s archeology v Přerově a ti se k Abušitovi staví jako k bláznovi. O spolupráci má zájem jak archeologové v Přerově, tak v Olomouci...i dlouhodobě :)

Pracoviště, která umístila link na své stránky:
http://www.archeologieklatovy.cz/zajimave-odkazy-pro-archeology/
http://muzeum.skutec.cz/digitalni-prezentace-sbirek/archiv/diplomy/
https://www.facebook.com/Muzeum-st%C5%99edn%C3%ADho-Pootav%C3%AD-Strakonice-107424325944985/?fref=ts

Joe, budu ji pozdravovat, už se zase vidí v terénu, lítá po putyce a pak ještě po lese :-D. Chci jít v pátek se ženuškou, v sobotu asi sám, v neděli s Verčou a nějakej pan A. mi to nadšení nezkazí.
Je fakt, že jsem byl už na fízlárně s Verčou kvůli hledání a až bude čas, vytvořím klubovku o rozklepaný Veronice a polovičním policajtovi (...platím celý daně, chci celýho policajta - z nějakýho filmu, nevím :-D ).
Tak přeju čistý, ohraničený signály rušený jen zpěvem ptactva ;-).

Na tom faceboooku je zajímavý odkaz: http://hradec.idnes.cz/archeologove-nasli-na-hradecku-vzacne-rimske-mince-fwv-/hradec-zpravy.aspx?c=A160122_2220308_hradec-zpravy_pos

Newt- Ještě sem neměl za ty roky s policií,archeologem ,hajným a zvěří problém o:-)
Jen mě pokousal pes, málem zastřelil myslivec,a vyslýchali policajti , kvůli podezření z podpálení lesa o:-) 8-) :-D :-D
Ale jinak sem docela šťastnej člověk ;-) A krom toho psa a nimroda vycházím se všema 8-) ;-)

Kdo se boji sere v síní:-)

Lidi dejte sem prosím odkaz na tu reportáž :)
Díky moc :)

Joe, z těch psů mám taky docela bláto na hřišti, za jeden den jsem potkal 4 bezprizorní čokly. Jeden si to pelášil za srnkou, druhej mrňavej se nechal i pohladit a dva vlčáci si to špacírovali celkem v klídku vedle sebe, když procházeli těsně kolem, tak si mě jen tak s převahou prohlídli a šli dál. Uf.
Stejně mi vždycky víc vadili lidi, kór po přečtení nesmyslů od toho zakomplexovanýho chudáka. :-/

Lidi sou v poho ,ale blbec -to je zlo 8-) ;-) Pak je jedno ,jestli je to blbec pes a nebo abušín ;-) :-D

Jednou jsme s kolegou Medvidkem zpusobili policejni manevry. Hledali na poli v blizkosti zeleznicniho depa, najednou po polni ceste ze dvou stran 4 policejni auta... My dva jeste jako blbci jdem k nim, zvedavi co se deje - a oni "aha, tak to nas sem volali kvuli vam".. Ze pry nekdo krade na trati zelezo. No, nakonec to dopadlo tak, ze s nami vykourili cigarko, podivali se na to " zelezo" , co jsme nasli a odjeli pryc. Vse probehlo uplne v pohode a z puvodne neprijemneho zazitku zbyla vesela vzpominka.

Ale ted zacinam mit blby pocit z toho, co se zacina dit a delat z nas opet zlodeje.

Jednou jsme s kolegou Medvidkem zpusobili policejni manevry. Hledali na poli v blizkosti zeleznicniho depa, najednou po polni ceste ze dvou stran 4 policejni auta... My dva jeste jako blbci jdem k nim, zvedavi co se deje - a oni "aha, tak to nas sem volali kvuli vam".. Ze pry nekdo krade na trati zelezo. No, nakonec to dopadlo tak, ze s nami vykourili cigarko, podivali se na to " zelezo" , co jsme nasli a odjeli pryc. Vse probehlo uplne v pohode a z puvodne neprijemneho zazitku zbyla vesela vzpominka.

Ale ted zacinam mit blby pocit z toho, co se zacina dit a delat z nas opet zlodeje.

Cely je to hlavne chyba v systemu,kdyby se davali poradny odmeny za nalezy,nebude to nikdo prodavat bokem a mit opravdu zarucenou beztrestnost a moznost kdokoliv kamkoliv prjiit za archeologem a navazat s nim spolupraci,tak je po problemu,vykopu neco archeo hned poslu mail s fotkou a mistem a dal se budu ridit instrukcema,hlavme je nesmysl to nechat radsi valet v zemi,to to akorat vsechno schnije krom par druhu lepsich kovu,takovej krasnej konicek a kuli nekolika debilum si to nechavat kazit,kdyby sme se hromadne slozili tak existuje par vyvrhelu co tyhle problemy resi :D

Velký odměny je blbost :-/ Kdo to dělá od srdce , tak to nedělá pro finanční potěšení a když začnou platit za každej artefakt ,tak bude najednou místo 30 000 detíkářů 300 000 detíkářů na okres . Rozkopaná zem a vypovídací hodnota nulová ,hlavně když se toho co nejvíc vykope a zanese do muzejní výkupny .Navíc by se vyrojila spousta dílen a na padělky . Určitý řešení by bylo řidičák na detektor z přezkoušením a třeba první rok na zkoušku . 8-)

Joeblack: tak to je asi blbost 1 a třídy :-D :-O

Záhada:ono staci jen nezveřejňovat každé hovno co člověk najde ;-)

Joeblack s prvni pulkou souhlas s koncem nesouhlas ;-)

Odmeny take ne za vsechno ale nemyslim tim obrovske ale aby to pokrylo miru chtivosti te spatne casti detektoraru plus samozrejme to nejakym zpisobem registrovat aby smeli hledat pouze hledaci s registraci,kdyz se nejak prohresis,prijdes o ni

Dlouho jsem se k tomu nevyjadřoval, ale už s mi chce. Kime tys to trefil. Zveřejňuje se kdejaky hovno ze země vytažený. Weby jsou zahlcený nesmyslama. To co se teď děje je vina detektorářů. Já začínal a v republice bylo možná deset detektorů. Dneska jsou všude davy lidí s klackama. Kamarád našel detíkem stříbrňák a já si ho koupim taky. Žádný vědomosti, žádný znalosti a ani snaha něco si dohledat nebo nastudovat. Bez uzardění se dnes kope na archeu. Pořádaji se doslova zájezdy na místa, kde se něco koplo. Nechci se zasrtávat archeologů. Pro mně titul mgr nic neznamená. To je jen nedostudovanej doktor. Ale oni maji víceméně pravdu. Místo seriozně popsaných nálezů se jen plní kýble neználků šrotem. Tak oni tomu říkají. Nedávno jsem viděl nádhernou bronzovou sekerus postraními laloky vytaženou z kýble šrotu jednoho takovýho umělce.Jestli to tímhle tempem půjde dál, nemá už cenu vymýšlet zákon. V bezkoví jsou detektory nanic. A ta doba se rychle blíží. A tomu co dělá pan A se nedivte. On vytvořil cosi, co se rychle dostává do podvědomí veřejnosti. Částečně už se to stává návodem jak na detektoráře. A jestli ten člověk neni úplně blbej, tak na tu svou myšlenku někde získá nejen morální, ale i finanční podporu. Uvědomte si, kolik stát rozdá různým organizacím na integraci negramotných čmoudů. To by bylo, aby neupustil něco na podporu hnutí, které půjde po krku detektorářům. Nazve se to třeba podpora na ochranu hmotného kulturního rědictví, to zní honosně .

Dietrich45 bohužel není a to co napsal waffen to jen potvrzuje . Teď už každej kope a když neví , co to je , tak to hodí do šrotu . Samozřejmě je velké procento lidí s detíkem, kteří se opravdu zajímají ,ale to neviditelné větší procento nezájmem o kulturní a vypovídací hodnotu škodí .
Vím jak sem začínal já -hodně bordela sem považoval za poklad ,ale co sem neznal , tak sem raději konzultoval a naštěstí si taky každej kousek hned zaznamenával ( detík sem si koupil jen proto , že mě zajímala historie ) ,protože to sloužilo mým zájmům o historii života v obci a nejbližším okolí. Nyní své hledačské plány většinou proberu s archeologem a pokud má o danou lokalitu kde chci hledat zájem, tak s tama donesu do muzea pomalu každej hřebík a vím, že v kontextu mu ty nálezy řeknou víc, než jedna bronzová sekerka od někud z lesa , kde nic jinýho už není, protože je to vysbíraný a není k čemu ji přiřadit . Už se nedoví, jestli tam byla nějaká osada ,nebo proběhl boj . Je to hluchý místo s osamělým náhodným nálezem ,kterej tam mohl prostě jen někdo stratit .

Bedlivě to tu sleduju a také mi to nedá!
Musím přiznat, že mě abušinov docela otrávil!
Je pravdou, že spousty věcí zmizelo, ale ty co se dostaly do depozitářů také nikdo neuvidí!
Škoda obojího!
Co se týče odměn myslím, že by měly být hodnotné ale symbolické!
Proti řidičáku na hledání nic nemám a přijde mi to jako jediné možné řešení tohoto problému!
Zkouška by také jistě odradila spousty lidí, kteří by chtěli škodit!
Všichni hledači by měli, mít znalosti z historie, kulturních souvislostí a archeologie už z principu a pokud by na to byl papír bude náš krásný koníček v pohodě a nebude nikomu vadit! ;-)
Kovu zdar ;-)

Jinak bych ještě dodal ,že ,,My se tady hádáme a Abušín se směje " toliko k pořekadlu 8-)

za to my se omlouvám o:-) :-D

Archeoložka, které jsem odnesl věci co jsem našel, si dala stranku no-detector na svůj FB profil. Je to 14 dni, co jsem tam byl. Od te doby se mně nikdo neozval. :( :( ani nevim, jestli má cenu za ni opět chodit

Na odměnu od státu prdím. Jestli něco najdu a bude to mít historii, tak to rád předám a třeba anonymně. Včetně okolností, fotek atd. Já mám radost z procesu hledání, houby sbírám taky jen pro hledání, nijak zvlášť je nežeru. Ryby chytám taky rád, ale jen pro pocit, že nikdy nevím, co vytáhnu. Za svobodna mě taky bavilo lovit ženský jen pro zajímavost, co je pod sukní, po zjištění, že je to jako vždycky vertikálně, jsem si to taky hned netahal domu ;-). Šlo a jde jen o pocit...jo! A mám to. Milý státe, pane A., TV Nova, i mezi námi jsou tací, kterým jde jen o adrenalin a super procházku. Nenecháváme po sobě svinec, uklízíme les a těšíme se na poklad, kterej nám Pane nikdy říkat nebude, víme to, ale rozhodně nám to nevadí. Uf, 4 jedenáctky mi daly zabrat. Mám kecavou. Pardon. :-D :-D

waffen:rozepsal jsi to naprosto přesně jak to cejtim a vidim

Za tu dobu co dělám archeologii jako amatér i nakonec i jako profesionál, jsem pochopil několik věcí.
1) Jednak že gaunerů majících detektory není málo. Ona vidina snadného zisku (stranou ponechme, že realita je pak jiná) přitáhne k této činnosti ledasjaké individuum. Ať si říká kdo chce co chce, nejde jenom o pár jedinců kazících detektorářské obci reputaci. Ostatně, dobře to dokládá zkušenost jednoho spolupracovníka, který na těchto stránkách zveřejnil archeologické nálezy a po pravdě uvedl, že jsou odevzdané v muzeu. Přesto mu tvrdošíjně chodily finanční nabídky (Že bychom je předali Policii ČR? Bavit se zajisté budou obě strany...).

2) Dál jsem pochopil, že lidí, pro které je detektor nástroj k poznání minulosti, není také málo. Někteří z nich to sice možná zpočátku vzali za špatný konec, ale to se dá napravit. Nikoliv řinčením řetězy a svatou válkou, ale trpělivým vysvětlováním. Tito lidé se pak pro archeologii jako vědní obor mohou stát a stávají naprosto nenahraditelnými pomocníky. To, co se v uplynulých letech podařilo zjistit o nejstarších dějinách na pomezí východních Čech a severozápadní Moravy, je hlavně jejich zásluha. Ve svém volném času a na své náklady pomáhají zachraňovat kus naší historie. Akceptují při tom určitá pravidla, které musí určovat archeolog a pouze podle těchto pravidel lze předměty vyjímat ze země tak, aby ztráty informací, které se k předmětům váží, byli co nejmenší. Bez problémů akceptují to, že archeologické nálezy musí skončit v muzeích. Odměnou je jim za to skutečnost, že se mnou zažívají to úžasné dobrodružství z mrtvých věcí skládat dávno zapomenuté příběhy o lidech, kteří tuto zemi obývali kdysi před námi. A snad i to, že se s detektory dostanou na místa, kam se jinak člověk s detektorem legálně nedostane. Jako jedni z mála před dokončeným průzkumem lokality vědí o místech, které jsou snem každého hledače. Že jim projdou rukama věci, které většina lidí zná jenom z obrázků nebo z vitrín za hodně tlustým sklem.

Na základě těchto zkušeností prohlašuji, že spolupráce rozumných lidí, kterým jde o poznání minulosti, je jediným smysluplným řešením do budoucnosti. Jenom každý ze zúčastněných musí znát své hranice – hranice toho, kde končí „pomáhat“ a začíná „škodit“ a tuto hranici respektovat.

Nemá vůbec smysl řešit stránky typu „no-dector“ a jim podobné. Pes štěká, karavana jde dál.
Žádný elektrikář nebo lékař mi nemůže diktovat, jak mám svoji práci dělat. Já o své práci mám určité znalosti. Možná špatné, možná dobré, diskuzi se vůbec nebráním. Tou ale není obesílání veřejnoprávních institucí a hlásání svaté pravdy na základě naprosto zkreslených faktů. Za to mohu na oplátku veřejně slíbit, že nebudu zakládat žádnou iniciativu typu „no-architect“ nebo „no-slaboproudař“, protože vím, že o těchto věcech nevím nic.

Tímto všem dobrovolným a nezištným spolupracovníkům našeho muzea skládám hold a veřejné díky za čas a námahu a doufám, že toho máme ještě hodně před sebou.


Poznámka na okraj: Jen je potřeba si uvědomovat, že živí lidé kolem nás jsou mnohem důležitější, než mrtvé (byť sebezajímavější) věci v zemi.

David Vích, archeolog Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě (alias kvalt)

hezky napsané

Amen :-O

Není co dodat, vše byla Kvaltem napsáno.

Chci víc kvaltů, jeden je málo, asi jsem se zamiloval... 8-) :-D

Newté ? 8-) :-D :-D :-D :-D :-D

Joe, já vím, ženská je ženská, ale zase na druhou stranu, tolik naděje v lepší zítřky, tolik pozitiv, tolik radostných očekávání...ruku na srdce, kolik z toho nám dává Peggy a spol.? :-D

:-D :-D :-D :-D :-D Já už mlčím 8-) ;-) :-D :-D :-D

GM4PRO : skvěle napsaný článek
Sleduji pozorně tuto diskuzi a děkuji za ni. Nějakou dobu jsem byl na rozpacích zda se vydat na procházku či ne, aby člověk nepřišel k úhoně ...
Jak píše kvalt - je třeba "znát své hranice"
kvalt : povzbuzující koment, dík :-)

Davide díky moc za příspěvek k diskuzi. Ozvala se řada archeologů s kterými spolupracujeme, ale ty jsi to sem i napsal a to ne jako anonym, ale pod svým jménem. Smekám před tebou :-)

Davide , taky díky za to co jsi napsal ;-) Fakt taky zírám..

Tak odst.2 )..naprosto přesný a příspěvek paráda..palec nahoru ;-)

Dobře myšlené a napsané.

Však jsem psal, že jsou v řadách odborníků i chlapi co to mají v hlavách srovnané a nebojí se za svůj názor a přístup k lidem jako jsme my. ;-)
Kvaltův příspěvek je toho důkazem a moc mu tímto děkuji. :-) Nádherně vysvětleno a napsáno. Amen ! Jak pravil jeden ... :-D

U nás v Banánistane pamiatkári rozosielajú letáky v ktorých priamo nabádajú na udavačstvo:
http://trnava.dnes24.sk/letak-o-detektoristoch-prinasa-prve-ovocie-niekolko-pachatelov-uz-pristihli-209909

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru