Manželé našli poklad; za odměnu dostali 1,3 milionu korun

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Mladý pár ze slovenského Liptova našel hrnek se stříbrnými a zlatými mincemi z přelomu 15. a 16. století v divokými prasaty rozrušené půdě u obce Likavka již počátkem loňského roku. Tento týden o závěrech odborníků a výši odměny informovala slovenská stanice RTVS.

Poklad čítá 1 867 stříbrných mincí – denárů, jeden groš a dva zlaté dukáty; dohromady váží více než dva kilogramy. V souboru jsou ražby Vladislava II. Jagelonského, Ludvíka II. Jagelonského a Jána Zápolského. Nejmladší mince pochází z roku 1527, tedy z období, kdy místní šlechta žádala císařský zákrok proti tehdejšímu vlastníkovi hradu Likava Jánovi Zápolskému.

„Na 99 % to souvisí právě s vypálením hradu a zřejmě nějaký stoupenec Jána Zápolského poklad ve spěchu a strachu o svůj život ukryl,“ vysvětloval Martin Furman z Krajského památkového úřadu v Žilině. Že byl poklad uložen pravděpodobně narychlo, dokládá i hloubka jeho uložení - nacházel se jen několik centimetrů pod povrchem.

Ve chvíli, kdy manželský pár nález učinil, okamžitě kontaktoval památkový úřad a policii bez předchozího narušení situace. Díky tomu mohli archeologové nález dokumentovat in situ - na původním místě a také dohledat všechny části rozbitého hrnku. Mince byly navíc v nádobě chráněny překvapivě dobře zachovalou tkaninou. Protože manželé dodrželi všechny podmínky vyplývající z památkového zákona SR, dosáhli na 100 % kulturně historické hodnoty nálezu, kterou znalec stanovil na více než 50 tisíc eur, tedy asi 1 330 000 českých korun.

Podle vedoucího odboru archeologie Památkového úřadu Slovenské republiky Petera Bistáka je odměna stanovena výše, než by nepoctivý nálezce získal případným prodejem na černém trhu: „Určuje se společenská hodnota toho nálezu, takže pokud by se vzaly nějaké ceny na burze nebo numismatická hodnota, tak ta může být výrazně nižší, než je ta hodnota společenská“. Pokud by se tedy nálezce poklad snažil zpeněžit sám, nejenže by získal mnohem nižší částku, než jakou určil znalec, ale navíc by samozřejmě porušil zákon.

Podmínkou pro zisk odměny ve formě stoprocentní hodnoty pokladu jsou podle Petera Bistáka především zachovat klid, poklad nechat v jeho původním podobě, nesbírat. Ideálně ihned kontaktovat odborníky a místo zabezpečit před rozrušením nebo odcizením. Právě tento případ je ukázkovým modelem, jak by se měl nálezce zachovat, pokud chce odměnu nárokovat.

Poklad se stal součástí sbírky Liptovského muzea v Ružomberoku. Podle odborníků přibývá počet náhodně nalezených a hlášených pokladů. Jen v loňském roce jich bylo deset.

Roman Němec

Poklad denárů

Zdroje: ruzomberok.dnes24.sk, rtvs.sk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V čem je to u nás jiné? Když chce hledač dostat odměnu, je to také samé venčení psa a houbaření. Osobně mě tahle součást reality neskutečně ničí. Hláška "Společnost, kde je lež normou" tak u nás bohužel až na vyjímky platí také :-(.

TucoSalamanca: nalezu nula a castujes tady spolecnost na lhare.... Necuras si do vlastnich bonbonu?

Ale stejně je to zajímavé kolik za posledních pár let divočáci vyryli pokladů,.....odteď budu ty rozhrabany plácky taky zkoumat, co kdyby :-)..... :-D :-D :-D

Trochu nechapu ty Slovenske zakony, proc tolik resi detektory,kdyz vetsinu pokladu najdou divoka prasata....Meli by se zamerit na ne nebo uvadet veci na pravou miru...Je to zahada ze divoka prasata musela zmutovat protoze se zahadne naucila nachazet poklady od roku cca 1990,-.Zrejme je nekdo precvicil z lanyzu :-) :-) :-) :-)

hen to že vraj fakt našli laici tesne pri turistickom chodniku kde sa premele kopec ludi. Riešili to traja lokalny archaci s ktorých je jeden aj súdny znalec archeo... tak nieco na tom mozno pravdy bude ... ale tie prasata že by akorat rozryli depútek to je divné aj mne :-/ No ale čo slušná odmena no nie? 8-)

No a čo? Tak to vyryli prasce.
To, v jakém krásném stavu mince jsou, nikoho nezajímá. Ač nemám slováky příliš v lásce, přeju jim to.

Nález luxusní,otázka jak dlouho v muzeu vydrží než to začne někdo měnit za kopie :,-(

Proč se tomu všichni divite. Kdyz jsou ty zakony tak na hovno, tak se to musi takhle ojebat. Přejte a bude vam přáno.

Su rád že majů nárok na odměnu,Slovensko a Slováky mám moc rád a rád tam jezdím na dovču aj za kamarádama,no a když dojedů kluci které sem v životě neviděl rád jim poradím kam zajít za pěkným nálezem tady v okolí Hodonína.Nemám s tím problém.Do hrobu si to nevemu. :-D

Jadro pudle je to, ze hledaci nemaj narok na odmenu, tak musi lhat, chapu je, asi bych to taky udelal. Na druhou stranu kdyby uzakonili odmeny, pribylo by spoustu novych hledacu, kteri by to delali je pro to. To by znamenapo spustu nezahrabanych děr,bordelu, nasraných zemědelců a spatny pohled na vsechny hledace.

Jadro pudle je to, ze hledaci nemaj narok na odmenu, tak musi lhat, chapu je, asi bych to taky udelal. Na druhou stranu kdyby uzakonili odmeny, pribylo by spoustu novych hledacu, kteri by to delali je pro to. To by znamenapo spustu nezahrabanych děr,bordelu, nasraných zemědelců a spatny pohled na vsechny hledace.

Parádní soubor! Čuníkům gratulace a poklona za vytříbený instinkt! :-D

pifin71: když přijedu poradíš mi taky?
Prý že přibývá náhodně nalezených pokladů - super hláška :-D

Prasce,prasce,a furt sú to len tie prasce.(lebo človek tu normálne nemôže hľadať) Pigs.

A ešte aj odmena.Aká paráda!

Mohli by udeľovať rád zlatého čuníka.

arec,když přijedeš ze Slovenské strany tak určitě :-D

Pifin 71 ja bych také dojeu enem nevim jestli mám dojet od Skalice lebo od Houíča :-O ;-)

Ty prassca tak ryla, že vraj aj hrnek rozbila. 😄 To Bola ta Maďarska carnobílá rasa. :-) tak asi ti lde nehledal poklad ale třeba válku a pak už museli dóm pro prassca. Gratulace. Já jednou najdu taky depot a dostanu nula. A pakse budu smát až se budu za břicho propadat. :-) :-) :-)

medis možeš od Holíča,ty už si ale šecko našel :-D

pifin 71 ,šecko sem nenašel,chybí mi nějaké maličkosti.Tak něco zorganizuj a pak to pujdeme prebrat do sklepa ;-)

Včera sem dal jedno pole,ještě neni upravené,pokud s tím pohnů do soboty ozvu se.Určitě už si na něm hledal já včera poprvé. :-D

Pifin71 dôjdeme aj s medisem... ;-)

Ha Ivan nečekám nezván :-D :-D :-DPifin z Kimla nemusíš mnét obavy že dojde,on jen furt slibuje. :-O 8-) :-D

Ten stav je úžasný, krasný a dokonalý. Gratulace, v zemi kde je koruna drahá nějaký milionek potěší.

kimlo su pro,jak sem psal,pokud s tím pohnů napíšu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru