Mayská rituální jeskyně

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové se zabývají výzkumem mayské rituální jeskyně Balamkú na poloostrově Yucatán v Mexiku. Objevili v ní na dvě stě rituálních předmětů, které mohou pomoci objasnit, co stálo za vzestupem a pádem mayské říše. Toto posvátné místo už dříve objevili zdejší zemědělci, naštěstí ho nikdo nevyraboval.

Podle mexickým archeologů místo pro rituální obřady vzniklo v jeskyni před více než tisícem let. Přesně se nachází pod  starobylým městem Chichén Itzá na poloostrově Yucatán. A je zasvěcené bohu Jaguárovi. Podle archeologa Guillermo de Anda z Národního institutu pro antropologii a historii může tento objev přepsat historii Chichén Itzá, která vzkvétala mezi lety 750 až 1200. Jeho název lze přeložit jako ústa studny Itza. Město postavili na vrcholu vodovodní sítě.

Tu nyní zkoumají archeologové. Věří, že narazí na další vzácné artefakty. Několik metrů pod zemí se často plazí úzkými tunely. „Musíme vše zdokumentovat a zajistit ochranu toho neskutečného místa, aby bylo zachováno pro další generace,“ poznamenal de Anda. Archeolog Víctor Segovia Pinto už nařídil, že se vchod zapečetí, aby nikdo nemohl jeskyni poničit.

Archeologický tým místem prováděli místní obyvatelé, kteří ho objevili už v roce 1966. Mezi nalezenými artefakty jsou například fragmenty keramických nádob používaných k mletá potravin. Vědci očekávají, že následné testy odhalí, že se na nich nachází stopy po semenech a kostech, které se na podobných místech používaly.

Některé artefakty nesou podobu Tlaloca, což byl jeden z nejdůležitějších bohů všech Aztéků. Vládl dešti a jeho ženou byla Chalchiuhtlicue, která byla vládkyní stojaté a tekoucí vody. Zpodobňovali ho s čelenkou z volavčího peří, tesáky, vykulenýma očima a s posvátnou pokřivenou holí, která působila hromy a blesky. Podle archeologů můžou nalezené předměty objasnit vztah mayské civilizace s ostatními, jak se vyvíjel v čase. Množství artefaktů a jejich umístění v těžko přístupných částech jeskyně může také naznačovat význam dané lokality.

Podle archeologa Jamese Bradyho z kalifornské univerzity jde o jeden z nejvýznamnějších objevů týkajících se mayské civilizace. Odborníci se chtějí v budoucnu pokusit vytvořit 3D model jeskyně.  Zatím neuvažují, že místo zpřístupní pro turisty. „Samotný výzkum jde velice pomalu právě kvůli úzkým chodbám, které nás limitují,“ podotkl archeolog.Zdroj: www.nytimes.com, www.livescience.com, www.nationalgeographic.com.au


Video: https://www.youtube.com/watch?v=W9OUPudZw-I

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky, díky za článek, zajímavé, bylo by hezké to vidět na vlastní oči. :-)

wow

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru