Medaile v zapomenuté tašce

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Ve vyšetřovně šerifa ve Wise County v Texasu se našla taška s „pokladem“. Nacházely se v ní medaile za hrdinství v bojích během druhé světové války. Například slavné Purpurové srdce, které je nejstarším vojenským vyznamenáním amerických ozbrojených sil udělováno ve jménu prezidenta, zraněným nebo zabitým vojákům po 5. dubnu 1917.

V zabavených taškách se následně šerifské kanceláři najde kdeco. „Často jsou to různě zbraně jako třeba nože. Občas ale najdeme něco, co nám vyrazí dech,“ poznamenává místní šerif Lane Akin.

Nedávno se jeho asistentka Paige Dobynsová pustila do velkého úklidu kanceláře a objevila zabavenou tašku, která měla překvapivý obsah. „Křičela, že jsou uvnitř medaile. A hned poznala slavné Purpurové srdce. Můj bože, to jsem vůbec netušil, že něco takového můžu mít v kanceláři,“ vzpomíná Akin.

Konkrétně šlo o malou modrou tašku, ve které se nacházelo sedm vojenských medailí. Podle záznamů šerifa byla zabavená v roce 2014 během vyšetřování pašování narkotik. „Moc nechápu, jak se dostaly do rukou dealerů. Každopádně jsou to věci, které původní majitel zaplatil krví, potem a slzami. Je špatně, když se dostanou do rukou zločincům,“ myslí si Akin.

S Dobynsovou se proto rozhodli, že udělají všechno proto, aby se medaile vrátily rodině padlého vojáka. „Zavolala jsem do příslušné kanceláře úřadu, kde mají na starosti veterány a řekla jsem, že mně musí prostě pomoci,“ říká Dobynsová.

Kromě Purpurového srdce se v tašce nacházela i Bronzová hvězda, což bylo jednostupňové vyznamenání založené během druhé světové války v USA až v únoru roku 1944. Dostávali ho příslušníci ozbrojených sil za vykonání statečného činu v boji proti nepřátelům. Patří mezi deset nejvyšších vojenských vyznamenání v USA. Na obou těchto medailích v tašce bylo jméno Homer Stanger.

Blake Walls a Laura Clark z úřadu pro veterány zjistili, že to byl armádní veterán z Illinois, který sloužil v jižním Pacifiku. „Byl to opravdový hrdina druhé světové války. Dostal tři Bronzové hvězdy, Purpurové srdce a další nesčetné množství medailí. Jde o výjimečnou věc. Vojáků, kteří měly tři Bronzové hvězdy, nebylo mnoho,“ přiblížil Walls, co s kolegyní zjistil.

Stanger zemřel v roce 1981. Pomocí sociálních sítí se Wallsovi s Clarkovou podařilo najít ženu, která vojáka znala. „Stanger byl její prastrýc. Popsala ho jako skromného muže, který sloužil své zemi. Jak se ale jeho medaile dostaly až do Texasu neví. Zůstává to tak nadále záhadou,“ uvedl Walls.

Zdroj: www.wfaa.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru