Mimořádný nález Vikingského kříže

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Dennis Fabricius Holm měl 11.března volné odpoledne a tak se těšil, že ho stráví hledáním na své oblíbené lokalitě. Po několika hodinách brouzdání terénem se mu podařilo najít šperk, ze kterého se doslova tají dech. Dalšího prohledávání místa zanechal a vyrazil domů, kde kříž omyl vodou, nafotil a fotografie umístil na webové stránky. Brzy se mu ozvala řada hledačů, kteří kříž přesně datovali a dostal od nich také kontakt na místní muzeum. Kříž se tak během několika hodin po nálezu dostal do rukou odborníků k jejich nezměrné radosti.

Malene Refshauge Beck je kurátorem a archeologem Ostfyns muzea, do kterého byl nález předaný. “Kříž je naprosto úžasný a lze ho zařadit mezi ty nejkrásnější předměty z 10. století. Analogii k němu můžeme hledat v podobném kříži ze Švédska, který ale není v takto nádherném stavu. Hmotnost kříže je 13,2g a délka 4,1 cm. Zadní strana kříže je hladká a v horní části je očko. Myslíme si, že kříž nosila žena”.

Nález je dalším důkazem přínosné spolupráce hledačů s detektory kovů a archeology v Dánsku, kdy detektory kovů doslova mění historii Dánska.

Kříž je nyní datován do let 900 až 950 našeho letopočtu, což znamená, že se jedná o nejstarší vyobrazení Krista v Dánsku. Doposud nejstarší byly dva kameny s odhadovanou dobou vzniku v roce 965 našeho letopočtu.

Zdroje: BBC, Ostfyns muzeum, dailymail

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Famózní nález... :-O

tož ona věta,,všechno je jinak" je pořád a pořád pravdivější ;-)

Ten je překrásný :-)

Enem mi na něm neštymuje na chudákovi Ježíšovi ta kroužková zbroj .Nebo to má tak kudrnatej hrudník ? o:-) :-D ;-)

joeblack- kroužková zbroj ješté jde , ale co ty neštovice :-D né dělám si prdel pěknej kousek.

Je to krásný nález. Děláme Libici a tak pár podobných kousků s trochu horšavějšího kovu už máme. Každopádě tam na nás možná ještě čeká. :-). Nadělit si Ježíška na velikonoce stojí za to :)

Škoda,že v době,kdy jsem dělával v Dánsku jsem ještě neměl detík.asi bych ani nejezdil domu,kdybych ho v té době měl ;-) jinak nádherný nález z velkým kusem historie.

To je mazec :-O :-O ;-)

Úžasný nález, nádherná práce, krasavec opravdu dech beroucí. Neměli žádnou techniku - vybavení dílny téměř žádné a co dokázali zhotovit, to mi hlava nebere. :-O
Jedna fotka bez měřítka a co to s člověkem udělá ! ;-)

To Mildas: máš tam rozměry a váhu :)

Úžané! Toto je skutečně životní nález! A co z toho plyne pro nás ostatní nadšené hledače??? No přece to, že poklady opravdu existují!!! :-)

Nádhera..víc se na to nedá ani říct ;-)

Jediná chyba - chybí mi ve sbírce :-( :-D

Parádn :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru