Mincovní poklad v Moskvě

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Jedním z nejcennějšího nálezu letoška na území Moskvy je truhla s mincemi. Nacházela v suterénu jednoho z chátrajících domů. Nalezené mince byly v oběhu na konci 19. století a v počátcích 20. století. Podle odborníků má poklad hodnotu okolo jednoho milionu rublů, což je v přepočtu necelých 400 tisíc korun.

Truhla byla nalezena už v červenci, o nálezu informovala tisková agentura TASS až před několika dny. Přesně uvádí, že v suterénu chátrajícího domu v Moskvě se nalezla truhla, ve které bylo šedesát mincí. Pochází v období vlády posledního ruského cara Mikuláše II. Alexandroviče. Imperátorem se stal v roce 1894, k abdikaci byl přinucený v březnu 1917.

„Truhlu s mincemi, které pochází z konce 19. a začátku 20. století našli archeologové. Přesně jde o šedesát mincí v nominální hodnotě pět a deset rublů,“ prozradil o nalezeném pokladu Alexej Jemelyanov, vedoucí odboru kulturního dědictví Moskvy.

Také uvedl, že inkriminovaný dům se nachází v klidné ulici na severovýchodě města. Poblíž se nachází vojenské oddělení. Moskevská radnice pak zveřejnila informaci, že peníze se nacházely v plechové krabičce.

Odborníci se domnívají, že mince mohl někdo ukrýt během ruské revoluce, která otřásala Moskvou od března do listopadu 1917. Byla dopadem špatné situace panující v Rusku už od konce 19. století. Nespokojenost mezi obyvatelstvem ještě více vystupňovala první světová válka, která stála mnoho životů. Mince si podle odborníků mohl někdo někdo schovat i kvůli navazující ruské občanské válce. Ta trvala od listopadu 1917 do roku 1920, kdy zvítězili bolševici.

„Nález minci je nejcennějším pokladem z období vlády Mikuláše II., který se podařil najít v hlavní městě za posledních několik let,“ píše se ještě v prohlášení moskevské radnice.

Letos archeologové objevili na západě Moskvy také úlomky keramiky z období neolitu, tedy z období od 4000 až 3500 let před našim letopočtem. Na severu města pak byl nalezen fragment sošky vytesané z mamutího klu. A to v místech, kde pobývala starodávná rodina Naryshiků, kteří byli příbuznými Petra Velikého.

Kromě toho našli archeologové v Moskvě i kříž, na kterém je vyobrazený jeden z nejuctívanějších pravoslavných svatých Sergej Radoněžský. Kříž pochází z období od konce 17. století a začátku 18. století. Archeologové ho objevili během vykopávek u parku Zaryadye. „Kříž je vyrobený ze dřeva, proto se jich dochovalo velmi málo,“ uvedl Jemeljanov.

Za posledních osm let našli moskevští archeologové přes 35 tisíc artefaktů.

Zdroj: http://gerente.com/, https://www.express.co.uk/, https://www.mos.ru/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru