Minelab Vanquish 340, stříbrná hvězdička všech začátečníků

Kategorie: Minelab - recenze a testy

Dnes jsou to takřka dva roky, co jsme odtajnili první informace o nové řadě detektorů kovů Vanquish. Možná i z důvodu toho, že všichni na LP chodí roky jsme se nejmenšímu modelu věnovali velice málo a to bych rád tímto článkem trochu napravil.

Když nám Minelabáci na Sardinii detektor poprvé ukázali a zároveň oznámili, že bude používat multifrekvenční technologii Multi IQ, tak jsme si mezi sebou začali okamžitě šuškat „to bude raketa“. Jenže pak ukázali ceny a popravdě spadli brady všem. Multifrekvenční detektor za takovou cenu byl prostě šok. Odpoledne jsme navíc dostali detektor zapůjčený na testování v okolí a asi nikoho nepřekvapí, že jsme ho okamžitě začali porovnávat s Equinoxy, které jsme měli sebou. Tím v podstatě začalo dlouhodobé testovaní všech detektorů Vanquish u nás.

Detektor Vanquish 340 jsme následně testovali s několika kamarády a to na lokalitách které chodíme roky. A V340 dostali také oba naši kluci, který s nimi už docela řádí, především starší už ji hezky „postříbřil“. Chování detektoru, dosah a jeho citlivost mě dokáže neustále překvapovat. Navíc když vezme v úvahu cenu okolo 6000 kč s DPH, je neuvěřitelné co zvládne.

Ovládání a chování detektoru

Ovládání detektoru je nejednoduší, jaké muže být. Nastavit citlivost, hlasitost a zvolit si pracovní režim zvládne opravdu každý, a tak když hledače s detektorem učíme, je to nejdůležitější ukázat, jak rychle se má s detektorem chodit a jak vysoko má být cívka nad zemí. (viz video)
Čistě empiricky, jsme dospěli k tomu, že nejlepší možný režim je All Metal (podkůvka). Jelikož tady máme v rukou začátečnický detektor je lepší diskriminaci vždy šetřit. Raději si „poslechnout“ všechny železné a neželezné cíle. Nejenom, že tak detektoru zbytečně neubíráte na rychlosti, ale především si začátečník daleko lépe uvědomí, "po čem" chodí. Když obecně platí, že čím více je železných cílů, tím zajímavější místo chodíte.

Samostatnou kapitolou je vyhodnocení detektoru. Díky tomu, že máte v rukou detektor, který stejně jako jeho dospělejší bratříčci z řady Vanquish a Equinox používá multifrekvenční technologii Multi IQ je vyhodnocení neuvěřitelně přesné. Na to, že je opravdu takřka stejné se dá podívat na videu, kde najdete porovnání s Vanquish 540 a Equinox 800.

Samozřejmě i když má detektor stejné vyhodnocení, není tam stejná citlivost a dosah jako u vyšších modelů. Minelab má celou řadu Vanquish docela hezky výkonově odstupňovanou. I tak je ale dosah a citlivost 340 naprosto skvělá a pokud bychom porovnávali s detektory do 7000 kč, není vlastně moc s čím snad až na jedinou vyjímku. 

Celkové hodnocení

Ano, detektor je určený úplným začátečníkům a tomu také odpovídá "spartánská" minimální výbava. A zatím co řada výrobců sází na funkce, které se sice podobají těm z vyšších řad, ale nefungují tak. Minelab prostě do detektoru "pustil" svojí v současnosti nejpopulárnější technologii.

I když je detektor určený začátečníkům, královsky si zahledá i profesionál. Je i docela legrace s touhle mašínou za pár korun trochu trápit i kolegy s modely podstatně vyššími. A musím říci, že mě hledání jak 340 tak 440 neuvěřitelně bavilo a stále baví. Navíc, pro ty co začínají a bojí se nějakých nastavování jde opravdu říci, že Vanquish 340 stačí doslova zapnout a jít.

Technické parametry

Pracovní režimy: Mince, šperky, All Metal
Odrušení interferencí Noise Cancel: Automatický, 19 kanálů
Iron Bias: vysoký (přednastavený)
Citlivost: 4 úrovně
Hlasitost : 3 úrovně
Počet tónů: 3 (vysoký, střední a nízký)
Diskriminace, segmenty: 5
ID identifikce: -9 až 40
Houbková identifikace na LCD: 4 segenty
Délka: rozložený 145 cm, složený 76 cm
Váha: 1,2 kg
Cívka: V10 - 10x7" (25x18 cm) 2D s krytem
Displej: monochromatický LCD
Napájení: 4x1,5 V AA baterie
Vodotěsnost:  pouze sonda do hloubky 1m
Audio výstup: Vestavěný reproduktor, vstup - jack 3,5 mm
Pracovní teplota : -10°C to +40°C
Klíčová technologie:  Multi IQ
Aktualizace software - Ano
Záruka - 3 roky
Odkaz na stránku detektoru: Detektor kovů Minelab Vanquish 340

Video

Na videu najdete ovládání a porovnání vyhodnocení ID mezi Vanquish 340, 540 a Minelab Equinox 800.

Video Minelab

K těm dvěma letům od představení si v Minelabu natočili takové menší video.

 

Pokud Vás zajímá jak funguje technologie Multi IQ: Jak funguje technologie Multi IQ
Redakční test Vanquishe 440, včetně videa s ukázkou ovládání: Redakční test Vanquish 440

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Multifrekvenční detektory Minelab mají jednu obrovskou nevýhodu - člověk se děsně nadře (při kopání samozřejmě) ;-)

Jinak samá chvála, Minelab utekl konkurenci o velikánský kus.

Jak kdo... :-DPokud maš to spravne načíní a detektor perfektne naposlouchany.Jde to jak po masle. ;-)

Zdravím, nevím jestli mám brát článek jako recenzi a nebo představení detektoru Vanquish 340,nic mi nového neřeklo a video též, jen že všechny detektory hážou stejná čísla. Spíš by bylo zajímavější mít mince v určité hloubce a udělat porovnání... Jinak jsem s Vanquishem 340 spokojený, pár nálezů už mám a za ty peníze je to dobrý stroj.

karves: Za ty peníze je to neksutečný stroj. Měl jsem ho na testy poměrně dlouho, chodil ho taky mladší syn. Od Ježíška má starší syn 540 a já chodím Noxe. Porovnával jsem všechny ty tři stroje v reálu a nestačil se divit. Pokud někdo začíná a nebo chce něco pro dítě, je to podle mého asi jediná rozumná volba.

GM4PRO: to rád slyším. A myslíš že se vyplatí třeba přejít z 340 k 440 a nebo 540 a nebo ne? A nebo mezi nimi není tak velký rozdíl a uvidím ho až u Noxe? díky

Karves: porovnávka dosahu mezi V340, V540 a EQ bude, počítáme s tím. Ono u té 340 je to prostě tak, že to zapneš a jdeš. Není moc nad čím splekulovat. Proto jsem tam natočili jak s tím chodit a že to je opravdu Multi IQ.

Co se týče případných přechodů.S toho co máme natestované je největší rozdíl mezi 340 a 440. Mezi 440 a 540 je to dané už více tím, že 540 má větší sondu a pak je tam zase skok mezi 540 a EQ.. který je u většiny cílů cca 15 až 20%. Tak že ano, 340 je nejslabší ale pokud bychm dali pryč všechny ostatní Vanquishe tak je to stále neskutečná pecka :)

Elmara: super,děkuji za info. Ano je to tak , zapnu a jdu :-)

:-)

Mám 340 a zatím spokojenost, na společných hledačkách porovnávám signály od kolegů a to co pípne jim bere i 340. Doporučuji Koupit kvalitní nabíjecí baterie a poměr cena, výkon je komplet.

Chcem si kúpiť svoj prvý detektor a séria Vanquish od Minelabu sa mi na začiatok pozdáva najviac, každé ďalšie takéto video/recenzia ma len podporuje v tom vydať sa cestou Vanquish :-)

marczus - opět nepochopils.
Smysl mé reakce byl někde úplně jinde.

Mám V540 , byl jsem v první dávce rozesílání, tudíž ho mam dost dlouho. Manželka chtěla stejně dobrý detik jako mam ,jen lehčí. Koupil jsem jí V340 , spokojená je jak blecha .....pravdou je, ze je mezi nimi trochu rozdíl, asi tak jako mezi 540 a noxem .
Závěr je takovej : V340 je suprovej detik , kterej strčí do kapsy drtivou většinu detektorů bez multi IQ . A za ty peníze, je prakticky zadarmo....

Namor.Opět jsem pochopil,ja vim zcela přesne co byl smysl reakce.Jen se neumiš vyjadřovat. ;-)Ale spiš nechapu proč maš potřebu na to reagovat.. :-D

Já se zrovna pohlížím po dvou detíkách pro syny :-O

V340 jsem měl na testování když jsem přecházel z Garretta. Ten přechod na multi byl opravdu markantní. A to píšu přesto že Garrett je moje srdeční záležitost neb jsem s ním začínal. Pak se mi naskytla možnost na funglovýho Noxe tak jsem ji využil. Nicméně 340 je v poměru cena výkon asi to nejlepší co tu je. Když se s ním nějaký čas chodí dá se velice dobře stejně jako EQ naposlouchat, a v kombinaci s ID je procento určení cíle opravdu vysoké. Pro 340 hovoří i jeho nízká hmotnost a perfektní skladnost. Pro ty kteří nemohou na cestu na hledačku použít auto,a pohybují se vlakem či autobusem nebo nakole je to i jediná možná alternativa. Za mně je 340 určitě dobrá volba😺

Dostal jsem dva dotazy, proč stříbrná hvězdička. Tak proto, že opravdu stříbří :) Pro mě je to snad ten největší bonus v této třídě. Jelikož levné digoše drobné Ag mince hází hodně do železa a to V340 prostě nedělá. Proto je to stříbrná hvězdička ;-)

P.S: Jestli je také zlatá netuším, zlata je v naších polích velice málo. Pokud by tak měl někdo pole "zlaté", jsem ochotný vzít hned několik V340 a přijet to ověřit :-)

Když mi praskla loketka u noxe, sáhl jsem po V340, kterou chodí žena. Ocenil bych rychlejší odezvu na cíl a rozhodnější separaci. Tolik železa alá barva jsem dlouho nenakopal. Výhodou je perfektní odrušení bez jediného prozvuku i přímo pod VN a chválím domyšlenou konstrukci, ke které jsem byl otevřeně skeptický. Je ale tak pevná a bez vaklů, že za pár minut nevím, že chodím se skládačkou. Drží i po letech a po mnoha nemilosrdných úderech o kameny a stromy. Cena je opravdu lidová a jako startovní mašinu bych ho bral všema dvaceti ;-)

U 540 mě mrzelo ze při klepnuti do pařezu nebo hroudy se mi vypínal... Pak sem chvili chodil a rikam si tady je nějak čisto... 🙄🤔😁

Tak to musel být nějaký kontakt na baterce... v podstatě banalita :)

Kontakt na baterkach to prvni po čem sem šel. Kontakty mi připadaly v pořádku, a delá to u všech třech druhů baterek, včetně originalnich. Jinak supr stroj, odrušeni pod vysokým napětí bezkonkurenční... 😊

To Venda17: bude to v kontaktu na 99,9999% ten popis je klasika. Je možné že tam bude někde něco neprokoveného. Pokud se to ale projeví klepnutím, je to naprostá malina, jelikož to se najde hned a taky je to hned opravené ;-)

To Elmara a Venda17: Tohle se mi u mojí 540 stává také.

Znám vic lidí kterym se to po klepnutí vypíná, sem rád že se nekdo ozval se stejnym problémem...

Já jsem tu závadu viděl, proto vím že to je v tom kontaktu. Oprava je na 5 minut. Stačí poslat a obratem vyřešíme ;-)

Tak to je super, v nejbližší době vam ho pošlu, pokud najdu krabici... 😊

Nemusíš posílat v orignální krabici. Stačí jednotka a cívka. Druhý den pošleme zpět :)

Tak to je ještě lepší, prdem dik 😊

Pardon- předem 🙄😊

Zdravím, mě se zase stává u 340 při klepnutí o něco, že mi pípne detektor. Ale dočetl jsem se, že to je normální tak to neřeším.

Karves- obecně tento efekt je umocněn zvýšenou citlivostí a dělají to mají všechny detektory zvlášť při vyšších nastaveních citlivosti.
Děje se to protože zesílení signálu ze sondy detektoru je obecně dost vysoké a sonda detektoru musí mít extrémně přesně vykompenzovanou vazbu mezi vysílací a přijímací civkou- idealně na co nejmenší napětí na příjímací cívce v klidovém stavu.
Reálně se to děla různým přihýbáním vinutí, smičkama, kompenzačním vinutím.
Když se to vykompenzuje tak se to zalije aby se cívky vzájemně zafixovali.
Když s tím pák třeba klepneš do pařezu tak to způsobí nepatrný průhyb materiálu čímž se změní kompenzace a proto se detektor ozve.

jaccob děkuji za vysvětlení. ;-)

Mě se někdy vypíná když tam dám čerstvě nabité baterie , při druhé hledačce se toto již nestává :-D, aspoň že to je slyšet ve sluchátkách :-D :-D

Jelda80:Videl bych to spis na problem v bateriich,nejjednosussi cesta je koupit v Lidlu 8ks Alkalik (lidl ma prekvapive docela kvalitni baterky za par susnu) a melo by byt po problemu.Pak mas jasno ;-)

Jacob: já tam celou dobu mám ty origa :-D :-D . Lidl baterie jsou za mě jedny z nejlepších na trhu ;-). Mám je v baglu pořád :-D

Jelda80
Je klidne mozny ze ze 100baterek bude mit jedna trochu jine parametry.Taky kdyz vyrobis 100 Fabii tak ten posledni patecni kus kdy uz se zamestnanci vidi na v Bilem kameni na Machaci bude horsi :-D :-D. Mrskni tam ty z Lidlu a vyzkousej ;-)Kdyztak dej vedet.

Je to fajn detík, ale nečekal jsem, že bude až tak moc žrát baterie. Hrubým odhadem 4 hodiny užívání. Kupuji tedy nějaké levnější, nebo v akci, mohu zkusit kvalitnější, nebo dobíjecí, ale nevím, nevím.

MSG určitě si pořid dobíjecí. Také jsem měl a určitě si jich pořid víc abys měl i náhradní kdyby se ti vybili v terénu. A hlavně mě i vydrželi mnohem dýl než 4h tak dvě až tři hledačky.

MSG: kupuj alkaliky. Opravdu je to jinak vyhazování peněz. Tento problém řešíme každou chvilku. Stačí klidě ty z Lidlu. Ale ať je tam napsano alkaline. Detektor kovů je prostě měřící přístroj a potřebuje kvalitní a tvrdý zdroj :)

Používám dibíječky, ale chce to alespoň s kapacitou 4700 mAh. Dělají se i 5200mAh ,ale ty jsou dražší. Mám dvě sady,jedná se dobíjí a druhá pracuje v detiku. Důležitá je kvalitní nabíječka,která zdroj šetrně nabije,sformátuje a odbourá paměťový efekt. Nějakej šmejt od vietnamců je ke škodě věci.
Alkalický,jak píše Mára jsou taky dobrý,jenom bacha na tý v různejch slevách. Většinou už leží na krámě dlouho a kapacita je někde jinde.
Ať se daří👍🙂😸

karves,Elmara,kocka1963: Zařídím se určitě podle toho, díky :) Vy máte všichni asi detíky s věstavenou baterií, to bude asi také fajn.

MSG , vestavěná není také uplná výhra :-) , tužkové vyměníš a jdeš dál , u vestavěné se ještě taháš s bankou :-D :-D. Já mám v detektoru nové nabíjecí a když je vyšťavený , tak při silnějším klepnutí se mi vypíná , ale je to vždy při prvním hledání od nabíjení :-)

To jelda: já jsme banku tahal cca 2 roky. Když jsem ji za tu dobu nepoužil, tak jsem ji vyndal z báglu... byla už mrtvá. Tak nevím, asi mi těch 12 hodin co dá Manta/EQ už stačí :)

já to nemyslel nijak zle , ale může se stát že zapomeneš nabíj a pak to je celkem hned :-)

Jeldo, borče. Když by se to stalo, tak to holt prokecám s Pilotem a občas mu něco kopnu :)

No já to mám úplně stejné 😁😁😁😁, pak ležím v lese a čekám na ostatní, nebo si najdu smeťák 🤣🤣🤣

No a já jdu nasranej domů :-/ :-/ :-D :-D :-D

Mám jedny náhradní dobíjecí v baťohu k 340, když dojdou vyměním a valím dál. Jednou to semnou vydrbalo, nechal jsem se vysadit v kopcích 10 kiláků od základny, zapnu, za 5 minut baterky v detiku došly. Nevadí dám tam nabitý rezervní, akorát jsem si ty rezervní od minula zapomněl dobít, takže jsem hodil 340 na záda a pěkně nasranej sám na sebe mazal domů.Od tý doby mě to vyškolilo a hnedle ty vybitý vrazím do nabíječky. ;-)

Doby: máš chodit ve dvou :)

Ten je rád že chodí po dvou :-D :-D :-D

Kocka 1963…..Kapacita 4700-5200mAh na tuzkovku je vlhkej sen cinana co ji vyrobil…realna kapacita tech nejlepsich clanku je cca do 3000mAh.
Ale cinan vi je etiketa snese vsechno…😂😂

Jaccob
V tomhle už nejdu,bral jsem co bylo s nejvyšší kapacitou momentálně k mání. 340 chodí vnuk. Pravda je že etikety na výrobcích made in China nejsou zrovna Ok. Za mistifikaci se omlouvám. 🤯😺Na Noxu tahle starost odpadá,ale zas pro případ ztroskotání nosíme sebou nabitej náhradní zdroj ( powerbanku). Takže ve finále to vyjde nastejno.🙂

Nooo to se sešli dva ...zase :-P :-P :-D :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru