Mise Greta

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Asi už většina z vás zaregistrovala, že hladina Orlíku celkem dost klesla, což přivedlo na myšlenku mého známého, vášnivého rybáře naplánovat akci, kde bude místo zlata cíl olovo.
Ve snaze zabránit ekologické katastrofě, a strachu ze zákazu olova, jsme jednoho víkendu vyrazili na jeho proslulý rybářský flek, kde prý už sám o značné množství olůvek přišel. Že jsme správně jsem se presvědčil hned, jakmile jsem zapnul detektor. Co krok, to skoro jedno olovo.

Nejdřív jsme olůvka házeli do připraveného batohu s plastovou taškou, nicméně už za první hodinu to vypadalo, že jsme na limitu jeho nosnosti. Krom pár mincí, mobilu a jednoho olověného jackpotu ve formě nejspíš nějakého lodního závaží (cca 5kg), padala pouze olova. Na konci hledání už jsme byli na váze okolo 20kg.

Nicméně tady práce teprve začíná. Nahledané olovo se musí nejdříve v kyblíku z vodou pořádně proprat a následně odstranit všechny neolověné části, jako jsou spirálky a plastové tyčky krmítek. Takto očištěné olovo se pak přetaví a odlije do prutů čistého olova. Z prutů o váze cca 2kg se pak snadno znovu taví, dávkuje a odlévá do formiček, které se ještě doplní o závěsná očka.
Ztrátovost od prvopočátku se pohybuje cca okolo 5% váhy. Takže zhruba tak probíhá druhotná recyklace olova. Nicméně při ceně cca 30-40 Kč za 100g olůvka se podařilo odlít něco málo pod
200ks olova, což je celkem velká zásoba do budoucna, zvlášť pokud není jasné, jestli v budoucnu olovo vlastně nezakážou.

A v neposlední řadě pěkné ušetřené peníze.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak tohle nemá chybu,paráda !!!

Důvěrně známé předměty i z jezů na Berounce :-)

Ahoj, nechci tu někoho rozhněvat ale nebylo by prostě lepší když by se to olovo zakázalo pro rybáře úplně? Jak řeší recyklace vašich nálezů to že to olovo stejně zase půjde do vody? Přece jsou už dnes alternativy. Myslím si že rybařině by trochu ekologie prospělo :-)

To koncetinka...... obnovitelný zdroj? ;-)

Olovo neškodí, obalí se krustou a tak zůstane. To samé je u střel z kulovnic a broků z brokovnic.
K otravě zvířat dochází pouze po požití krustou neobaleného olova dravci ( např. z kachny plné čerstvých broků) a to si myslím není vůbec časté.
Ve vodě olovo zapadne do bahna obalí se krustou a tak zůstane. Takže humbuk z Evropské mumie je zbytečný a je to snaha dále omezit držení zbraní ( bez olova by zmizely bez náhrady malorážky a vzduchovky)

https://zbrojnice.com/2019/11/08/zakaz-olova-evropska-komise-se-snazi-zasadit-smrtelnou-ranu-civilnimu-drzeni-zbrani/

Dobře 8-)

Nádhera, nejvíc se mi líbí spojení s tou švédskou pionýrkou :-D :-D
Jinak Orlík je za ty roky olova plný a i při nedělním výletu s dětma a bez detektoru nasbíráte plnou tašku.

A kde je ho nejvíc? Tam, kde se nechá zajet autem co nejblíž k vodě.
Kapraři jsou totiž neuvěřitelně líná sebranka :-D

Taky jsem si došel nazobat krmítka a olůvka. Je toho všude mrak. Obecně platí, že kde je hodně olova je málo ušlechtilejších kovů. Gréta je dobrej název pro ekologickou aktivitu sbírání olova :-D :-D :-D

Jona na Lavičkách jsem našel ouplně stejný olova jako jsou na poslesní fotce

Já říkám, dobrá práce! Bordelu je v potocích, řekách, nádržích a přehradách už tak dost, snaha se cení a olova nebylo nasbíráno málo. 20 kg, to je pěkný počin. Letošní rýžování v potoce mi dalo v brocích a kulích jenom olova kolem 1/4 kg a to jsem se radoval z toho vyčištění, jako malý Jarda, jak jsem potůčku za těch pár zlatinek pomohl. Budu muset přidat, mám co dohánět ! Třídil jsem sklo, porcelán, kameninu, olovo, železo, plasty, ale je tam toho, zvláště před chalupami a za nimi také tolik, že jsem už byl zoufalý a určitě to nechám na další sezónu, budu-li zdráv a v kondici. Rozhodně, ve vodě ten sajrajt být nemá a tak se snažím alespoň přispět k čistotě vody tím, že to tam prostě nenechám a uklidím to i po procházejících turistech, kteří prostě dopijí vodu nebo jiný nápoj a PETku nebo pikslu hodí do potoka a děj se vůle boží. Prostě, je to jen o výchově ke vztahu k přírodě, osobnímu přístupu atd. Co si přinesu, to zase odnesu, je základní heslo a kdyby se toho všichni drželi, bylo by tady mnohem líp, to mi věřte. A vo tom to je. ;-) ;-) :-D

Velice chvalihodne. Je toho opravdu plno. Ja sbiram vsechny kovy krom Fe, to je hodne kilo v batohu a rikam si, ze se stejne rozpadne brzy. Doma mam 5 kybliku na: Al, Cu, bronz/mosaz, Pb, nabojnice. Pak mam jeste igelitku na zinek a ruzny Fe kousky, ktery se mi pripletou. Za rok tak celkem prodam do sberu asi 10kg dohromady, coz je uz ca. 70kg vysbiraneho srotu z prirody ode mne a dohromady obdrena castka v kovosrotu uz kolem 4.200kc :-D . Delejte to taky, bo kazdy odevzdany a zrecyklovany kilo se pak nemusi vytezit.

...a ja že koho mi furt pripomína... :-/
https://imgur.com/An9XdCk

to: koncetinka.Já jsem také rybář a svá olova a svým synům je barvím práškovou barvou.Přes takto upravené zátěže se voda nemá šanci na olovo dostat.Tak by to snad nemuselo vadit.
Co se náhražek týče,tak se nic nevyrovná hmotnosti olova a proto i velikosti zátěže.
Proto se náhražky neuchytily ve větším měřítku,nehledě na jejich cenu.

myslím si že ekologický závažíčko by byl provrtaný kámen. :-D

Nebo ze zlata.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru