Mumie se zlatými jazyky

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Archeologové pracující na pohřebišti v Egyptě narazili na starověké mumie se zlatými jazyky. Podle oborníků šlo o amulety, které dostali mrtví, aby mohli mluvit s bohem.

Tým vedený Kathleen Martinezovou z univerzity v Santo Domingu v Dominikánské republice pracoval v chrámu Taposiris Magna v západní Alexandrii, když objevil šestnáct pohřebních šachet z řecko-římského období. Nacházely se tam mumie v ne příliš zachovalém stavu. Něco zajímavého na nich však přece bylo. A sice amulety ze zlata. „Věříme tomu, že měly sloužit mrtvým, aby mohli promluvit s bohem Usirem,“ uvedla Martinezová.

Usir byl bohem plodnosti, úrody a současně bohem zemřelých. Že objev spadá do řecko-římského období, potvrdilo i egyptské ministerstvo pro cestovní ruch a starožitnosti. Archeologové zmínili dvě mumie, které mají ještě další zvláštnosti. 

Jedna má zmiňovaného boha znázorněného na pozlacené kartonáži, která ji částečně pokrývala. Druhá měla kartonáž na hlavě. Byla na ní koruna, kobra a rohy. Na hrudi měla dekoraci vypadající jak náhrdelník, na níž visela hlava sokola. 

Archeologové našli i další krásné artefakty. „Šlo o pohřební masku pro ženu, osm zlatých plátů z věnce a osm mramorových masek,“ přiblížil vedoucí památkářského úřadu v Alexandrii Khaled Abo El Hamd.

V uplynulém desetiletí už objevili archeologové uvnitř chrámu Taposiris Magna několik mincí nesoucích jméno a podobu královny Kleopatry VII. Odkryli také části soch a chrámových pozemků, které prokázaly, že je nechal postavit král Ptolemaios IV.

Královna Kleopatra VII. patří mezi nejznámější Egypťanky. Proslavila se mileneckým vztahem s Juliem Caesarem, Markem Antoniem i sebevraždou hadím jedem. Byla prý také velmi inteligentní, protože mluvila nejméně deseti jazyky. Byla také vzdělaná v matematice, filozofii, rétorice a astronomii. Hovořilo se i o její velké kráse. Dodnes je otázkou, jak vlastně vypadala, na některých mincích má totiž například velký nos ohnutý dolů.

V polovině loňského roku archeologové přišli se senzační zprávou, že v Taposiris Magna objevili právě hrobku Kleopatry, po které dlouhodobě pátrají. „Taposiris Magna, který byl postaven před více než 2 000 lety, je plný skrytých chodeb a hrobek. Odborníci k jejich překvapení odhalili nenarušenou hrobku zdobenou zlatem, což může být odpověď na 2 000 let staré tajemství o Kleopatřině místě posledního odpočinku,“ psalo se v prohlášení Science Channel. Od té doby ale zprávy o hrobce utichly. 

Zdroje: www.ccn.com, https://globalnews.ca/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru