Myslivec objevil poklad železných zbraní z římského období

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

V lese u polského Hrubieszówa nedaleko hranic s Ukrajinou byl nalezen soubor železných zbraní z římského období. Počátkem ledna je náhodou objevil lesník Mateusz Filipowicz s jeho přáteli. Nejprve si všimli jednoho silně rezavého předmětu s krustou, který ležel v bahně narušeném těžkou lesní technikou. Když jej Mateusz vytáhl, objevily se pod ním další.

V první chvíli bylo kvůli silné korozi, navíc smíchané s pískem a bahnem, velmi těžké rozpoznat, co našel. Několik kilogramů krustou obaleného železa proto pečlivě vyjmuli a odvezli z lesa s úmyslem předměty vyčistit. Domnívali se, že jde o nějaké artefakty z druhé světové války. Ovšem po prvotním očištění rozpoznali mnohem starší archeologické nálezy a okamžitě vše ohlásili Muzeu Stanisława Staszice v Hlubieszówě.

O dvě hodiny později nález odevzdali – přinesli je do muzea v košíku na houby. Ředitel Bartłomiej Bartecki v předmětech rozpoznal 9 železných hrotů kopí o délkách 25,5 cm až 34,5 cm s listovou čepelí šířky 5 cm až 6,5 cm. Dále 2 železné bojové sekery; jedna 23,5 cm dlouhá s výškou čepele 7 cm, druhá o délce 19 cm a výškou čepele 5 cm. Jedna čepel sekery nebo její korpus o délce 17 cm a šířce 6 cm s výškou čepele 4 cm. Tři další předměty byly jen velmi těžko rozpoznatelné – s jistotou až po konzervaci: 1 železný držák štítu (21,5 cm x 6,5 cm) a 2 železná dláta (22 cm a 25,5 cm délka s šířkou čepelí 4 cm).

V regionu Hrubieszów nebyl až dosud žádný podobný soubor objeven. Železné zbraně byly nalezeny pouze v germánských a vandalských hrobech jakožto jednotlivé kusy hrobové výbavy. Místo nálezu nevykazuje žádné známky pohřbu, kosterní pozůstatky ani keramiku, pouze zmíněné zbraně. Zřejmě kdosi uložil předměty zabalené v organickém materiálu do bažiny cíleně.

Možná zbraně vlastnili lidé Převorské kultury nebo je snad do bažiny vložili Gótové? Stopy obou kultur byly okolo Hrubieszówa v minulosti nalezeny. Ovšem na rozdíl od ostatních národů v oblasti, starověcí Gótové nevkládali železné zbraně a nástroje do hrobů, ačkoli je jistě používali stejně jako všichni ostatní. Kam se tedy jejich zbraně vytrácely? Ukládání do bažin by mohlo vysvětlovat nedostatek železa na gótských lokalitách v Polsku.

Které kultuře předměty patřily, budou moci odborníci s jistotou sdělit až po jejich pečlivém vyčištění a konzervaci. Na jaře archeologové plánují se na místo nálezu vrátit a pečlivě ho prozkoumat. Třeba přitom odhalí další důležité informace.

Roman Němec

Zdroje: wkz.lublin.pl, muzeum-hrubieszow.com.pl, yahoo.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný zajímavý nález 👍☘️

Super, železo mám rád :-)

Docela se těším, až to vyčistěj a zveřejněj. Pod tou krustou bude ještě spousta krásy... :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru