Na procházce s detektorem kovu našel mamutí zuby

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Velkého překvapení se dočkal v listopadu hledač poklad Trevor Fox. Místo vzácné mince nebo další zrezivělé plechovky objevil něco zcela nečekaného, a sice obří zuby z pravěkého mamuta. Podařilo se mu to na pláží Clacton, která se nachází na jihovýchodě Velké Británie. Mohutné stoličky jsou až osm palců dlouhé a čtyři palce široké. Váží dvě až tři libry.

Sedmašedesátiletý Trevor chodí na pláž často, dříve byl totiž rybářem. „Šel jsem na místo, které už dobře znám. Najednou jsem na pláži viděl něco zvláštního. Tak jsem se tam vydal i s detektorem kovu a našel jsem mamutí zuby,“ přiblížil hledač z Velké Británie. Už na první pohled ho napadlo, co asi našel. „Když jsem přišel domů, hned jsem sedl k počítači a hledal. A fakt, jsou to mamutí zuby,“ dodal ještě Trevor.

Na pláži našel celkem dvanáct mamutích zubů. „Jel jsem do Morgan Marine v Brightlingsea a potřeboval jsem do servisu. Jeden z mechaniků viděl, co mám v autě a řekl: „Ach, mamutí zuby.“ …. Tak jsem mu jeden dal pro děti,“ povyprávěl dále Trevor.

Živil se lovem ryb, které pak prodával. „Když jsem odešel do důchodu, chtěl jsem dělat něco, co mě bude bavit. Tak jsem začal hledat detektorem kovu,“ poznamenal bývalý rybář.

Pro mamuty byly typické velké kly, které vyrostly z předních řezáků. Pak měli mamuti jen čtyři zuby. Stejně jako sloni v každé polovině čelisti jednu stoličku. Mamutí zuby se našli v minulosti i jinde v Evropě. Například v roce 2007 španělští archeologové v provincii Tarragona na severovýchodě země objevili mamutí kel. Jejich stáří odhadli na milion let. Archeologové kromě klu našli také dvě stoličky.

Mamutí zub dokonce v roce 1999 vyplavila v České republice řeka Odra. Dvoukilový třenový zub našel Radek Nadažy v okolí Bohumína. Zub pochází z období před 20 až 250 tisíci lety. Jeho barva  je výrazně hnědá. Měří 18 centimetrů na výšku a 22 na délku.

Foto: www.clactonandfrintongazette.co.uk

Nález mamutích stoliček

Stoličky

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ja tohle najit, tak to zahodim... :-O :-D

:-D

Copak jsou kovové? Píšou: Tak jsem se tam vydal i s detektorem kovu a našel jsem mamutí zuby.

no asi mali stare amalgamove plomby :))))))

:-D

Ikdyž chodím s detektorem - všímám si i neobvyklých tvarů přeci ;-)

On šel na pláž hledat s detektorem kovu. Pak si všiml, že na pláži leží něco zvláštního a šel tam i s tím detektorem, který měl sebou.

:-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru