Na Slovensku našli unikátní poklad bronzových šperků s organickými zbytky z doby bronzové

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V obci Hozelec u Popradu na severním Slovensku byl při archeologickém výzkumu objeven jedinečný poklad šperků z doby bronzové. Původně v místě probíhala studie historie Hozelce, ale nikdo neočekával, že se najdou 3 000 let staré artefakt.

Na lokalitě zvané Dubina bylo v zemním valu objeveno značné množství různých artefaktů a fragmentů z několika časových období. Nejcennějším nálezem je poklad bronzových šperků ze střední až mladší doby bronzové. Podle archeologa Matúše Hudáka z Muzea Spiše ve Spišské Nové Vsi obsahoval soubor nálezů např. keltské spony a mnoho dalších zajímavostí: „Z mladších období jsme našli například prsten, ostruhu, hroty a podkovy ze středověku, z novověku jsou to zase mince, například solidus z roku 1616 a různé šperky, nožíky a jiné předměty, které někdo zřejmě ztratil.“

V pokladu samotném byly nalezeny ozdobné bronzové spirálky, které byly původně navlečené na koženém řemínku. Také sedm plechových nálevkovitých závěsků, které byly pravděpodobně do země uloženy v koženém váčku, na jehož povrchu byly původně přišity čtyři bronzové puklice. Organické zbytky váčku přečkaly v zemi 3 000 let. Jedná se pravděpodobně o teprve druhý nález kůže z doby bronzové na území Slovenska. „Zbytky kožených řemínků se zachovaly i uvnitř spirálek a závěsků. Už na začátku jsme zjistili, že v bezprostředním okolí šperků se nachází tmavěji zbarvená hlína, která indikovala, že by tam mohl být rozložený organický materiál,“ vysvětlovala archeoložka Mária Hudáková.

Poklad byl převezen do Technického muzea v Brně k laboratornímu zkoumání a následné konzervaci. „Vyžádalo si to přibližně 80 hodin práce, během níž jsme jednotlivé artefakty očistili od nánosů," uvedl Martin Hložek z Metodického centra konzervace Technického muzea v Brně. Dodal, že nejvzácnější artefakty byly vyrobeny z bronzu, je na nich však několik unikátní zvláštností.

Závěsky jsou totiž vyrobeny z bílého kovu, zatímco bronz coby slitina mědi a cínu má obvykle barvu zlatou: „Tady buď poměrem jednotlivých prvků mohl vzniknout bílý kov, nebo byly ty technologie již natolik pokročilé, že vyvolali ten bílý kovový vzhled například leptáním v nějaké organické kyselině nebo zahřátím na určitou teplotu a cín vystoupil na povrch toho předmětu. Je to tedy důkaz pokročilých metalurgických technologií, které lidé nepoužívali často a je to tedy unikátní.“ Depot také obsahoval jeden předmět, se kterým si archeologové nevědí rady a hledají pro něj analogii.

Výzkum v malé obci se 770 obyvateli probíhal od dubna do července tohoto roku, přičemž poklad byl objeven čirou náhodou hned na počátku. Podle archeologů je historická hodnota pokladu nevyčíslitelná a název obce vstoupí do historie. Nález bude vystaven v rekonstruovaném provinčním domě ve Spišské Nové Vsi. Stane se součástí připravované stálé expozice Historie Spiše.

Krom toho je pro odborníky první archeologický výzkum lokality obrovským přínosem i s ohledem k samotné historii obce. Byly přehodnoceny některé dosavadní domněnky, např. o stáří obce a jejím významu před mnoha staletími...

Roman Němec


bronzová puklička z mladší až střední doby bronzové


části pokladu - spirálky, puklice a nálevkovité závěsky


nálezy různých období z výzkumu jsou vystaveny na obecním úřadu Hozelce


Hozelec mapa

 

Zdroje: thehistoryblog.com, podtatranske-noviny.sk, cas.sk, spis.korzar.sme.sk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné díky za čtení ;-)

výborný článek, možná víc fotek

Velmi zajímavé, díky ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru