Na společné klubové akci našel detektorem kovů unikátní středověký křížek ze 13. století!

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Pan Malcolm hledá teprve druhým rokem, ale štěstí má evidentně na rozdávání. Po dřívějších nálezech bronzové přezky nebo stříbrných alžbětinských mincích, přišel jeho dosavadní životní nález. Třicet milimetrů dlouhý pozlacený stříbrný křížek našel v hloubce dvaceti centimetrů. Kříž je ze stříbra, zdoben zlacením a hebrejským nápisem: „Ate gebir leilam adonal“, což je překládáno jako „Jsi navěky mocný, ó Pane“.

Nález detektorem kovů XP

Křížek měl sloužit jako amulet s cílem odvrátit od jeho nositele všechny zlé nemoci. Z jeho druhé strany pak lze číst: „AWON“. Odborníci dosud nepřišli na význam tohoto nápisu, nejspíše zkratky nějaké formulky či modlitby. Křížek je nyní v rukou koronera. Malcolm doufá, že po jeho prozkoumání zůstane ve Walesu.

Anglie a hledání s detektory kovů

V období středověku byla přisuzována židovským předmětům s hebrejskými nápisy čarovná moc. I po vyhnání židů z Anglie dekretem Eduarda I. z roku 1290 byly amulety s hebrejskými „kouzelnými“ formulkami mezi pověrčivými lidmi stále velmi oblíbené. Tyto a podobné nápisy bývaly nejen na křížcích, ale i na prstenech, náramcích a jiných špercích či na sponách a dalších částech oblečení, zbraních apod.

Pan Corfield nález komentuje: "Vždycky žijete v naději, že najdete něco zcela mimořádného. Ten den šlo všechno pomalu... A pak jsem měl ten slabý signál... Kříž byl v neuvěřitelném stavu – jen ho navléci na krk. Měl jsem husí kůži. Nemohl jsem tomu uvěřit. Byl to celoživotní nález! Nutí mě myslet na toho, kdo a za jakých jej okolnosti ztratil. To vás donutí zamyšlení...“.

Pokud křížek prohlásí odborníci za poklad, budou se o něj moci ucházet muzea v celé Británii. Malcolm však věří, že jej získá právě místní muzeum: „Doufejme, že Cardiffské Muzeum bude usilovat o to, aby nález zůstal ve Walesu. Aby se místní lidé mohli z křížku těšit. Musíme zdejší nálezy chránit co nejvíce to jde“.

Svým zpracováním, zachovalostí a perfektním stavem patří tento výjimečný nález k nejkrásnějším podobným artefaktům daného období.

Zdroje: dailymail.co.uk, bbc.com, looknews.org

Zdraví GM4PRO – Roman

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nedá se nic dělat, to musím mít taky, balím a jedu do Newportu ! ;-)

Dopoledne sem našel tři jeden z al od světlic asi,a dva z měděneho dratu signal taky dobre ;-) o:-)

hezký ;-)Mě včera padl jeden 8cm velkej krásně zdobenej a dvě svátostky ;-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru