Nález bronzové sekery detektorem kovů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Toto je jeden z nejlepších objevů, který jsme obrželi tento rok, řekl nám archeolog Anders Strinnholm z archeologického muzea. Sekera nalezená amaterským hledačem Sveinung Lein v Randfontein pátek třináctého prosince  :-). Archeolog Anders Strinnholm řáká, že dutá bronzová sekera pochází z pozdní
doby bronzové. Stáří sekery se odhaduje na 2500-3000 let. Zdá se že je v pozoruhodném stavu, to by mohlo být i tím že byla po celou dobu ve vlhku. Bronz je pravděpodobně dovezený ale tento druh sekery byl vyroben v jižní Skandinávii.

Štěstí začátečníka.

Randabergbuen Sveinung Lein oslavil padesáté narozeniny na začátku listopadu a přál si detektor kovů jako dárek. Bronzovou sekeru našel 15 cm pod zemí v oblasti Bø v Randaberg. Nejdříve si myslel že je to dláto ale když ji umyl v ruce tak zjistil že je to kov.

Na železo tam nebyla žádná rez a na měď to bylo moc lehké. Zdal tedy do vyhledávače název ,,sekera,, a ,,bronz,, a nestačil se divit. To co právě našel by mohla být vzácná bronzová sekera 2500-3000 let stará. V pondělí tedy odnesl sekeru do muze kde je uložena a podrobena dalšímu zkoumání před tím než bude vystavena.

Já osobně blahopřeji k nálezu a přístupu.

Hledání s detektory kovů

Hledání s detektory kovů

Detektor kovů

Hledání s detektorem kovů
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezký článek a skvělý přístup. Ale že je sekyrka v pozoruhodném stavu? No nevím, na sekyru 500-1000 př.n.l nic moc. Naopak bych řekl, že je poměrně ve špatném stavu.

Cituji, "V pondělí tedy odnesl sekeru do muzea kde je uložena a podrobena dalšímu zkoumání před tím než bude vystavena." U nás by nejspíš bylo uvedeno "V pondělí tedy odnesl sekeru do muzea kde je uložena a podrobena dalšímu zkoumání před tím, než bude zašantročena v lepším případě v depozitáři." :-)

Zajímavý článek.
Místní muzejníci to považují za snad nejlepčí nález roku.
Stará možná je, ale docela"hnusná", když vidím tady ty "naše".
Jestli to nebude tou lokalitou nálezu- nějaký Olson, tak asi na severu.
Jakpak by se asi tvářil nad českými nálezy. On by možná hledače nezatracoval. :-D

Našel jsem podobnou, mám ji v nálezech a po opláchnutí vodou má krásnou zelenou patinu. Je to pěkný nález, ale prostředí a kvalita materiálu dělá svoje.Jinak nesouhlasím s plošnou kritikou archeologů muzeí.Výstavy se pořádají vždy adresně, cíleně a kde jinde uchovávat artefakty než v depositářích s vhodným prostředím.Osobně bych podporoval digitalizaci a zpřístupnění na internetu pro studium a prohlídku. :-)

Píšete že vypadá ,,hnusně,, uvědomte si kolegové že je to z jižního Norska, jiné prostředí, půda, materiál který byl dovezen a průběh zpracování. Jak a z čeho se vyrábělo ve střední evropě se nemusí zákonitě shodovat ze severem. Na zdejší poměry je to velmi zachovalá sekyrka. Díky za pochopení :-).
Co se týče vystavování, tady těchto kousků mnoho není oproti čr. Proto nemusí být v depositu ale na obdiv lidem.

Tak za sebe.
Slovo hnusná jsem psal v uvozovkách. Takže je to jen slovní obrat.
Je to jak píšeš- jinej kraj.
Ale proti těm našim je stejně """hnusná"""". :-D

Pátek 13tého je můj oblíbený den,pánův asi taky už ted :-D Jinak, kdo našel takový unikát po pár hledačkách? :-D

honda2. jasný ;-)

ja mam jeji prední pulku:-(.....je to i ta sama velikost

Jo tyhle nepovedený jsme tenkrát prodávali na sever. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru