Nález dvou bronzových depotů detektorem kovů

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Odevzdané archeologické nálezy na LP

Bronzový nález podzim 2010

Posílám bronzový nález ze dvou míst. Obě místa se nacházela na poli, cca 900m od sebe. Na jednom jsem našel kus bronzového srpu (prostřední na první fotce), na druhém zbylé věci. Vzhledem k tomu, že vše bylo na ploše cca 50x50 metrů, je možné, ža se jednalo o celistvý depot rozoraný traktory. Podle archeologů to mohla být lokace s žárovými hroby, neboť na vzorcích je vidět působení ohně. Nález ale mohl projít ohněm i později - například při požáru lesa. Taktéž to může být pozůstatek staré slévarny.

Zajimavé je, že pole s nálezem je často navštěvované hledači, sám jsem jich tam viděl několik. Pravděpodobně ale hledali jen mince. K mému štěstí.

Hlavní nález byl na poli v ornici cca 5-15cm pod zemí. Hledal jsem detektorem Tesoro Cortes. Zajimavé je i to, že na stejné ploše jsem našel cca 10-15 mincí (převážně 19 století). Zajímavé je to kvůli tomu, že okolo se sice mince vyskytovaly také, ale v mnohanásobně menší míře (neboli na 20 procentech zkoumané plochy se nalézalo 80 procent nalezených mincí).

Okolí je na podobné nálezy bohaté, neboť na vycházce při vánoční oblevě jsem našel poblíž, prakticky na povrchu ornice, vyoraný bronzový nůž (o něm něco příště).

Nálezy byly odevzdány (samozřejmě bez jakéhokoliv nároku na odměnu:)) do muzea v Kolíně. Ještě čekám, zda mi k tomu archeologové řeknou více, protože si nikdo nebyl jistý, co přesně je přemět, který vypadá jako polámana spona či hřeben a bylo mi řečeno, ža by to mohl být i nějaký stylizovaný-symbolický předmět, jako například kanoe s lidmi.

Přidávám i detail "gombíku" a šipky, která je zvláštní údajně tím, že je velmi malá (délka je asi 2.5cm). V uvozovkách jsou mé pracovní názvy.

Legenda:

Obr.1 a 2 - srpy
Obr.3 - úlomky a slitky
Obr.4 až 7 - gombík, šipka a spona?

depot
Srp -det
úlomky a slitky
spona, gombík a šipka
šipka
 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Náez krásný a přístup na jedničku :-D

Pouze tu sponu bych viděl opravdu s otazníkem. Mě to připadá, jako odpad při odlévání do formy. Ta část co jsi našel, je prostě to co zbylo, když výrobce olámal předměty které odléval :-D

Taky mi to přijde jako nálitek z formy :)

Moc pěknej špenát,spona to asi není,ale klidně by to mohla být i hřebenová jehlice k rozčesání příze nebo rovnání houní,viz.kniha Kelti v Čechách a na Moravě ;-)

Hřeben je opravdu pozůstatek po otvorech v licí formě. Má to i svůj název, ale teď si ho nepamatuji. podle těch slitků to vypadá, že na tom místě mohla být i nějaká dílna, nebo jen tyto kusy schovávali na dalšízpracování. " Gombík " jsi měl vyfotit i z druhé strany, aby bylo vidět uchycení. :-)

Jo, to jemozne, ze je to jen zbytek z odlevani. To zni i vypada rozumne.
Tady jsem vam hodil obrazek, kde jde videt ten kus ze druhe strany plus i uchyceni "gombiku":
http://www.300ad.com/temp/lovecpokladu/c02h.jpg

Tady je jasně vidět, že se jedná o odstřižek z odlitku.
Prosím tě pošli mě meila. Děkuji. :-)
Bohumir.Herman@seznam.cz

Moc krásná zelenina a ukázkový přístup ;-)

Doufám, že si Tovy uvědomuje jak svým neuváženým vyjmutím předmětů ze země nevratně narušil archeologickou situaci a navždy tak PROFESIONÁLŮM znemožnil získat z nálezových okolností další cenné informace typu "stylizovaná kanoe s lidmi". Trošku se stydím, že jsem neodolal...;-)

to eduard: nechapu pristup takovych, jako jsi ty. Je Vas tu nekolik, co hned mluvite o naruseni archeologicke lokace. Osobne mam pocit, ze je to jakasi forma zasti a pochybuji, ze sam by's podobnou vec zakopal zpet a okamzite z dane lokace utekl. Spise bych si typnul opak..

Ja si napriklad zaznamenavam i nalezy minci a delam mapy okoli, kde se co nalezlo, ze ktereho roku nalez je a pod. A to i u veci, ktere archeology nezajimaji. Proste podrobne mapuji okoli. Jsem v kontaktu s archeology a vse, co je pro ne zajimave, jim predavam. Predavam jim to samozrejme s veskerymi informacemi o nalezu. Veci jako koule z musket, davam do skol, kde je alespon mohou ukazovat detem (samozrejme to po konzultaci a jen malou cast, ze vzorku, ktera neni dulezita). Veskere mince a ostatni predmety uchovavam a jsem ochoten je dat komukoliv, kdo mi zaruci jejich rozumne vyuziti (napriklad lokalnimu muzeu). Neprodavam je na aukcich jako spousta (nekdy mam bohuzel pocit ze vetsina) detektoratu.

Me bronzove nalezy jsou sesbirany z vrchni casti ornice z poli. Ty jsou mimo jine urcene k vystavbe, takze je mozne, ze behem par let se tato lokace uplne znici (i vzhledem k tomu, co mi sami archeologove rikali o zdejsim stavebnim uradu..)

Mimochodem i to "stylizovaná kanoe s lidmi" mam od archeologa, jestli narazis na muj amaterismus. On to ale zminil jako jednu z mnohych moznosti, kdyz vychazel z predpokladu, ze by nalez byl z zehoveho hrobu a ne z dilny. Jen moje chyba, ze jsem ji vybral a napsal o ni.

Ale jedna vec k zamysleni: Na lokacich s nalezy, jeste pred tim, nez jsem tu chodil ja, jsem jen za posledni pul rok videl nekolikrat najezdy detektoraru (a kdyz jsem s jednimi mluvil, byli to klasicti najezdnici, co sbiraji vse, kde se da nehlede na misto a historicke okolnosti). Od archeologu vim jen o jednom nalezu nahlasenem v relativne blizkem okoli. Kdyz ja jsem byl schopen nasbirat tolik veci za relativne kratky cas, kolik toho asi nasli oni hledaci prede mnou? A podle vseho si vse nechali!

To Tovy: Jsou prostě lidi, kteří nějakému odevzdávání příliš nefandí. To je realita!

Elmara

P.S: musím přuznat, že i mě přišla "kanoe" jako docela úsměvná věc. Myslím, že to snad ani nemohl určovat archeolog? :-).Předměty jsou to ale krásné, a časem se naučíš nálezy určovat sám. To všechno přijde s praxí ;-)

Tovy: Špatně jsi mě pochopil. Je to ale moje chyba, psal jsem to pod dojmem diskuze k jinému článku, která tu proběhla před cca 3 týdny a ten kdo ji nesledoval by si to skutečně mohl vyložit jinak než jsem zamýšlel. Tvůj přístup je skvělý, nelze mu nic vytknout a rozhodně ho nepovažuju za amatérizmus. Dobíral jsem si profesionalitu toho, kdo vyřkl onen nesmysl o kanoi (nemám na mysli tebe, ale toho, jehož slova jsi v článku citoval). Podle všeho se totiž skutečně jedná o vtokovou soustavu složitějšího odlitku nebo o takzvaný stromeček (kanálek spojující více odlitků v jedné formě). Pravděpodobnost, že tomu tak je odhaduji (s ohledem na posuzování pouze podle fotografie) na 80 %, kanoe se třemi lidmi na palubě to je na 0 %. Ještě bych chtěl uvést, že můj komentář nebyl namířený ani proti archeologům, ale především proti označování hledačů za amatéry (kteří národ svou činností připravují o cenné historické informace). Vlastně nebyl namířen ani proti onomu archeologovi, který tu teorii s kanoí vymyslel - byl to prostě úlet, to se stává.

Na hledání ve vrchní vrstvě orné půdy mám podobný názor jako ty, viz ona zmíněná diskuze, ale moc lidí (vlastně žádný) se tu ke mně nepřidalo. Tvá obava z toho, že některé nálezy nebyly odevzdány je nejspíš oprávněná. Troufnu si trochu spekulovat. Některé z oněch jakoby beztvarých kusů by mohly být struskou nebo kovem ukápnuvším během lití na zem, čili odpadem. Přítomnost strusky, znovu nepoužitého materiálu ze stromečku a části hotových předmětů by ukazovaly na existenci slévačské dílny, která nebyla opuštěna dobrovolně. V takovém případě by tam mohlo být předmětů víc. Při stěhování dílny by si je totiž slévač patrně vzal s sebou, zatímco při například násilném zničení (i tím je možné vysvětlit ony stopy ohně) by sice byly poškozeny, ale nejspíš by zůstaly na místě. Kde je dílna, bývá sídliště, kde je sídliště, bývá poblíž i pohřebiště (nebo aspoň nějaké hroby). Sám píšeš, že se nejednalo o solitérní nález. Vzdálenost 900 m, kterou uvádíš, je podle mě příliš velká na to, aby ji bylo možné vysvětlit radlicemi zemědělských strojů (rozorání po ploše 50 na 50 m, jak píšeš, už ano)... Navíc zmiňuješ i další nález v podobě nějakého nože. To nebude náhoda. Možnost, že by se jednalo o depot omylem ztracených předmětů lze prakticky vyloučit. Podle mě je dost pravděpodobné, že tam kdysi lidé cíleně a po delší dobu vyvíjeli určité aktivity (nejen v oné slévačské dílně) a lokalita tak má podle všeho potenciál vydat toho ještě mnohem víc.

Tak tak,v místě s častým výskytem slitků se dá očekávat slévačská dílna a nebo i osídlení.Stojí za to to tam pořádně projít,a nálezy uložit do navigace.Po přenesení souřadnic do mapy ti to ukáže mnohé a napoví kde hledat. ;-) :-D :-D :-D

Eduard: tak to jsem spatne pochopil, sory :)

Podle informaci co mam, tak tu kousek bylo osidleni ci hradiste z doby bronzove. Bohuzel bylo uplne zniceno, nebot na jeho miste stoji vesnice, take se tu povrchove dolovalo. Vlastne se ani nevi, kde presne to osidleni bylo, vubec nic se nedochovalo. Jen jsou znamy nejake nahodine nalezy snad jeste z 19. stoleti. Ale jak se zda, tak tu par strepu jeste zbylo. Treba tu nashromazdim a zmapuji dost veci na to, aby se tu provedl nejaky profi vyzkum. Dokonce je mozne, ze cast toho muze lezet pod mym pozemkem (kdysi pole, dneska louka) - ta lokace 50x50 metry je od louky vzdalena cca 10 metru. Zajimave je, ze ta ma louka na jinak relativne rovnem pozemku na jedne strane konci mezi, kde je schod cca metr az metr a pul vzhledem k okoli. Ale to je mozna diky tomu povrchovemu tezeni. Zatim se mi nepodarilo zjitit, co a kde bylo odtezeno a jak se tu tezilo.

Skoda, ze musim tahle mlzit a nemohu uvest, kde presne to bylo, abych tu na jare neprijely najezdy hledacu :)

Myslím že eduard to v druhém příspěvku popsal uplně přesně. Měl bysi se zaměřit na celou lokalitu. Pokud máš takové množství nálezů už při prvních průskumech, velice brzy se dočkáš dalších, a možná podstatně zajímavějších předmětů.

Pokud už jsi se rozhodl odevzdávat, bylo by dobré předměty zaměřovat pomocí GPS. Pokud si tady v archeu stáhneš nálezový protokol, budeš určitě v muzeu za jedničku. To ti jenom otevře dveře, až budou archeologové chtít někde pomoc. (např. při výstavbě kolínského obchvatu se detektory nepoužívaly - příště tam už můžeš přiložit cívku k dílu :-)

Tovy:
To, že nechceš lokalitu blíže specifikovat ve všem přístupné diskuzi je pochopitelné a správné. Kdybys informace o ní zveřejnil, určitě bys litoval.
K oné snížené (či zvýšené) mezi. Spojitost s případným sídlištěm tam sice být může, ale stejně tak nemusí. Pokud se neukáží další indicie, příliš bych se k ní neupínal. Oblast, která by stála za prozkoumání se zdá být poměrně rozsáhlá. Pokud to budeš dělat sám a systematicky, bude to pěkná makačka a běh na dlouhou trať. Tak ať ti elán vydrží!
Jak píší Shorty s Elmarou, GPS je mocný pomocník. Pokud zaměřuješ samostatný nález, není o čem diskutovat. Zvážil bych její použití při určování polohy relativně blízko sebe položených cílů. Důvodem je nižší přesnost pro běžnou turistiku určených přístrojů, která se pohybuje v řádech metrů, řekněme od 5 do 20. Navíc, protože je závislá na poloze satelitů, mění se přesnost v čase (na stejném místě ukáže přístroj jiné souřadnice například ráno a jiné v poledne). Pokud bys tedy použil GPS pro zaměření nálezů v onom čtverci 50 na 50 metrů, patrně by přesnost výsledků nebyla nejvyšší. Osobně bych v tomto případě zaměřil pomocí GPS jen polohu zmíněného čtverce a rozmístění nálezů uvnitř něj bych zaznamenal jiným způsobem. I měření na stopy by vykázalo větší přesnost oproti standardní GPS, bylo by ovšem pracnější.

Jsem rád, že jsi se do toho Kolína protlačil a nenechal to plavat. Jinak ten "záhadný" předmět je opravdu nálitek neboli licí hlava po nějakém tvarově složitějším předmětu nebo po několika identických litých do nejspíš dvoudílné sériové formy.

jo občas se dočteš věci.... přesleny jako závaží rybářskejch sítí na malý řece..... jsou možností proč uvažovat o rybářské vsi.... a tak dále. Jednou jsem doporučoval, aby to, co nakonec určili jako dřevěný rám kolébky z tyček, včetně těch tyček, nalezených v polozemnici, bylo zavedeno do moudrých knih a popisek pro muzejní návštěvníky jako podpůrná konstrukce pro destilační přístroj, ale nepochodil jsem. :-O

Docela zajímavé počtení... Oni archeologové jsou také jenom lidé a i z tohoto úhlu pohledu k nim přistupuji. Nekamenuji je pro každou jimi vyřčenou blbost (i když si myslím své, občas je to tak mimo mísu, že to tříská dveřmi). Tohle téma přesně odráží vtip: "Povídá jeden kamarád druhému-hele-když si uvědomím, jakej já jsem inženýr, tak mám strach jít k doktorovi"..... a je to tak. Chtěl jsem jenom říci, že ne jenom zmiňovaní státní úředníci mají patent na rozum. Poznal jsem v životě pár lidí, kterým by kdekdo z nich mohl závidět. Ale holt jsme jako hledači na černé listině. A občas se i jeví, že někteří z nás mají i co říci k věci a jejich IQ není jen na úrovni houpacího koně nebo zmrzlé makrely, ba občas ani pouze průměrné=100, ale někdy naznačuje mnohem vyšší hodnoty. Ale takový je svět a i tento web a spousty z nás se zná pouze virtuálně. Přeji mnoho úspěchů a pokud opravdu zaznamenáváš okolnosti nálezu, pak rada s krokováním není až tak špatná-používá se odedávna ve vícero oborech lidské činnosti dodnes.

Dik za spoustu poznatku od vsech.

Lokace bohuzel konci z jedne strany vesnici a prave ta snad znicila puvodni bronzove osidleni. Z jedne strany se povrchove tezilo. Ze zbytku mam zmapovano tak 50%. Ale ten jeden kousek srpu jsem nasel 900m vzdusnou carou pri mapovaci prochazce okoli, tak treba tu okoli jeste neco skryva. Budu informovat ;)

jojo hodně štěstí, ne každej ho má kousek od baráku.... 8-) 8-) 8-)

Tak já se strapňuji v artefaktech a tady je táková debata. Musím příště lépe číst. :-(

Mam tu par novinek, co jsem se dozvedel od domorodcu.

Puvodni majitel pozemku (par desitek let nazpet) tam nachazel pri orbe i cele urny, takze prece jen to nakonec nebyla dilna, ale hrbitov (i kdyz to neznamena, ze tam pobliz nebyla dilna). Bohuzel se pak na tom miste povrchove tezilo a tudiz se vse znicilo.

Pole, ktere je pod mistem tezby, prohledavam. Nasel jsem tam par strepu a ulomku (a i par zajimavejsich veci, to tu brzy nahazu). Takze bud nejake hroby (nebo dilna) byly mimo znicena mista, nebo (podle archeologu) je mozne, ze se cast povrchove vrstvy z dolu rozvezla na to pole. Nebo se cast mista jen rozorala pred dolovanim. Ale ten pas s nalezy se tahne cca 200m, coz je na rozorani celkem dost. Delam si k tomu i podrobnou mapu, kde zaznamenavam vse vcetne minci (coz mozna pomuze urcit, ktera mista nebyla tknuta dolem).

Pokud najdu nejaky strep o 100m dal nez jiny, tak by to vypadalo na tu rozvazku. Zatim se mi (az na jednu nejistou vyjimku) nepodarilo najit dva navazujici ulomky. Coz je take docela zajimave, predpokladam, ze kdyby tam kdysi byl rozorany hrob, tak by k sobe neco pasovalo.

Pole je docela dost navstevovane detektorari, jak jsem psal. Takze jsem asi o dost veci k mapovani prisel. Skoda..

Jo a upozorneni, aby mi tu nekdo zase nenadaval, ze prznim lokalitu :) Me pociny jsem s archeology konzultoval a informuji je, nesmim jen hledat v hloubkach vetsich nez 25-30cm. Coz 100% dodrzuji (respektive snad vse, co jsem nasel, bylo do 15cm).

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru