Nález hrobu keltského válečníka

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hrob keltského válečníka našli archeologové na anglickém Yorkshire. Byl pohřbený společně se štítem, vozem a koňmi. Měl asi okolo šestačtyřiceti let, kompletní výsledky průzkumu dotyčné oblasti plánují odborníci zveřejnit příští rok. Zdaleka ještě nejsou s bádáním u konce…

Podle archeoložky Melanie Gilesové z Manchesterské univerzity pochází štít z období mezi 320 až 174 BC. Může jít o jeden z nejvýznamnějších keltských předmětů, které se podařilo najít na území Velké Británie v posledních desetiletích. Začátkem tohoto měsíce odborníci štít vyčistili a zakonzervovali. Úplné výsledky vyšetřovacího týmu budou zveřejněny na jaře příštího roku.

Štít je vyrobený v laténském stylu typickém pro ranou keltskou kulturu. „Jsou na něm vyobrazené lastury měkkýšů ale také spirály, které přitahují oči ke zvýšenému středu. Na rozdíl od jiných štítů z doby železné, které se našly napříč Evropou, má zvýšené hrany,“ uvedla archeoložka Paula Ware, která patří do výzkumného týmu.

Takové zdobené štíty s kovovým povrchem byly většinou čistě slavnostní, nepoužívaly se v bitvě. „V tomto případě to ale asi nebude úplně pravda. V nalezeném štítu je totiž díra jako od meče. Lze na něm i pozorovat známky po opravách,“ vysvětlil Ware Alex Wood z Yorkshire Post.

Vůbec celý nalezený hrob je podle archeologů impozantní. Například koně pohřbili takovým způsobem, jako by chtěli z hrobu vyskočit. Válečník byl pochovaný také se zbraněmi a jídlem. Ti, kteří ho pohřbili asi věřili, že válečník odejde do jiného světa, kde bude všechny tyto věci potřebovat. Objev hrobu také ukazuje, jak měli lidé v tehdejší době rádi své vozy. Za posledních sto let se jich na území Velké Británie našlo asi dvacet, ale žádný z nich nebyl pohřbený s koňmi. Takové hroby byly ale nalezeny například v Bulharsku, Francii a Gruzii.

Jak válečník zemřel, zatím není jasné. Vědci zatím nepřišli k definitivnímu závěru. Mohl zemřít v boji, ale klidně na nějakou nemoc. V hrobě se kromě výše zmiňovaných věcí nacházela také bronzová brož, červená skleněná vážka a kosti asi ze šesti selat včetně žebra s vidličkou. Asi šedesát metrů od nalezeného hrobu archeologové objevili také pozůstatky muže, který mohl mít 17 až 25 let. Měl v sobě zapíchnutých asi deset kopí, pravděpodobně ho zabili během nějakého rituálu. Po hrobě byly rozptýleny kusy rozbitého štítu.

Zdroj: www.smithsonianmag.com, https://allthatsinteresting.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To bych se asi poto 😀 zaslíbená to zem pro hledače 🙂

Ice.shadow souhlas! Možná si to trochu idealizuji, ale zahledat v Anglii je jeden z mých velkých snů! Neskutečně bohatá historie, z těch nálezů oči přecházejí :-O

Argill .. no taky jeden z mých hledacskych snů ,všude to tam sice není ale když už,tak to stojí za to 🙂

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru