Nález koster v Oxfordshire

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Asi tři tisíce let staré kostry objevili dělníci v anglickém Oxfordshire, když kopali příkopy kvůli novému vodovodnímu potrubí. Archeologové následně dohledali pozůstatky šestadvaceti lidí, které pravděpodobně obětovali během pohřebních rituálů. V místě naleziště byla podle všeho osada. 

Jedna z koster patřila ženě. Má uříznuté nohy, které přiložili k tělu a ruce má svázané za hlavou. Lidské kosti nyní zkoumají odborníci na forenzní vědy. Dělníci zatím museli pozastavit práce na projektu s rozpočtem více než čtrnáct milionů liber. Nové potrubí z vrtů od řeky Temže má zásobovat podzemní vodou vybrané vesnice v Oxfordshire. „Zastavení prací není příjemné pro investora, na druhou stranu máme možnost prozkoumat nová archeologická naleziště,“ uvedl archeolog Neil Holbrook.

Kromě lidských pozůstatků našli archeologové také důkazy, že v místě nálezu stála před třemi tisíci lety obydlí. Dále pak objevili zvířecí kosti, části keramiky, řezných nástrojů a ozdobný hřeben. „Nové nálezy nám umožňují nahlédnout do dějin Oxfordshire ještě před dobytím římskými vojáky,“ poznamenal Holdbrook.

Nalezené kostry naznačující, že všechny pohřbili ve stejném stylu. „Tyto objevy můžou ovlivnit naše vnímání minulosti. Je to pro nás výzva, abychom se pokoušeli pochopit přesvědčení lidí, kteří žili a zemřeli před více než dvěma tisíc lety,“ dodal další z archeologů Paolo Guardino.

Podle jeho slov nálezy otevírají vrátka, kterými lze nahlédnout do životů a úmrtí komunit, které archeologové doposud znají jen díky monumentálním budovám nebo geoglyfu bílého koně Uffingtona. Jde o siluetu vyobrazenou na stráni vápencového kopce v Berkshire v jihozápadním Oxfordshire. Měří 110 metrů a dobře je vidět pouze ze vzduchu. Vyniká díky bílému vápenci, který se na kopci nachází. Podle archeologové se v podstatě jedná o kmenový symbol, v jehož okolí se nachází řada archeologických nalezišť. Stáří geoglyfu odhadují odborníci na tři tisíce let.

Vědci nyní budou analyzovat nejen kostry, ale také nalezené artefakty. „Můžeme se dozvědět více informací o komunitách, které v Oxfordshire pobývaly. Zajímá nás všechno, nejenom způsob pohřbívání,“ poznamenal Holdbrook.

K objevu se vyjádřil i Chris Rochfort, environmentální manažer společnosti Thames Water, která na vodovodu pracuje. „Není to zdaleka poprvé, co jsme museli kvůli objevu archeologického naleziště zastavit práce. Tohle je ale jeden z největších a nejvýznamnějších nálezů, na který jsme během výkopů narazili,“ uvedl Rochfort. Věří, že brzy budou moct pokračovat v pracích. „Pokud se nám podaří projekt dokončit, zajistíme vodu pro budoucí generace,“ vysvětlil Rochfort.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

super

Viky, díky za zajímavé čtení. :-)

Fotografie č.8 - dle mého názoru byla žena těsně před smrtí či těsně po smrti (možná rituálně) znásilněna. Poloha těla tomu napovídá.

Dotaz č.1: proč má hřeben železné nýtky, když je údajně z doby bronzové?
Dotaz č.2.: ta pozdně laténská spona je také z doby bronzové? :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru