Nález maskovitého zámku

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Jedná se o součást malého závěsného nebo visacího zámku s maskovitým krytem doby římské. Na Moravě se jedná teprve o druhý takový nález, první zámek se našel při prospekci v roce 1997. V obou případech se jedná pouze o jeho přední část. Místo výroby zámku není jasné, mohlo se jednat o lokality v Itálii, ale výroba mohla probíhat také v Panonii. Nález je to ale zcela mimořádný a vzhledem k tomu že se “římskými zámky” zabývá pouze malá část archeologů byl i na LH dlouho neurčený.

Popis: bronzové kování zámku pokryté tmavě zelenou patinou; z přední strany plasticky zdobené maskou muže s protáhlým obličejem, zavřenými víčky, výrazným nosem, sevřenými rty, špičatou bradou a celkově strnulým výrazem. Obličejová část je však značně setřelá. Horní část nad maskou je formována do nízkého hranolovitého nástavce.

Nahoře schránky otevřený obdélný uzávěr zámkového mechanismu, ze strany čepu otevřený. Po jedné straně masky jsou relikty oblouku, který původně obepínal oválný otvor v podobě klíčové dírky a zároveň snad stylizoval “levou ruku“ muže. Zezadu je střední část kování s maskou a s klíčovou stranou dutá.  Po druhé straně ze spodní části kování pod maskou vychází plné rameno “pravé ruky“, která je v “lokti“ svisle nahoru ohnutá (čep) a nad tímto ohybem odlomena. Vlastní zamykací zařízení chybí. Rozměry: celková výška 2,2 cm, celková šířka 2,8 cm, max. hloubka 1,5 cm.

Datace a původ: dle analogií střední doba římská (2.- 3. stol. n.l.), římská provincie Panonie. Nalezeno na Moravě.

římský zámek

Pro lepší představu, fotografie celého zámku.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

stejně jsi borec :-D parádní věcička ;-)

Pěkné ;-)

Tohle kopnout,tak si můžu myslet,že je to kus traktoru :-D Když se to pořádně neočistí,tak může detail uniknout :-(

Tak to je paráda :-O Je škoda, že se římem zabívá málo lidí , ale aspoň někdo .
Jakuba Halamu znám a je to pan archeolog na svém místě o:-)

sakra zase hrubka :,-(

Proč je to popisováno zrovna jako maska muže? Mně ty tvary přijdou natolik stylizované, že to může být obličejová maska kohokoli (muže, ženy nebo nějaké imaginární bytosti).

Z Moravy už jde tuším o čtvrtý či pátý nález, publikován je ale jen jeden. V současné době to zpracovává Jakub Halama ze šumperského muzea, bylo by dobré se s ním domluvit.

kvalt: tento nález JE již zpracován Mgr. Jakubem Halamou ze Šumperského muzea :-)

:-D :-D :-D :-D :-D

Suprovej nález ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru