Nález v Pavloperti aneb velkolepé okno do života doby bronzové

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Na předměstí Pavloperti byly objeveny domy, zahrady, sušáky na oblečení i celá náměstí. Také části zdí a studna. Tento objev je ještě překvapivější vzhledem k tomu, že nález byl objeven podmořskými archeology na dně zatopeného přístavu u jihovýchodního pobřeží Řecka. Letos v létě se tak toto město stalo vůbec prvním podmořským městem. Bylo digitálně zmapováno a převedeno do 3D, aby mu mohl být opět na počítačové obrazovce vdechnut život.

Pavloperti


Je až udivující, kolik podobností zde nalezneme s přímořskými městy dnešní doby, jako jsou například: Liverpool, Londýn, New York, San Francisco, Tokyo, nebo Shanghai – a to i přes to, že toto město bylo na vrcholku svých sil před více jak 4 000 lety. Oblast o velikosti osmi fotbalových hřišť. To je Pavlopetri. Městu dominovaly kamenné budovy. Mělo i propracovanou infrastrukturu.

Je vskutku velmi promyšleně vystaveno. Z ulice jste vstoupili do dvojdomků či dvoupatrových domů. Za potěšením jste mohli zajít do veřejných domů. Luxus bydlení zajišťovaly kanály a okapové odtoky. Ulice spojovala řada náměstíček a otevřených veřejných prostranství, kde si lidé zakládali vlastní zahrádky, pěstovali obilí, sušili oblečení nebo jen tak rozprávěli se sousedy. Proluky mezi domy a někdy i v jejich samotných zdech, ukazují na přítomnost kamenných hrobů. Což to v kontrastu s polohou hřbitova nedaleko předměstí. Je toho hodně co připomíná naše novodobá města a náš současný předměstský život.

Nejednalo se o malou vesničku, nýbrž o dobře strukturované město. Žili zde lidé všech možných profesí. Správci, úředníci, písaři, obchodníci, kupci, hrnčíři, kováři, umělci, vojáci, námořníci, farmáři, pastýři a pravděpodobně také otroci. Společnost doby bronzové se stala velice dobře hierarchicky strukturovanou a každý v ní měl předem definovanou roli.

Nejmodernější doba

Vzestup a pád Pavlopetri se dá přibližně datovat do počátků evropské civilizace. Do doby mínojské (Kréta) a později mykénské. Ačkoliv moc mykénské a mínojské civilizace vycházela hlavně z kontroly mořských cest, současní archeologové se více soustředí na lépe známé paláce a citadely. Proto nám Pavlopetri nabízí zcela unikátní příležitost studovat, jak starověký přístav fungoval. Odkud do něj lodě připlouvaly? Jaké byly námořní cesty doby bronzové?

Obchod s ostatními přímořskými národy, poskytoval městu značné bohatství. Tak jako je tomu i dnes. Obchodníci a námořníci přinášeli ze svých cest nejen nové módní trendy, ale také zajímavé inovace a poznatky. Archeologům se již podařilo zrenovovat předměty denní potřeby. Hrnce na vaření, nádobí, mlecí kameny, ale také nádoby, které měly nejspíše zaujmout hosty a poukázat na vyšší status majitele. Možná sloužily též jako obětní nádoby.
Pocházely z  okolí Egejského moře a Kréty. Stejně tak, jako všichni ostatní, tak i lidé z Pavlopetri kopírovali krétský styl a vytvářeli jeho vlastní verze. Byly nalezeny případy kopií nádob pro vysoce postavené občany. Vidíme, že výroba falzifikátů drahých exotických věcí, byla známa vždy.

Pavloperti Pavloperti

Sklady

Po celém prostranství Pavlopetri byly rozesety stovky velkých zásobníků, známých pod pojmem pithos (velká starověká řecká hliněná zásobní nádoba s plastickou výzdobou. Tvar se objevuje již v době bronzové v minojské a mykénské kultuře. Největší pithy dosahovaly výšky až 2 m. Sloužil jako velká zásobnice pro potraviny, především pro víno. Taktéž byl používán k pohřebním účelům.).Sloužily ke snadnému nakládání a vykládání z lodí. Dalo se je naplnit čímkoliv od olivového oleje, vína, barviva, parfémů, po menší exotické věci jako jsou figurky nebo jiné luxusní zboží.

Množství koncentrace těchto zásobníků v jednotlivých budovách nám ukazuje, kde se nejspíše nacházely sklady a jak byly mezi nimi převáženy.Tato práce by však vyžadovala vyspělou správu účetnictví a kontroly dovozu a vývozu.
Ovšem pro tuto teorii chybí důkazy. Zatím je nám známa takzvaná deska A, jež patřila mímojské kultuře a deska B, jež patřila mykéňanům,. Je zde zachycena zcela první nalezená písemná tvorba. Části těchto desek byly  používány také v Pavloperii.

Pavloperie, je první město, postavené v moderním stylu. Nebylo to jen několik domů obklopují chrám. Ani rozmar vládce. Nýbrž vyrostlo z čistě ekonomických a obchodních důvodů. I dnešní přímořská města vděčí za svoji úspěšnost převážně moři. Všichni obyvatelé těchto měst si v sobě lásku k moři nosí. Pavlopetrie však byla pravděpodobně prvním článkem toho řetězce měst a to jak minulých tak budoucích.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je supr počtení,hned by člověk nahlédl :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru