Nález vzácné sbírky předmětů z doby bronzové hledači s detektory kovů

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Burnhamská kolekce 

Laura McLean, spoluautorka projektu pro odhalování památek vysvětluje: „Je to úžasný nález a dobrý příklad toho, jak spolupracují archeologové a detektoráři, aby objevovali střípky historie a zaručili, že nebude navždy ztracena.“

Laura byla na konci září kontaktována vlastníkem půdy, který dal svolení hledačům s detektory, aby pátrali na jeho pozemku. Zmínil se, že bylo nalezeno několik objektů, které by měly být hlouběji prozkoumány. Majitel pozemku a sám vlastník detektoru, pan Humphreys přinesli objekty do muzeí Colchester a Ipswich. Tam byly prozkoumány a označeny podle ustanovení o pokladech, jako sbírka z doby bronzové.

Nález na essexem poli detektorem kovů


Asi po týdnu byla Laura oslovena třemi hledači pokladů, kteří pátrali na tomtéž pozemku. Pánové Hill, Mann a Starr nalezli objekty z doby bronzové. Odhalili keramickou nádobu. Pravděpodobně sloužící ke slévání kovů. Detektor je upozornil, že se v okolí nachází více kovových artefaktů. Domnívali se, že se jedná o původní místo nálezu z doby bronzové a rozhodli se ponechat nálezy v zemi a kontaktovat Lauru. Archeologové pak objekty sami vyzvedli.

Nalezené kovové výrobky a keramická nádoba jsou nyní analyzovány ve Výzkumném centru Colchester a Ipswich. Zaevidování kolekce je zdlouhavým procesem. Každý kousek kovu musí být časově odhadnut a identifikován. Několik kompletních seker má v ložiskách půdu, která musí být opatrně odstraněna. Je nutno identifikovat možnou kovovou nebo organickou hmotu v nich zaklíněnou. Pozice jednotlivých úlomků kovu v hrnci může také pomoci zjistit v jakém pořadí byly věci v době bronzové do nádoby uloženy. 

Mimo kovových částí byla pečlivě prověřena i nádoba. Rentgenové snímky odhalily obrysy dvou seker. Jednu zcela kompletní, u druhé pouze obrys čepele. Dno se rozzářilo bílou barvou díky vysokému obsahu kovových úlomků. Nádoba byla poté rozbalena a ohledána zejména v místech poškození.Objevilo se několik jasných prasklin. Následně se přistoupilo k identifikaci jejího obsahu. 
Vnější povrch nádoby byl vyčištěn a zpevněn odstranitelným konzervačním lepidlem. Uložena byla do ochranného obalu z obvazů, bavlny a polymeru. Rentgenové snímky odhalily na vnějších vrstvách zeminu a zaznamenaly polohu kovových částí. Sekery byly vyjmuty a také část ingotu a hrot kopí. Po odstranění další zeminy se vědci dostali k „bílé“ oblasti. Bohužel předměty napěchované do nádoby zkorodovaly a spojily se.  Bylo prakticky nemožné vyndat kousky jednotlivě. Byl proto vymyšlen nový postup jejich vyjmutí. Nádobu restaurátoři rozebrali podél prasklin a proces mohl být dokončen.

Kovový materiál a keramika jsou nyní prověřovány a zpráva by měla být připravena k prezentaci soudnímu znalci v průběhu roku 2011. Bude to právě on, kdo může nález označit jako poklad. (zákoné ustanovéní v Anglii, které umožňuje přednostní odkup předmětů státem a zaroveň ustanovuje jiný režim pro nalezené předměty).

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru