Nález ztraceného Schottova pomníku

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Schottův pomník z katastru obce Vlkovice byl dlouho pokládán za ztracený. Publikace Vlkovice a Martinov /Historie a památky obcí/ Zdeňka Buchteleho obsahuje informaci, že jediné, co zbylo z tohoto pomníku je kamenný podstavec. Při hledání detektorem jsem v lese nedaleko cesty Martinov - Stanovice náhodně nalezl část pomníku, který byl pokládán za ztracený. Informace o jeho nálezu bude předána autorovi výše uvedené publikace a věřím, že společně podnikneme nezbytné kroky k záchraně tohoto pomníku.

Publikace Vlkovice a Martinov /Historie a památky obcí/ Zdeňka Buchteleho obsahuje informaci, že jediné, co zbylo z tohoto pomníku je kamenný podstavec.

Publikace Vlkovice a Martinov /Historie a památky obcí/ Zdeňka Buchteleho obsahuje informaci, že jediné, co zbylo z tohoto pomníku je kamenný podstavec.
 
Část Schottova pomníku byla nalezena nedaleko cesty.

Část Schottova pomníku byla nalezena nedaleko cesty.
 
Pomník je docela zachovalý.

Pomník je docela zachovalý.
 
Nápis je pomníku je i čitelný.

Nápis je pomníku je i čitelný.
 
 
 

Co se týká další budoucnosti tohoto Schottova pomníku - autor publikace má zkušenosti s opravou jiných pomníků, budu informovat o dalším postupu. Mnou nalezená část leží nedaleko cesty pro pěší /asi 50 metrů od podstavce/, nikdo o ní nevěděl, protože bývá v létě zarostlá kopřivami a plevelem.

popis pomníku z publikace Vlkovice a Martinov:

Část Schottova pomníku u kamenokříže:

Švandrlík Richard: "Schottův kříž /Schottenkreuz/ byl pomník stojící na kamenném soklu s křížem z litého železa na pěší cestě z Martinova do Stanoviště, nazývaný podle sedláka a zřízený rodinou Schottů z vlkovického dvora čp. 12. V jeho blízkosti stojí žulový kamenokříž.  Vedle kamenného kříže vystupuje asi 15 cm nad okolní terén základ Schottova pomníku. Jde o kamenný podstavec o půdorysu 69 x 47 cm.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je něco úžasného!Moc gratuluji k nálezu a budu se těšit na fota obnoveného díla,za které Ti mnoho lidí bude děkovat. :-)

Super přístup. Držím palce ať se pomník povede zrestaurovat!

Tohle cenim!

Fandím Ti!

Zde :
https://www.hamelika.cz/?cz_vlkovice,423
Je velmi čtivý popis historie obce včetně zmínky nejen o tomto, ale i o jiných křížích v uvedené obci.
Stojí to za přečtení.

palec nahoru

Mockrát děkuji vám všem za vaše vzkazy a povzbuzení :-) :-)

nekdoho chtel zřejmě ukrast.Rozbila se mu cestou kara ,tak to tam vysypal.. :-)

Takový části pomníků se za minulého režimu běžně vyvážely na skládku a nikdo se nad tím nepozastavoval a ani nijak neřešil. :,-( Doufám, že se ti aspoň tento podaří zachránit. o:-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru