Nálezce největšího vikinského pokladu v Británii dostane tučnou odměnu!

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Derek McLennan je velmi zajímavý člověk; o jeho nálezech či vzdělávacích detektorových aktivitách jsem zde psal již několikrát. Poprvé, když na farním pozemku v jihozápadním Skotsku našel v roce 2014 vikinský depot z 9. - 10. století. Již tehdy odborníci prohlašovali, že jde o nejvýznamnější nález na území Skotska. Trvalo dva a půl roku, než byl poklad očištěn, dokumentován a než odborníci minulý týden stanovili jeho hodnotu. A ta je doslova astronomická!Nálezu předcházela – jako vždy – náhoda. Reverend Dr. David Bartholomew, představitel skotské církve v Galloway a také detektorista si později vzpomněl: "Hledali jsme s kolegou jinde, když Derek zpočátku myslel, že našel moderní „vikinskou“ hračku. O chvíli později se k nám přiblížil, mával stříbrným náramkem a křičel: 'Viking'…

Po přivolání archeologů už jen zírali všichni společně na další a další předměty, které se postupně dostávaly po tisíci letech na světlo Boží:„Bylo to nesmírně vzrušující, zvláště když jsme si všimli stříbrného kříže, ležícího lícem dolů. Vyklouzl z hromady stříbrných ingotů a zdobených kroužků s jemně vinutým stříbrným řetězem, který k němu byl připojen. Byl to okamžik, kdy se mi zastavilo srdce!".

Vrchní kurátor Národního muzea Skotska Dr. Martin Goldberg uvedl, že poklad představuje nejbohatší sbírku vzácných a jedinečných vikinských objektů, jaké kdy byly objeveny v Británii nebo Irsku. Dodal, že zcela mění chápání tohoto období skotské historie.Poklad se 110 položkami obsahoval stříbrné náramky, brože, zlatý prsten, smaltovaný masívní stříbrný křesťanský kříž či zlatou jehlici ve tvaru ptáka. Dále stříbrné šperky, také jemné textilie, řadu drahokamů a drahých kovů, včetně vzácných zlatých a stříbrných ingotů, korálků, krystalů či stříbrného byzantského poháru s bohatým zlaceným zdobením. Mnohé z artefaktů byly pečlivě uzavřeny v hrnci karolinského typu. Jeho obsah byl nejprve skenován pomocí CT, teprve poté došlo k uvolnění obsahu a jeho konzervaci, o čemž jsme informovali loni v březnu.

Původní odhady předpokládaly hodnotu pokladu až k jednomu milionu liber. Po naskenování a vyjmutí obsahu hrnce bylo jasné, že hodnota zřetelně povyroste. Minulý týden byla nakonec stanovena skupinou „Crown’s Treasure Trove“, která popsala nález jako nejvýznamnější objev pokladu za posledních 100 let, na neuvěřitelných 1 982 200 liber, což je při dnešním kurzu asi 62 241 080 Kč! Zároveň bylo určeno, že poklad nepůjde do soukromé sbírky, ale připadne některému z muzeí za splnění podmínky, že vyplatí tuto sumu Dereku McLennanovi.

Dr. Gordon Rintoul, ředitel Národní muzea Skotska je velmi potěšen, že poklad byl přidělen muzeím: "Máme nyní šest měsíců, abychom získali 1.98 milionů liber pro uchování tohoto jedinečného národního pokladu a zajistili, aby se z něj mohly těšit i budoucí generace jak doma, tak i v zahraničí“. Uvedl dále, že muzeum bude spolupracovat s představiteli kraje Dumfries a Galloway, aby mohli veřejnosti ukázat některé z dalších hromadných nálezů v regionu.

Partnerka Dereka – také detektoristka – Sharon McKee napsala na Facebooku: "Jsme poctěni, že jsme zachránili tento mezinárodně významný poklad a těšíme se na mnohé další vzrušující objevy. Nemůžeme se dočkat jeho eventuálního vystavení ve skotském Národním muzeu".

Derek zatím neoznámil, jak s penězi naloží. Na rozdíl od zbytku Spojeného království, kde je výše odměny rozdělena mezi nálezce a majitele pozemku, ve Skotsku si může nálezce ponechat plnou výši hodnoty pokladu. Přesto v minulosti Derek veřejně prohlašoval, že o odměnu se dobrovolně podělí rovným dílem s majitelem pozemku, tedy farností Gallowayského kraje.

Další články na LP

https://www.lovecpokladu.cz/home/obsah-hrnce-gallowayskeho-vikinskeho-pokladu-konecne-odhalen-6793
https://www.lovecpokladu.cz/home/vikingsky-poklad-z-9-stol-nalezeny-v-zari-vydava-dalsi-svedectvi-6420
https://www.lovecpokladu.cz/home/uzasny-nalez-detektorem-kovu-rane-stredoveky-poklad-vikingu-z-9-stoleti-6390

Zdroje: independent.co.uk, theguardian.com, telegraph.co.uk, bbc.com, youtube.com, facebook.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to byla rána do černého :-) ;-)

Šťastlivec, u nás by to dopadlo asi trochu jinak. :-/

Tak to má být

Masakr :-O ;-)

To Stewenssin: myslíš jako že by přišel někdo z kraje a řeklže to viděl taky při kopání a chtěl by podíl ?? :-/

Myslel jsem to trochu jinak, takovou odměnu by u nás asi nikdo nedostal. Sorry, jestli to někdo pochopil nějak ve zlém... :-/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru