Nalezeni další vojáci Terakotovy armády

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Terakotova armáda patří mezi největší mauzolea na světě a neustále rozrůstá. Dalších více něž 200 válečníků objevili nově čínští archeologové. Nacházeli se u hrobky Čchin Š’-chuang-tiho, který byl prvním císařem sjednocené Číny.

Hrobka císaře se nachází ve městě Si-an v provincii Šen-si. Průzkum v dané oblasti provádí archeologové už od roku 1999, prozkoumali stovky metrů čtverečních. Archeologové odhadují, že v blízkosti hrobky se může nacházet až sedm tisíc válečníků slavné amády, zatím našli jen dva tisíce. Nově již zmiňovaných více než dvě stě.

Kromě toho archeologický tým na stejném místě objevil i velké množství zbraní. Nacházely se mezi nimi bronzové luky a meče či barevné štíty.

Nové objevy učinili archeologové v největší komoře ze čtyř, které nalezli. Je široká 62 metrů a dlouhá 230 metrů. Poslední čtvrtá byla úplně prázdná. Jednotliví válečníci byli uspořádání v komoře velmi dobře. Zřejmě šlo o výše postavené členy armády. „Mají výrazné rysy i účesy. Každý je jiný, nenašli jsme dva stejné válečníky,“ poznamenal archeolog Shen Maosheng.

Archeologové objevili také jámu, která byla podle všeho určená pro koně, jejichž fosilie tam našli. Ale i pro kočár, protože výzkumníci našli odpovídající stopy. Nové objevy zahrnují dvanáct hliněných koní a stopy dvou vozů.

Terakotovu armádu nechal vytvořit císař Čchin Š'-chuang-ti, když se ve třinácti letech dostal k moci. Podmanil si válčící státy, které ho obklopovaly a vytvořil první sjednocenou čínskou říši. Přijal řadu opatření s cílem centralizovat správu a posílit infrastrukturu. Kromě standardizace vah, měřítek a psaného jazyka postavil mladý vládce řadu opevnění, která se později stala základem Velké zdi. Kromě toho nechal vybudovat sítě silnic a kanálů.

Podle encyklopedie Britannica se Čchin Š'-chuang-ti zajímal o nesmrtelnost. Doufal, že najde alchymisty, kteří dokáží vytvořit elixír života. Přestože se tato snaha ukázala jako marná, císař dále usiloval o „pokračování“ jeho nadvlády i po smrti. Právě proto nechal postavit obrovské mauzoleum a Terakotovu armádu, která měla vladaře po smrti ochraňovat. Monstrózní stavba budila mezi lidmi respekt, neodvažovali se dostat dovnitř. Báli se možných nástrah. Na mauzoleu podle archeologů pracovalo po tři desetiletí až 700 tisíc dělníků. Když císař zemřel, nebyla ještě hotová.

Terakotová armáda

Tarkokotová army

Terakotová army

Zdroj: www.smithsonianmag.com, www.express.co.uk, www.lonelyplanet.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky to je síla :-D

Já jsem zvědav kdy a zda otevřou tu hrobku.Jestli je teda stále neděsí to množství rtuťe.

Jen technická - není to Terakotova armáda, ale Terakotová - vojáci jsou z terakoty.

Pěkné a zajímavé čtení. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru