Našel detektorista prsten Robina Hooda?

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Čtyřiatřicetiletý lakýrník vysokozdvižných vozíků Mark Thompson se pohyboval s kamarády a jeho detektorem kovů po legendárním Sherwoodském lese pouhých dvacet minut, když natrefil na svůj životní objev! Dokonce takový, který může změnit jeho dosavadní život...

Mark se nejprve domníval, že kope novodobý odpad po rekreantech a turistech, jako již mnohokrát předtím. Když však odstranil trochu hlíny a spatřil zlatý povrch prstenu, zatajil se mu dech a rozbušilo srdce: „Byli jsme hledat se skupinou. Asi po 20 minutách jsem zaznamenal signál. Byl jsem opravdu nadšený, když jsem poznal, že jde o zlato, ale neuvědomil jsem si v tu chvíli, jak významný je to nález. Zavolal jsem na kamaráda, aby se šel podívat a pomohl mi propátrat okolí. Je to objev, jaký se povede jednou za celý život. Nikdy bych nečekal, že se mi povede něco takového. Jsem stále v šoku! Byla to tak vzrušující chvíle!“.

Mark sice hledá teprve rok a půl, tudíž by se mohlo zdát, že slova o životním nálezu mohou být přehnaná. Nicméně – soudě dle nadšených odborníků, je prsten opravdu zcela výjimečným nálezem. Své by o tom mohla říkat i hodnota, na kterou je prsten předběžně odhadován –  až 70 000 liber, což je při současném kurzu asi 2 200 000 korun!

Odborníci jsou názoru, že zlatý prsten s rytinami Krista coby dítěte na straně jedné a světicí na druhé a precizně zpracovaným modrým safírem uprostřed by mohl pocházet ze 14. století. Regionální styčný důstojník Dot Boughton přirovnává kámen k podobnému z hrobu arcibiskupa z Canterbury Williama Wytleseyho, který zemřel v roce 1374.

Necháme-li se unést fantazií a připustíme-li na moment, že Robin Hood skutečně existoval a že působil v Sherwoodském lese v hrabství Nottinghamshire, představíme-li si, že prsten mohl patřit někomu z jeho družiny či dokonce bájnému hrdinovi samotnému, je tato vize jistě velmi vzrušující. Asi těžko se kdy dozvíme, komu ve skutečnosti prsten patřil. S velkou pravděpodobností však lze prsten zařadit právě do doby, kdy se měl Robin Hood se svou družinou po Sherwoodském lese prohánět, bohatým brát a chudým kořist rozdělovat… Avšak bez ohledu na domněnky, je prsten odborníky posuzován jako velmi cenný a unikátní nález.

Dot Boughton potvrdil, že prsten byl podroben zkoušce v Britském muzeu a věc byla postoupena koronerovi, takže může být formálně klasifikován jako poklad, což nálezce samozřejmě potěšilo: “Pokud bude prsten prohlášen za poklad, pak by to zcela změnilo můj život. Nyní bydlíme v pronájmu a rádi bychom si do budoucna koupili dům nebo se přestěhovali do něčeho mnohem pohodlnějšího“.

Je tedy více než pravděpodobné, že cenný artefakt bude v dohledné době nabídnut muzeím k odkoupení. Mark Thompson se tak svého podílu a možnosti začít nový život pravděpodobně brzy dočká.

Tip: Chcete-li se podívat do Sherwoodského lesa, můžete i virtuálně díky Google Street View: https://goo.gl/maps/yGgsRCTniwG2

Zdroje:

archaeology.org, metro.co.uk, thesun.co.uk, dailymail.co.uk, maps.google.com

Roman Němec – GM4PRO

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádní prsten. Tomu se říká kop. Robin naděluje chudým i po stoletích :-)

Krásný kousek :-)

Super. :-) :-)

nevim jestli by mi tohle pod zerem píplo...spíš vrzvrz takže jdu dál :-D :-D :-D Ale nádhera to je obrovská :-O :-O

Tak zkus snubák pod cívku zera. Zkusil jsem i do zeme zahrabat. Pěknej signál. Akorát na hranu to bylo takovy nemastný neslaný.

:-D :-D :-D dobrý...já zkoušel náramek a zvuk jako že gut a pak jako že WTF? :-D :-D ale asi bych hrabal jak pes ;-) ;-) ;-)

Já jsem Robin Úd, bohatým beru a na chudé s*ru. :-D Prstýnek je to parádní. :-)

Mocnej prsten. 8-)

Super :-O ;-)

Feek 100 bodov ,,Robin Úd,, je stejně objevné jako ,,Džejms Blond,, Šíleně opíchaná princezna ,,Pták Uhnívák,, Šoustavá Rúženka a jiné a jiné

;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru