Nejslavnější Kolumbova loď prý leží u Haiti

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba snad zná každý školák. Archeolog Barry Clifford je teď v souvislosti s touto historickou osobností na dosah neuvěřitelného objevu. Tvrdí, že objevil vrak lodi Sana Maria, kterým našel Kolumbus v roce 1492 Ameriku. Clifford je přesvědčený, že jeho předchůdci hledali na špatném místě. „Tato loď změnila běh lidské historie. Naším cílem je nyní jeho zachování,“ říká Clifford.

Foto: www.visit-provincetown.com

Důkazy o nálezu prý podle historiků vypadají velmi přesvědčivě. Clifford společně s ředitelem Úřadu pro podvodní vědy na univerzitě v Indianě Charlesem Beekerem už zajištovali výzkum v Dominikánské republice. Právě Beeker by měl řídit tým podvodních archeologů, který by místo, kde má být vrak, prohledávali.  „Opravdu nás velmi těší potenciál tohoto objevu,“ prohlásil Beeker.
Clifford zatím svému týmu potápěčů řekl, aby s vrakem nehýbali. Pouze ho vyfotili a změřili. Loď našel už v roce 2003 pomocí magnetometru. V té době ještě ani netušil, že možná objevil vrak samotné Santa Marii. Důkazem má být lokalita a zápisky Kolumba. „Na Štědrý den v roce 1492 Kolumbus a zbytek jeho posádky odešli na večeři, takže kormidlo ukotvené lodi Santa Maria zůstalo v rukou mladého chlapce, který zůstal na palubě. Zřejmě nepříliš zkušený mladík ale řízení nezvládl a loď najela na mělčinu,“ popsal tehdejší události Clifford.


Foto: www. patdollard.com

V deníku jsou přesně popsané tehdejší události. Že Clifford našel opravdu vrak Kolumbovi lodi, potvrzuje i dělo, které se tam nacházelo. To už však stačil někdo ukradnout.
Na výpravu se Kolumbus vydal se třemi loděmi. Největší ve flotile byla právě Santa Maria, potom Pinta a Nina. Na palubách bylo dohromady sto mužů. O cestě si vedl Kolumbus deník, který se zachoval v  upravených formách. Na cestu se vydal 3. srpna 1492. Dostal požehnání od španělské královny Isabely. Na takzvaný Nový svět narazily zhruba po dvou měsících plavby. Dodnes se však vedou dohady, kdo vlastně Ameriku objevil. Před 500 lety před Kolumbovou výpravou prý objevili Nový svět Vikingové. Prvním Evropanem, který vstoupil na americký kontinent, měl být Leif Eriksson.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ahoj VIKY, máš SZ. A super článek .-)

Ahoj VIKY, máš SZ. A super článek .-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru