Nejstarší zlatý artefakt jihozápadního Německa potvrzuje kulturní styky s prehistorickou Británií

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

U obce Reusten v okrese Tübingen na jihozápadě Německa objevili archeologové dosud nejstarší zlatý objekt regionu. Jedná se o 3 800 let starý spirálový kroužek ze zlatého drátu, který byl objeven na podzim minulého roku v ženském hrobu mladší doby bronzové. Nálezy drahých kovů z tohoto období jsou ve střední Evropě velmi vzácné.

Zlato pravděpodobně pochází z Cornwallu v jihozápadní Británii. Podle archeologů je to neobvykle raný důkaz dálkového obchodu s luxusními předměty. Výzkum vedli profesor Raiko Krauss z Ústavu pravěku a středověké archeologie na univerzitě v Tübingenu a Dr. Jörg Bofinger ze Státní kanceláře pro správu kulturního dědictví Bádensko-Württemberska se sídlem v Esslingenu.

Během výkopových prací vědci zjistili, že žena byla pohřbena ve fetální (skrčené) poloze s orientací k jihu. Jediným předmětem nalezeným v hrobě bylo spirálové klubko vyrobené ze zlatého plochého drátu, které leželo přibližně na úrovni kyčle. Mohlo se jednat o vlasovou ozdobu. Její nositelka měla zřejmě vysoké společenské postavení. Radiokarbonové datování kostí určilo stáří hrobu do období mezi lety 1 850 a 1 700 př. n. l., tedy do mladší doby bronzové.

„Zlato obsahuje asi 20 procent stříbra a méně než dvě procenta mědi, nese také stopy platiny a cínu. Toto složení ukazuje na přírodní slitinu typickou pro říční zlato. Rozbor stopových prvků odpovídá vzorkům zlata z ložisek v Cornwallu, konkrétně z oblasti kolem řeky Carnon,“ říká výzkumný tým v publikaci Praehistorische Zeitschrift. Toto spojení se severozápadní Evropou ostře kontrastuje se staršími evropskými nálezy zlata a drahých kovů, jež pocházely téměř výlučně z ložisek v jihovýchodních oblastí Evropy. Existují důkazy, že zlaté šperky se vyráběly již v pátém tisíciletí př. n. l.

Výzkumný tým považuje nález zlata z Tübingenu za důkaz, že v první polovině druhého tisíciletí př. n. l. rostl vliv západních kultur ve střední Evropě, posílen o obchodní styky s luxusním zbožím. Hrob ženy se nacházel nedaleko skupiny dalších hrobů mladší doby bronzové a je zjevně spojen s pravěkým osídlením na návrší nedalekého Kirchbergu u obce Reusten.

Roman Němec
Zdroje. Thehistoryblog.com, degruyter.com, indiaeducationdiary.in, 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru