Největší japonská kruhová mohyla skrývala nejdelší meč a zrcadlo

Kategorie: Nálezy v Asii a Oceánii

V pohřební mohyle Tomio Maruyama z druhé poloviny 4. století byl objeven největší kdy nalezený železný meč a největší bronzové zrcadlo - předměty, které v japonských archeologických záznamech nemají obdoby. Archeologové hovoří o nálezech národního významu.

Meč je 2,37 metru dlouhý a 6 cm široký, jeho tvar je hadovitý. Byl zohýbaný na šesti místech, aby vytvořil charakteristický vlnitý efekt. Mimořádné rozměry a tvar jsou dokladem pokročilých železářských technik z období Kofun (asi 300 -710 n. l.). Na hlavici, jílci a pochvě byly nalezeny stopy organických pozůstatků. Meč je dvakrát delší, než dosud nejdelší meč z pohřební mohyly z konce 5. století v Hirošimě. Je také nejdelším železným mečem, jaký byl kdy nalezen ve východní Asii. V Japonsku bylo až dosud objeveno pouze 85 hadovitých mečů a tento je z nich nejstarší.

Bronzové zrcadlo má tvar štítu, z období Kofunu ještě nikdo takové zrcadlo nenašel. Navíc je hodně předimenzované – na délku má 64 cm a 31 cm na šířku. Jedinečná je také jeho výzdoba. Zadní strana zrcadla je zdobena rytinami stylizovaných draků a geometrickými vzory. Uprostřed je okrouhlá rukojeť zvaná „chu“. Reflexní plocha zrcadla je dosud hladká a lesklá.

Zrcadlo a štíty jsou považovány za nástroje k ochraně mrtvých před zlými duchy. Odborníci se domnívají, že meč byl cíleně zhotoven dvojnásobně veliký za účelem znásobení jeho síly. Možnost použití meče jako bojového nástroje je dle archeologů mizivá a proto byl téměř jistě zhotoven pro rituální účely.

„Tyto objevy naznačují, že technologie z období Kofun jsou nad rámec našich představ. Jsou to mistrovská díla,“ řekl Kosaku Okabayashi, zástupce ředitele Archeologického institutu prefektury Nara, Kashihara. „Délka meče byla tak ohromující, až jsme zpočátku mysleli, že jde o několik mečů. Najít něco takového byl vždy můj sen. Kdo mohl věděl, že to bude něco tak neuvěřitelného, “ řekl dvaatřicetiletý Riku Murase, člen týmu a nálezce artefaktů.

Tomio Maruyama je s průměrem 109 metrů největší kruhovou pohřební mohylou v Japonsku. Zřejmě patřila některému z bohatých a mocných jedinců, podporujících vládce Yamata. V období Meidži (1868 - 1912) byla vypleněna a přišla o vrcholek a některé artefakty. Městští archeologové mohylu studují od roku 2018. Nejprve ji mapovali pomocí leteckých laserových skenů, poté následovaly výkopové průzkumy.

Loni na podzim proběhla již pátá sezóna vykopávek se zaměřením na Tsukuridashi, čtvercový výběžek na severovýchodní straně mohyly. Archeologové zde našli hrobovou jámu, která byla před dokončením mohyly vyhloubena do štěrkové vrstvy. Jáma obsahovala dřevěnou rakev koyamaki o délce pěti metrů. Podle Naohiro Toyoshimy, profesora archeologie na univerzitě Nara, zřejmě pohřební komora patřila někomu, kdo měl blízko k majiteli mohyly.

Video

Roman Němec

Zdroje: kyodonews.net, japantimes.co.jp, emuseum.nich.go.jp


Tým z prefektury Nara zkoumá železný meč dakō nalezený v pohřební mohyle Tomio Maruyama


Zrcadlo ve tvaru štítu


Rentgenový snímek zrcadla


Pohřební mohyla tomio maruyama


Vykopávky mohyly Tomio Maruyama


Železný meč in situ


Rentgen meče

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru