Obří zlatý nuget nalezený v Austrálii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hledač detektorem kovu našel na západě Austrálie zlatý nuget, jehož hodnotu odborníci odhadují na 110 tisíc dolarů. Má tvar kachní nohy, proto hroudě říkají Duck's Foot. Nálezcem je muž v důchodu, který si přeje zůstat v anonymitě.

Hroudu objevil v místech, kde se dříve ve velkém těžilo zlato. Za poslední měsíce se tam našlo přes stovky kilogramů zlatých nugetů. „Když jsem ho vykopal, řekl jsem si – Bože můj! Váží 3,23 kilogramu, z toho 2,11 je zlato,“ přiblížil hledač.

Také prozradil, že nuget se nacházel v jílovité půdě extrémně hluboko hluboko, proto musel kopat přes dvě hodiny, aby ho dostal ven. Našel ho detektorem kovu Minelab GPZ 7000, který je určený pro profesionální hledače zlata. „Myslím, že můj nález potvrzuje, že v těžebních oblastech na západě Austrálie se nachází ještě dost zlata. A dokonce i v místech, které se  mohou zdát dokonale prohledány,“ poznamenal hledač.

Dva exempláře vážící 113 kilo

Už na začátku září kanadská těžební společnost RNC Minerals oznámila, že v jednom z dolů našli přes 262 kilogramů zlatých nugetů. Konkrétně šlo o důl Beta Hunt poblíž Kambaldy. Nález tvoří dva obrovské exempláře o hmotnosti 95 a 63 kilogramů, které obsahují celkem 113 kilogramů zlata. „Jde o jedny z největších objevených zlatých nugetů,“ řekl šéf společnosti RNC Minerals Mark Selby.

Větší kámen obsahuje 2400 uncí zlata, menší 1600. Celkově mají hodnotu přes sto milionů korun. „Zlaté nugety nalézají hledači stále, ale mají většinou jen několik uncí zlata. Obvykle připadají dva gramy zlata na jednu tunu hlušiny. Zlaté části jsou tak malé, že nejsou vidět,“ řekl Sam Spearing z univerzity v Curtinu.

Kameny vytahovali pracovníci RNC Minerals celé hodiny. Kvůli bezpečnosti je nyní důl Beta Hunt zavřený a oplocený, aby se tam nikdo nedostal. Nejnovější nálezy jsou srovnatelné snad jen se 78 kilogramů vážícím zlatým nugetem objeveným v roce 1869, kterému se přezdívá Welcome Stranger.

Austrálie patří k velmocem v těžbě zlata. Vloni se dokonce produkce zvýšila o tři tuny na 301 tun. To je nejvíce od roku 1999. Větším těžařem je jenom Čína. A hledání zlata láká i lidi, kteří ve velkém nakupují detektory kovu také dětem. Na západ Austrálie se dokonce někteří kvůli vidině zbohatnutí stěhují. „Existuje ještě hodně zlata, které staří horníci nevytěžili,“ myslí si australský obchodník se zlatem David Watters. Zlatou horečku vyvolala před několika lety cena zlata, která se neuvěřitelně zvýšila.Zdroj: www.dailymail.co.uk, https://thewest.com.au/, www.bbc.com, www.rncminerals.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný příspěvek, jen škoda že nugety nerostou i u nás :-D

Nugety dělá Orion :-)

Bol som pracovne v Kambalde v zlatej bani a nugety čo majú vo vitrínke za sklom vo vstupnej hale sa mi nepodarilo ostro odfotiť, :-) tie ruky sa triasli aj keď som sa veľmi sústredil :-) Upozornili ma že ak sa v bani zohnem a dotknem sa rukou zeme určite ma bude čakať pri odchode osobná prehliadka :-) tak som si radšej 6 gramový nugget na pamiatku nájdený detektorom kúpil v miestnom obchode.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru