Obsahuje 2000 let stará „labutí“ nádoba elixír nesmrtelnosti?

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Labuť - nález detektorem kovů

Ve městě Sanmenxia v centrální čínské provincii Henan byla minulý týden objevena bronzová nádoba ve tvaru labutě s více než třemi litry neznámé kapaliny. Ležela v hrobce nalezené při záchranném archeologickém průzkumu během výstavby nové části města. Je to první bronzový hrnec tohoto typu nalezený v Sanmenxii.

Lokalita se nachází se mezi Xi'anem a Luoyangem, dvěma historicky velmi důležitými městy. Sanmenxia zde sloužila jako důležitá obchodní, vojenská a dopravní tepna. V důsledku toho je okolí velmi bohaté na historické památky.

Nově objevená hrobka byla datována do období pozdní dynastie Qin (221–207 př. n. l.) a rané dynastie Han (202 př. n. l. – 220 n. l.). Kromě bronzové nádoby hrobka obsahovala také železný a nefritový meč, helmu, bronzovou konvici či různé drobné nefritové předměty. Ačkoli se jedná o velmi zdařilé a jemně zpracované artefakty, není to hrobka aristokrata. Zemřelý byl pravděpodobně titulovaným úředníkem relativně nízké hodnosti.

Většina bronzových nádob tohoto období mívá spíše typický hrnkový vzhled, zvířecí formy se častěji vyskytují spíše jako lampy – např. husí lampa objevená v roce 2018 v hrobce dynastie Han v Luoyangu v provincii Henan. Přestože původně někteří byli toho názoru, že i nově objevená nádoba představuje husu, odborníci včetně veterinárních expertů potvrdili, že s ohledem na delší zobák je to skutečně labuť.

Podle archeologů starověcí řemeslníci v oblasti té doby skutečně mohli pozorovat labutě, dle kterých nádobu vymodelovali. „Můžeme směle odhadnout, že se labutě v Sanmenxii během pozdních dynastií Qin a Han již objevili" řekl Zhu Xiaodong, zástupce vedoucího Sanmenxijského institutu kulturních památek a archeologie.

Bledě žlutá tekutina v nádobě byla původně považována za rýžové nebo čirokové víno, o kterém bylo známo, že se používalo při pohřebních obřadech dynastie Han. Následně se však ukázalo, že alkohol nádoba neobsahuje, voní po zemině a že kapalina může být mnohem vzácnějším nápojem – tzv. „elixírem života“, vyrobeným z toxických minerálů, podobně jako tomu bylo u nálezu jiné bronzové nádoby v hrobce zhruba stejného stáří v Luoyangu v říjnu 2018.

Tamější kapalina byla směsí dusičnanu draselného a alunitu – klencového minerálu s dezinfekčními účinky. Tyto dvě složky totiž měly podle starodávných taoistických textů sloužit jako základ elixíru nesmrtelnosti. Zda i „labutí“ nádoba obsahuje stejný nápoj, bude upřesněno až po analýze laboratoří v Pekingu.

Roman Němec

Labuť - nález detektorem kovů

Nález detektorem kovů

Labuť - nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

Číňan chutná nápoj nesmrtelnosti

Místo nálezu labuťě

zdroje: china.org.cn, internewscast.com, dailymail.com, archaeology.org, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

A pak kde se berou covidove.... Předposlední fotka mluví za vše........ Být v tom nějaký sajrajt tak je to to poslední co vědec udělal.....

Zajímavé.. nebo ten věděc bude žít vječně :-D

Vzhledem k tomu, že se to našlo v hrobce, tak je to jako elixír života nepoužitelné. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru