Ohromující starověké kamenné rytiny přežily demolici ISIS

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

V iráckém Mosulu objevili archeologové 2700 let staré kamenné rytiny, které unikly barbarství extrémistů z islámského státu, když v roce 2016 strhli starověkou monumentální bránu Mashki jakožto „modloslužebný “symbol předislámského období. Rytiny pocházejí z období vlády asyrského krále Sinacheriba mezi lety 705 – 681 př. n. l.

Senacherib byl zodpovědný za vzestup a rozšíření moci Ninive jako asyrského císařského hlavního a největšího města. S jeho nádherným palácem leželo na hlavní křižovatce mezi Středozemním mořem a íránskou náhorní plošinou. Mocný král byl známý svými vojenskými taženími, mimo jiné proti Babylonu, a rozsáhlou expanzí.

„Celkem osm jemně opracovaných mramorových basreliéfů zobrazují válečné scény z doby vlád asyrských králů ve starobylém městě Ninive“, uvedl ve středu místní irácký představitel a vedoucí archeologického týmu Fadel Mohammed Khodr. Detailní rytiny zobrazují vojáka natahujícího luk k vystřelení šípu či jemně vykreslené vinné listy a palmy.

„Domníváme se, že tyto rytiny byly přemístěny z paláce Sinnacheriba a znovu použity královým vnukem pro stavbu  a renovaci brány Mashki a také k rozšíření tehdejší strážní místnosti,“ řekl Khodr. Nad zem vyčnívající část rytin byla za staletí z kamene doslova vymazána. „Pouze pod zemí si své rytiny stavba zachovala,“ doplnil.

Mezinárodní aliance pro ochranu dědictví v konfliktních oblastech (ALIPH) uvedla, že brána Mashki byla výjimečnou budovou: „ISIS se na opevněnou bránu zaměřil cíleně, protože byla ikonickou součástí panoramatu Mosulu, symbolem dlouhé historie města,“ uvedla organizace v prohlášení o bráně, která byla rekonstruována v 70. letech minulého století a zbořena buldozerem v roce 2016.

V Iráku bylo dosud odhaleno více než 10 000 archeologických nalezišť. Území bylo také domovem Sumerů a Babyloňanů a jedním z prvních dokladů psaných textů. V posledních desetiletích se však Irák stal centrem pašeráků a lupičů, kteří decimovali dávnou historii země. V letech 2014 a 2017 pak skupiny Islámského státu cíleně devastovali předislámské poklady za pomocí buldozerů a výbušnin. Pašování a prodej památek využívali také k financování svých teroristických operací.

Také američtí vojáci a jejich spojenci v několika případech poničili ruiny Babylonu, když toto křehké místo využívali jako vojenský tábor poté, co USA v roce 2003 vpadly do Iráku. Zpráva kulturní agentury Unesco z roku 2009 uvádí, že vojáci a jejich dodavatelé způsobili městu velké škody „vykopáváním, uřezáváním či zarovnáváním“.

ALIPH podporuje rekonstrukci brány Mashki společně s týmem archeologů z irácké Mosulské univerzity a odborníky z Pensylvánské univerzity. Projekt obnovy probíhá ve spolupráci s iráckými památkovými úřady. Jeho cílem je proměnit poškozenou památku ve vzdělávací centrum o historii Ninive.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, abc.net.au


Archeologové chtějí z brány vytvořit vzdělávací centrum


Brána Mashki je jednou z monumentálních bran do starověkého asyrského města Ninive na okraji dnešního Mosulu


Tato rytina zobrazuje lukostřelce


Unikátní rytiny u brány Mashki

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super díky! ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru